вологість:
тиск:
вітер:
- Деталі
- Категорія: № 11 від 12.03.2020 року
- Перегляди: 564
Гай гуде,
щира Масляна іде
В п’ятницю на масляному тижні було людно в актовій залі Волицької школи. Адже учасники художньої самодіяльності сільського будинку культури в цей день запропонували усім присутнім частково поринути в ще один чудовий народний звичай нашого народу – Масляну. Масляна символізує прихід весни та пробудження природи. Древні слов’яни відзначали «проводи зими» та початок весни і весняного землеробства. В цей день вшановували Сонце, яке несло тепло і пробуджувало природу, тому й готували жертовний хліб, схожий на небесне світило – млинець. В наш час сирна седмиця не має чіткої дати святкування, адже залежить від найголовнішого християнського свята – Великодня та передує семитижневому посту. Також у давнину це свято, яке йшло протягом тижня, мало ще одну назву «Колодій». Це було суто жіноче свято. Жінки весь цей тиждень справляли Колодія, зібравшись у корчмі.
- Деталі
- Категорія: № 11 від 12.03.2020 року
- Перегляди: 524
Живіть до ста та більше
8 березня у великому родинному колі відсвяткувала Марія Митрофанівна Руда з Кривовільки своє 85-річчя. Прийшли та приїхали привітати її цього дня діти, внуки, правнуки, родичі, добрі сусіди та односельці. Всім вона була щиро рада, бо ж вистачає її великого серця на дітей, внуків, правнуків, родичів, друзів, та просто хороших людей.Та все ж найбільше зраділа приїзду з далекої Тюмені сина Сергія, старшої невістки Марії зСудилковаШепетівського району, бо ж живе зустрічами з ними та розставаннями. Було так багато вітань, побажань доброго здоров’я, щастя та достатку, багато квітів та подарунків.
- Деталі
- Категорія: № 11 від 12.03.2020 року
- Перегляди: 789
Ад’ютант
Наполеона Бонапарта
-У Теофілії СтрижиславиСапєги-Яблоновської та князя Юзефа Сапєги, коли ті перебували в еміграції, у 1773 році, в Страсбурзі, народився син Александр Антоній Сапєга (гербу Лис).
1774 рік, автор - Клод Хойне (Hoin), приватна колекція.
Хлопчик з 1777 року проживав у тітки, Анни Яблоновської, на Підляшші, в Сем’ятичах та Коцках. Отримав домашню освіту, був надзвичайно допитливим та ерудованим. Молодий князь познайомився з польським письменником та вченим Станіславом Сташицом, який став його наставником, другом та порадником. Саме завдяки останньому Александр Антоній зацікавився геологією, яка стала його захопленням. У 1794 році разом з Сташицом переїздить до Відня, де його знайомлять з Юзефом Максиміліаном Оссолінським. Саме в оточенні цих людей, 21 річний князь розуміє, що зруйновану Вітчизну можна відродити в майбутньому на основі наукових та духовних надбань.
Уже в 1800 році князь стає членом Варшавського товариства любителів наук, а в 1801-1802 роках публікує наукові роботи з хімії, стає автором підручника з неорганічної хімії та нарису з кристалографії. У 1801 році на основі мінералогічних експедицій, здійснених в Польщі, Литві, на Балканах та в Альпах видає нукову роботу «Мінералогія».
- Деталі
- Категорія: № 11 від 12.03.2020 року
- Перегляди: 580
Ще раз про реформування центральної
районної лікарні
Як відомо, з 1 квітня розпочнеться другий етап медичної реформи в Україні – реформи медичних закладів вторинного рівня. Про ситуацію з реформуванням Теофіпольської центральної районної лікарні знову розмовляємо з головою районної ради Андрієм Петринюком.
Найперше, які зміни відбудуться в роботі нашої лікарні?
- Медичний заклад перейде на нову модель фінансування, відповідно до якої надані пацієнтам послуги фінансуватиме держава, якщо, звісно, до 1 квітня буде укладений договір з Національною службою здоров’я України. Лікарня буде працювати за Господарським кодексом, буде мати можливість розпоряджатися отриманими коштами, враховуючи власні потреби, буде постійно поліпшувати якість медичних послуг. Для чого:аби отримати більше пацієнтів,буде боротися за кожного пацієнта, конкуруватимуть між собою і медичні працівники, тому будуть зобов’язані підвищувати свій професійний рівень. Таким чином буде формуватися конкурентний ринок медичних послуг.
Тобто, з 1 квітня 2020 року запрацює Програма медичних гарантій (ПМГ), на яку у Держбюджеті 2020 року передбачено 72 мільярди гривень, це 64 % від всього бюджету охорони здоров’я. Прокоментуйте, що таке ПМГ?
- Програма державних гарантій медичного обслуговування населення – це програма, яка визначає перелік та обсяг медичних послуг і лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями та патологічними станами, вагітністю та пологами. Тобто, це державний гарантований пакет медичних послуг та ліків, які оплачуються з Держбюджету на основі єдиних національних тарифів.
- Деталі
- Категорія: № 11 від 12.03.2020 року
- Перегляди: 527
Які ж круті ви,
серпантини долі…
А таки, мабуть, добре, що життєві шляхи незвідані чи просто втаємничені, тому після марних спроб бодай трішечки привідкрити завісу, котра ховає секрети майбуття, якось полегшено й водночас ніби приречено мовимо:
Та що там гадати? Так, певно, на роду написано. Бо ж який би «каламбур» був, якби до неприємних прогнозів екстрасенсів та різних ворожбитів ( щоправда, вони таких намагаються уникати) долучити ще нашу багату уяву і фантазію. Особливо вісімнадцятилітнім, коли їм залюбки дуже легко мріється.
Може, саме тоді, у жовтні 80-го, коли почав проходити курс молодого бійця у Такта-Базарі, Саша Мовчан вперше всерйоз задумався над своєю подальшою долею. Навряд чи міг тоді передбачити хоча б головні її викрутаси, але вже здогадувався, що надалі серпантин його доріг буде незвичним і непростим. Бо ж перший крок у майбуття вчорашній курсант Теофіпольського СПТУ -34, отримавши водійські права, вже зробив. І добре, що поруч був ровесник, односелець із Святця Павло Бодак. Утім Олександрові й надалі в армії везло на земляків. Уже перебуваючи в Афганістані, тісніше зійшовся з Миколою Хомутом (теж святецький хлопець), Леонідом Романюком із Волиці. Служили в його автороті й інші хлопці із Хмельниччини – Паламарчук, Чорногур, Кочелоба.
Сторінка 1 із 2