Погода

Чи буде краще


та легше?

Як ми вже повідомляли, 5 червня на черговій сесії районної ради за поданням райдержадміністрації депутати прийняли рішення про пониження ступеня Великолазучи-нської, Мар’янівської ЗОШ І-ІІ ступенів та Ординецької ЗОШ І-ІІІ ступенів. Через малокомплектність та відсутність перспективи зростання учнівського контингенту. Карабіївську, Михиринецьку та Кузьминецьку ЗОШ І-ІІ ступенів не понизили, бо нібито за діючою постановою Кабінету міністрів, школи І-ІІ ступенів, де навчається не менше 30 учнів, у новому навчальному році ще будуть отримувати освітню субвенцію. А у Великолазучинській навчається 29 учнів, а в Мар’янівській – 27.
Як сприйняли таку новину у Великому Лазучині та в Мар’янівці? Звісно, негативно. І вчителі, і батьки, і діти. Як довезти дітей у Теофіпольський ліцей, коли з Великого Лазучина до траси 8 кілометрів жахливої дороги?

А зимою може задути ту дорогу на кілька днів. Не в кращому стані і дорога з Мар’янівки до Святця, хоч трохи її ремонтували. Як дитина у п’ятому класі має бути без нагляду батьків цілий день, зранку до вечора? Ще ж батьки ніяк не можуть погодитися з мотивацією оптимізації, за якою учні з малокомплектних шкіл не зможуть соціально адаптуватися, стати конкурентоспроможними. Бо ж випускники цих шкіл здобувають вищу освіту, стають успішними, знаходять своє місце в житті. Ще ж про таке: в чому економія? Адже приміщення, коли там залишиться початкова школа, мають опалюватися. А вчителів треба трудовлаштувати. То ж є багато питань.
Нагадаємо, що ще три роки тому на сесію районної ради виносилося питання про реорганізацію Мар’янівської ЗОШ І-ІІ ступенів у ЗОШ І ступеня. Тоді депутати зняли це питання з порядку денного. І минулого року за поданням райдержадміністрації Мар’янівську школу разом з іншими малокомплектними освітніми закладами мали оптимізувати. Та депутати прийшли до спільної думки: хай створиться об’єднана територіальна громада, хай тоді вирішують, чи зможуть утримувати такі школи, бо ж освітньої субвенції, зрозуміло, не буде вистачати.
А якщо у Великолазучинській школі знайдеться ще одна дитина, і буде там вже 30 учнів? А такий варіант є. Можливо, ще знайдеться троє учнів для Мар’янівської школи?
Отож, якщо над малокомплектними школами району останнім часом нависає Дамоклів меч оптимізації, питання в іншому: чому влада не дбає, щоб у селах створювалися робочі місця, щоб залишалася молодь?Адже внаслідок такої політики села повільно вимирають. Бо ж великим агрохолдингам потрібна лише земля, а люди не потрібні. Таке виходить замкнене коло.
Чи зміниться щось, коли утвориться Теофіпольська ОТГ? Все залежить від того, хто стане головою громади, від депутатів. Чи будуть вони дбати про кожне село, чи будуть боротися з тіньовою зайнятістю, і, відповідно, буде наповнюватися бюджет громади? Чи будуть лобіювати інтереси олігархів, прикриваючись фразами про запровадження новітніх технологій?
Галина Тебенько