Андрій Петринюк: нарешті
об’єднуємося
в одну громаду
Напередодні професійного свята – Дня місцевого самоврядування – розмовляємо з головою районної ради Андрієм Петринюком. Про децентралізацію, створення на території району однієї об’єднаної територіальної громади, про наповнення районного та місцевих бюджетів.
Почнемо з головного: як прокоментуєте остаточно сформований Перспективний план формування територій громад у Хмельницькій області, за яким на території Теофіпольського району має утворитися одна Теофіпольська ОТГ?
Не буду вже нікого переконувати, що децентралізація – одна з базових реформ, адже саме вона передбачає передачу владних повноважень на місця. Бо ж йдеться про утвердження європейських стандартів якості життя. З самого початку запуску адміністративно-територіальної реформи я був прихильником створення на території району не двох, як передбачав тоді Перспективний план, а однієї ОТГ, бо це питання коштів, інфраструктури, професійних кадрів. Адже ОТГ – це міні-район, невелика корпорація, де мають працювати професійні менеджери, справжні фахові працівники. У 2016-2017 роках створення Теофіпольської ОТГ гальмувала Теофіпольська селищна рада, адже саме вона повинна була розпочати цей процес. У минулому 2018 році, коли процес пішов вже по другому колу, ОТГ не створилася через всім відомі причини.
Через все це, через політичні інтриги, коли дехто хотів під себе створити малі ОТГ, ми втратили дуже багато, і час, і кошти. Я був і противником створення Новоставецької ОТГ, передбачав її невідповідність окремим критеріям, втрату реверсної дотації через її малочисельність. Ще ж цієї весни Шибенський сільський голова Василь Гринюк ініціював приєднання Шибенської сільської ради до Волочиської міської ОТГ, не маючи на це підтримки переважної більшості жителів громади. Довелося протидіяти цьому на обласному рівні, хоч Волочиська міська ОТГ рішення Шибенської сільської ради навіть не розглядала, в них доволі своїх територій та проблем. Так, в Шибенській сільській раді є ще багато невирішених питань – це єдина в районі громада, де немає вуличного освітлення, потребують ремонту дороги, школа, амбулаторія, сільська рада вчасно не узаконила пасовище в Гаївці. Та тут просто освоювали, тобто «проїдали» кошти платників податків, не виграли жодного гранту, жодного проекту у Фонді Регіонального Розвитку. А треба ж було над цим працювати, а не колотити людьми. То ж я дуже радий, що міжвідомча робоча група з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Хмельницької області остаточно сформувала Перспективний план формування територій громад у Хмельницькій області – на території Теофіпольського району буде створена одна Теофіпольська ОТГ. Тепер щодо формування районів: на території області буде утворено або 5, або 3 районів. Та хочу вкотре повторити – всі адміністративні послуги люди будуть отримувати в центрі ОТГ, тобто у Теофі-полі, у центр району людям їздити не треба буде.
Все це дуже добре, але ж ключовим питанням залишається наповнення бюджетів, відповідно оптимізація закладів освіти, утримання мережі сільських амбулаторій та ФПів. Що на це скажете?
- Наповнення районного та місцевих бюджетів – це болюче питання, але як нам важко не було, ми не закрили малокомплектних шкіл, лише ті, де практично вже не було дітей. Підтримували і будемо підтримувати заклади охорони здоров’я, бо це найперше, що потрібне людям. Щодо сплати податків: всі повинні прозоро працювати та своєчасно сплачувати податки. В ОТГ будуть важелі впливу та функції контролю за цим процесом, бо сьогодні на це не може вплинути ні районна рада, ні райдержадміністрація.
Вже чотири роки ви працюєте головою районної ради. Що здобули за цей час особисто для себе? Кого хочете відзначити напередодні професійного свята?
- Хоч я за першою освітою я лікар, та за цей час здобув хвороби, сиве волосся, були і суперечки в сім’ї. Бо це суцільні нерви, адже хотів допомогти всім, хто до мене звертався, ініціював багато проектів. Шкода, що не всі вдалося реалізувати. Та не здамся, буду працювати далі, хочу змінити на краще життя людей, особливо в селах. А з сільських голів хочу відзначити Анатолія Козака з Великого Лазучина, Миколу Тимощука з Бережинець, Антоніну Гуменюк з Турівки, Катерину Базалійську з Святця, Василя Гандовського з Гаврилівки, Лідію Поліщук з Лідихівки, Анатолія Вальчука з Новоставець. А всім, хто працює в системі місцевого самоврядування, зичу міцного здоров’я, добра та щастя, миру та спокою.
Галина Тебенько