Вшанували пам’ять
жертв Голокосту
27 січня в Україні і світі відзначили Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма.
Варто нагадати, що Голокост з давньогрецької перекладається як «всеспалення» й означає систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років. У ширшому розумінні, голокост – систематичне гоніння і знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної приналежності або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих.
Офіційно визнано, що до 6 мільйонів євреїв було вбито протягом Голокосту, з них від 2,2 до 2,5 мільйона на території колишнього Радянського Союзу, значною мірою в Україні. Як відомо, одразу після окупації України нацисти розгорнули широку мережу гетто (найбільшим було Львівське), а згодом почали масово розстрілювати єврейське населення. Одними з найбільших і найвідоміших були розстріли у Бабиному Яру в Києві, але знищення євреїв України було систематичними і повсюдними.
Світова спільнота цього дня не тільки згадує жертв людиноненависницької політики, але й засвідчує прагнення до боротьби з антисемітизмом, расизмом та всіма іншими формами нетерпимості, які можуть призвести до цілеспрямованого насилля стосовно окремої групи людей.
То ж цього дня до пам’ятного знаку масового розстрілу євреїв, безневинних жителів Теофіполя, на південній околиці містечка, прибула делегація теофіпольців на чолі з Теофіпольським селищним головою Михайлом Тененевим, секретарем Романом Непотасом, головою відокремленого підрозділу ветеранів України Теофіпольської територіальної громади Володимиром Коберою. До присутніх активістів звернулася вчителька історії Теофіпольської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 Олена Станчук. Нагадала про трагічні події, які сталися 80 років тому, коли фашисти холоднокровно розстріляли понад півтори тисячі євреїв. Закликала берегти пам’ять про жертв Голокосту, бути пильними, аби ніколи більше ніколи не допустити торжества людиноненависницької політики.
А.Джус