Погода

Забирають  у людей  останні пасовища

На те, що саме сільська рада має першочергове право на отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення громадського пасовища за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, і в цьому році Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області знову не звертає уваги. А просто продовжує на Теофіпольщині, на пасовищах, де люди роками випасали свою худобу, надавати учасникам АТО, і не тільки, а й звичайним громадянам, земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства. Присвоює цим ділянкам кадастрові номери, і власники можуть їх здати в оренду або продати. І вважає це Головне управління, що все робиться згідно закону.

Така історія трапилася минулого року у Волиці-Польовій. Розпаювали останнє пасовище площею 33 гектари, випасали люди тут 75 корів. І ці земельні ділянки скупила Тамара Голуб з Базалії. Хоч до цього в.о. сільського голови Ольга Федонюк розпочала оформлення права власності на земельну ділянку під пасовищем на сільську раду. Не дали люди виорати це пасовище, ще вторік пасли тут худобу. А що ж відбувається тепер?


- Куди ми тільки не зверталися, - розказує Ольга Федонюк, - і в прокуратуру, і в поліцію, і на «гарячу урядову лінію», і до нового президента. Їздили ми не раз і в Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, були на засіданні антирейдерського штабу при облдержадміністрації. Я пройшла всі круги пекла. І кругом нам відповідали, що немає ніяких порушень. І от цієї весни це пасовище вже виорали. Як можна змиритися з такою несправедливістю? А нашому атовцю Ігорю Денисюку земельну ділянку досі так і не дали, а Тамарі Голуб на цьому пасовищі виділили 2 гектари землі! І що тепер у нашому селі: череди вже нема де пасти, бо на тих двох шматочках пасовищ, в іншому місці, площею 3,83 гектарів її вже не можна випасати. Залишився ще старий колгоспний садок, подавали ми на нього документи, це біля 30 гектарів. Але нам відмовили, бо це, виявляється комунальна власність ТОВ «Хлібороб», правонаступником якого є ТОВ «Україна-2001».
А цієї весни пасовища забирають в Ільківцях та Воронівцях. І знову сім’я Михайла та Ігоря Голубів з Базалії. Приїжджали до Ільковецького сільського голови Олександра Лісового та в.о. Воронівецького сільсь-кого голови Людмили Воляник, показували документи, що ці земельні ділянки вже розпайовані, казали, що їх власники здають їм в оренду. Правда, договорів не показали. Вже й спробували на пасовищі в Ільківцях, а тут 22 гектари, де сосонки насіялися, їх викорчовувати. Вийшли люди, викликали поліцію, але поліцейські порушень не виявили.
Хоч і Олександр Лісовий, і Людмила Воляник стверджують, що сільські ради займалися узаконенням пасовищ, та Головне управління Держгеокадастру їм в цьому відмовило.
Ось як прокоментувала ситуацію голова райдержадміністрації Олена Ковцун:
- Переконана, що люди постраждали через бездіяльність сільських голів, бо ще з 2015 року райдержадміністрація надсилала у сільські та селищні ради листи з вимогою узаконити громадські пасовища, внести ці земельні ділянки до генеральних планів територіальних громад. То одні це робили, а другі зволікали. І ось такі наслідки. От чомусь зміг Михнівський сільський голова Олександр Цісар узаконити громадське пасовище площею 100 гектарів. Що ж до Голубів, то я провела дві робочі зустрічі: спочатку з Олександром Лісовим, Михайлом Голубом та в.о. заступника начальника від-ділення поліції Олегом Федоруком, далі - з Ігорем Голубом. Домовилися, що без договору оренди, без сплати податку Голуби не мають права розорювати ці ділянки. Ще ж пообіцяли, що в Ільківцях залишить людям 3 гектари пасовища. Що ж до дій Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області по розпаюванню пасовищ, наданню відмов сільським радам, я на підставі відповідних документів буду звертатися до голови облдержадміністрації. Бо ж люди в селах виживають за рахунок утримання корів, то ж повинні мати де їх випасати.
Обурений та стурбований розвитком подій і голова районної ради Андрій Петринюк, адже в листопаді минулого року збирав та возив сільських голів у Хмельницький, зустрічалися там з керівництвом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, мало все вирішитися, зберегти те, що ще можна було зберегти.


- Звісно, все треба було робити вчасно, у 2015-2016 роках, - каже, - постійно ми наголошували, робіть, не сидіть, бо завтра у вас пасовища заберуть. Так воно і вийшло, і ніби по закону, і ніби ті, хто скупив чи буде орендувати ці земельні ділянки праві, а люди то постраждали. А якби вже була створена Теофіпольська ОТГ, то таке б не сталося, бо всією землею б розпоряджалася громада, а не Держгеокадастр. А зірвала створення ОТГ у 2018 році саме Ільковецька сільська рада, і от в них вже забрали два пасовища.
Побував Андрій Петринюк на пасовищі коло Ільковець. Мали люди з половини Ільковець де подітися з своїми коровами. А що тепер? 3 гектари це не 22. Ще ж насіялися тут сосонки (на фото), їх би викопати та розсадити, хай би росли, яка краса. Та скрізь в громадах потрібний господар.
Галина Тебенько