Погода

Вже минув місяць, відколи з 18 травня набув чинності оновлений закон про мобілізацію, який, безперечно, мав на меті покращити мобілізаційні заходи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Тож про те, як в таких умовах працює 8-ий відділ Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, розмовляємо з його начальником, підполковником Збройних Сил України Василем Кубіним.

– Отож, новий закон передбачає, що всі військовозобов’язані з 18 травня впродовж 60 днів повинні звернутися до відділів ТЦК та СП, чи ЦНАПу, чи до електронного кабінету для уточнення військово-облікових даних, не чекаючи повістки. Вже минув місяць, як все відбувається?

– Дійсно, оновлений закон суттєво покращує умови роботи підрозділів ТЦК, адже надає нам більші повноваження для проведення мобілізаційних заходів. Тож ми продовжуємо виконувати наше основне завдання згідно цього закону – постачання на території відповідності людських та транспортних ресурсів. Скільки прийшло до нас військовозобов’язаних за цей місяць – біля 300 осіб. Щодоби, а ми працюємо цілодобово, до нас приходять 30-40 осіб. Більше за добу фізично ми не можемо прийняти людей. Але справа в тому, що з початку повномасштабної агресії до нашого відділу стояла черга, це були патріоти, мотивовані військовозобов’язані, які за покликом серця йшли виконувати священний конституційний обов’язок – захищати Вітчизну. А тепер до нас приходять військовозобов’язані, які просто хочуть вільно пересуватися. Адже більшість з них мають право на відстрочку, це «обмежено придатні», особи з групою інвалідності, опікуни, багатодітні батьки, студенти. Тож за цей місяць отримали повістки та були мобілізовані біля 20 % тих, хто прийшов для уточнення даних, вони не мали права на відстрочку. Щодо терміну 60 днів, відведеного законом, то, вважаю, цей термін має бути продовжений. Війна триває, Збройні Сили України несуть втрати, бойові підрозділи потребують поповнення. Тому ми продовжуємо свою роботу, мобілізація триває.

– Ще про таке: які повноваження працівників поліції при проведенні мобілізаційних заходів вашого відділу?

– Їх повноваження у наших заходах розширені, вважаю це великим позитивом, вони мають право перевіряти у військовозобов’язаних наявність військово-облікових документів, за їх відсутності доставляти таких осіб до нашого відділу; розшукувати військовозобов’язаних, які пройшли військово-лікарську комісію, яким була вручена повістка, але не прибувають до відділу чи до військової частини у вказаний у повістці час, тобто ухилянтів.

– Також відомо, що за цим законом збільшується відповідальність керівників підприємств, установ за ведення військового обліку своїх працівників – військовозобов’язаних та резервістів.

– Дійсно, підприємства, як і раніше, мають вести військовий облік працівників, щороку звіряти дані з ТЦК щодо військовозобов’язаних працівників та їхнього статусу, а також повідомляти про будь-які зміни в штаті. Також керівники мають проконтролювати, щоб працівники від 25 до 27 років оновили військові дані в ТЦК. Зафіксувати ці порушення можуть під час перевірки районні військові адміністрації та обласна військова адміністрація. Штраф отримує керівник підприємства.

– Які штрафи за порушення передбачає новий закон?

– У мирний час за порушення правил військового обліку штраф становитиме від 3400 до 5100 гривень, у воєнний – від 17000 до 25000 гривень. Штраф за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію: для фізичних осіб – від 5100 до 8500 гривень у мирний час, у воєнний від 17000 до 25000 гривень; для юридичних осіб, посадових та службових осіб органів влади, підприємств, установ, організацій – у мирний час від 17000 до 34000 гривень, у воєнний – від 34000 до 59000 гривень. Випадки, коли людину можуть притягнути до кримінальної відповідальності, залишилися незмінними. Коли людина не з’явилася до ТЦК за повісткою і їй надійшло попередження про кримінальну відповідальність, яку також вона проігнорувала, їй загрожує покарання за статтею 337 КК України – штраф від 5100 до 8500 гривень або виправні роботи строком до одного року. Якщо людина пройшла військово-лікарську комісію і отримала повістку з вимогою прибути до ТЦК або до військової частини для проходження військової служби, але проігнорувала це, їй загрожує ст. 336 КК України – санкція позбавлення волі від трьох до п’яти років.

– Що змінилося для військовозобов’язаних чоловіків за кордоном?

– З 18 травня МЗС відновило надання консульських послуг для чоловіків 18-60 років. Але для цього потрібно надати військово-обліковий документ з оновленими даними у паперовому або електронному вигляді. Уточнити їх можна через електронний кабінет військовозобов’язаного, або надіслати на офіційну електронну адресу ТЦК, в якому особа перебуває на військовому обліку або передзвонити туди. Відповідно ми будемо надсилати чоловікам за кордоном електронні повістки і вони повинні прибути до нашого підрозділу ТЦК. Якщо у них не буде підстав для відстрочки і вони пройдуть ВЛК, будуть мобілізовані.

– На даний час скільки з початку повномасштабної агресії вже загинуло жителів нашої громади, скільки безвісти пропалих?

– Це страшні цифри, ця жорстока війна забирає кращих, патріотів, які пішли боронити Вітчизну, але ніякі слова не втішать матерів, які втратили своїх синів. А вже в нашій громаді ми похоронили 46 Героїв, 11 наших земляків поховали в інших місцях, 28 вважаються безвісти пропалими. Дай, Боже, щоб вони перебували в полоні і їх обміняли, надіємося та віримо в це.

– Дякую, Василю Васильовичу, за розмову.

Галина Тебенько