Вишиванка -
символ України
Кожен українець, мабуть, знає, що таке вишиванка, адже це не просто одяг, а частина душі. Історія національно вбрання українців сягає глибокої давнини. Наші працьовиті пращури завжди вміли створити справжню красу з полотна і ниток.
Достеменно невідомо, коли ж вишиванка почала розвиватись як галузь мистецтва. Дослідники стверджують, що розвиток вишиванки відбувався протягом кількох століть.
З року в рік предки збагачували ремесло новими орнаментами та техніками. Майстрині навчились виготовляти нитки унікальних відтінків для того, щоб на полотні вигравали нові кольори.
В давнину вірили, що вишиванка оберігає людину, дарує їй добру долю та здоров’я. Матері вишивали своїм дітям одяг з особливою теплотою та любов’ю. Існують свідчення, що у деяких регіонах країни процес вишивання мав вигляд особливої церемонії. Жінки в процесі молились і вірили, що ці молитви зроблять вишиванку сильнішою та зарядженою тільки позитивними емоціями.
Навряд чи майстрині, які започаткували ремесло вишивання, могли собі уявити, що у 21 столітті вишиванка стане символом величного козацького народу. Чому так сталося?
Крізь віки мандрували традиції вишивання. Їх продовжували, розширювали та шанували. Вишиванка змогла осучаснитись і залишитись такою, як тисяча років тому водночас. Саме з нею уособлюють найкращі емоції та думки, адже вона увібрала в себе віковічну історію.
Останніми роками популярність вишиванок значно зросла. Це пояснюється політичною ситуацією та курсом на українізацію. Сьогодні модно носити вишиванку не тільки на національні свята, а й кожен день. Чому українці ходять у вишиванках? Тому, що вони – частина становлення нації, символ України.
Всесвітній день вишиванки відзначається щороку в третій четвер травня. Цьогорічний ювілейний День вишиванки припадає на 20 травня і присвячується українській традиційній музиці та екологічним проблемам зокрема, проблемі вирубки лісів, висихання річок, і забруднення довкілля пластиком. Нині Міністерство культури України готує презентацію, щоб надати українській вишивці статус нематеріальної пам’ятки світового значення.
Цьогорічна ситуація з коронавірусною інфекцією трохи змінила плани і в Гаврилівській ЗОШ І – ІІІ ст. Було вирішено провести День вишиванки на природі з максимальним дотриманням усіх вимог індивідуальної безпеки. На всіх чекала цікава програма, приємне спілкування в колі друзів. Цікавинкою програми був конкурс на кращу вишиванку. На імпровізованій сцені учасники креативно, весело представляли своє вбрання. Українські народні танці, розучування українських пісень, цікаве виготовлення сорочки орігамі, плетіння віночків - все це залишило неповторне враження в учасників заходу.
Катерина Голуб,
педагог-організатор Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Фото Олександра Пилипчука