У світі прекрасного
І хоч День вчителя та День художника минув, хочеться поділитися тим, як діти навчаються в дитячій художній школі. Коли я прочитала, що рівень освіти в українських дітей набагато нижчий, ніж у розвинутих країнах, поцікавилась, як організовують навчання там. Ось, що вразило: із п’яти вимог до якісної освіти у фінів, наприклад, є охоплення дітей позашкільною освітою (художні, музичні школи, спортивні заклади), яке там становить 90 % всіх учнів основної школи.
У школах району навчаються 2216 учнів, а наші мистецькі школи налічують приблизно 350 учнів, це біля 15,8% всіх дітей. Відчуваєте різницю?
Що ж дає навчання в художній школі? Перш за все це розвиток виражальних здібностей, мобілізація уваги, розвиток спостережливості, формування у дітей навички групової дії, самоаналізу, створюються умови саморозкриття учнів, планування часу на уроці.
Переконана, що в наш час, перевернутих цінностей, розмитих критеріїв, час «грошового мішка», розвиток перерахованих якостей спонукає появі в нашому суспільстві таких особистостей, які здатні брати відповідальність на себе, працювати на розвиток своєї країни. Вони не дають впасти суспільству на дно. Вони, як маяки в тумані, обнадіюють, що не все продається і купується, що не все на торгах. Тут, у художній школі, діти вчаться працювати і переконуються – щоб досягти успіху, потрібно добре попотіти. А той, хто впізнав радість праці, ніколи її не проміняє на можливість жити, нічого не роблячи. Всі нероби просто не підозрюють, як себе обкрадають.
Цю істину знає кожен справжній художник. Хоч і дехто вважає, що він не працює, творить. Що талант дозволяє йому створювати шедеври бездумно, без затрат зусиль на навчання. Як малюють, наприклад, п’ятирічні діти – сміливо, швидко, невимушено (за цим спостерігаю багато років).
Але, навчаючись у художній школі, діти починають критично відноситись до своїх робіт, розуміючи: щоб красиво малювати, однією кмітливістю не обійтись, потрібно вчитись.
Дійсно, всі найвищі досягнення живопису належать людям не тільки талановитим, але, перш за все, великим трударям. Ще великий композитор Петро Чайковський зазначив, що натхнення – «це така гостя, яка не любить відвідувати лінивих».
Якщо ми не розвиваємо своїх здібностей, не маємо відповідних навиків і знань, не поставимо перед собою ясної мети, то марно чекати натхнення, цієї приємної пташки – підйому всіх творчих можливостей.
А щоб розвивати свої творчі можливості, у художній школі є всі умови. Крім відділу декоративно-прикладного мистецтва, де навчаються вишивати, шити, в’язати, створюють картинки із соломки, пластиліну, займаються різьбою по дереву, працюють з бісером. А скільки зроблено ляльок - мотанок, оберегів, які відправляли нашим бійцям, робили виставки-розпродажі, а виручені кошти направляли на лікування дітей, які хворіють. Ось такі заходи виховують у підростаючого покоління почуття милосердя, співчуття.
Бувають у нас і свята із чаєм, походами в ліс, малюванням на природі. Часто викладачі організовують екскурсії у великі міста, де діти мають можливість відвідати музей, познайомитись з творами великих художників, пам’ятниками архітектури. Такі екскурсії дуже цікаві дітям і потім ще довго не вщухають захоплюючі спогади, обговорюються враження від почутого та побаченого. Учні та викладачі школи беруть участь у виставках обласного, всеукраїнського та районного рівнів і завжди мають відзнаки. А які чудові дипломні роботи наших випускників! Надіюсь, що після карантину ми організуємо виставку, щоб жителі містечка з ними ознайомились.
За останні два роки викладачами ДХШ стали колишні наші випускниці, які закінчили вищі мистецькі заклади. Це Аліна Сікорська та Оксана Іванюк. Дівчатка працюють творчо, з натхненням, використовують в роботі інноваційні методи навчання, до них тягнуться діти. В таких молодих, завзятих є чому повчитись.
З нагоди Дня художника хочу висловити щиру подяку нашому сектору культури, молоді та спорту райдержадміністрації, централізованій бухгалтерії за допомогу у вирішенні фінансових питань, організації навчального процесу, а викладацькому колективу дитячої художньої школи побажати невичерпного творчого пошуку, натхнення у примноженні духовного відродження нації.
Олена Левицька, директор ДХШ