Погода

ТЕОФІПОЛЬСЬКИЙ КОСТЕЛ

 

СВЯТОЇ ТРІЙЦІ:

 


ТАЄМНИЦІ, ЦІКАВИНКИ, ВІДКРИТТЯ

 

Серед назавжди втрачених для Теофіполя історичних пам’яток є костел Святої Трійці.
Жителі містечка та району добре пам’ятають величну будівлю, яка височіла в центрі, навпроти універмагу. Поруч з нею побудували двохповерхове приміщення, де були кулінарія, гастроном та ресторан. У старому костелі якийсь час була пекарня. Нині на місці зруйнованої святині знаходиться районна Дошка пошани та невеличкий сквер.
Через сорок п’ять років після руйнації люди згадують і потужні вибухи, якими підривали кам’яні стіни, і надгробну плиту княгині Теофілії Стрижислави Сапєги з Яблоновських, і загадкове зникнення її останків.
Ми зробили спробу відновити окремі епізоди таємничої, цікавої та трагічної історії Теофіпольського костелу Святої Трійці.

ЧАСТИНА 1.
ІСТОРІЯ ЗАСНУВАННЯ
У 1718 році, по смерті князя Александра Яна Яблоновського, власника Чолгана, сюди переїздить його дружина – княгиня Теофілія Яблоновська з Сенявських. Вона планує тут оселитися та дістає від короля Августа ІІ дозвіл на проведення щотижневих базарів та річних ярмарків. Саме ця подія перетворює селище на містечко. Теофілія перейменовує Чолган, назва якого залишилась від прізвища попередніх власників, на Теофільполь. Тут княгиня оселяється та розпочинає активну діяльність, пов’язану з будівництвом костелу. Вона запрошує у 1738 році ченців Ордену босих братів Найсвятішої Трійці від викупу бранців-тринітарів. 1739 року розпочинає листування з церковною владою про дозвіл на побудову у Теофільполі костелу та заснування тринітарного монастиря (кляштору). Через рік, у 1740 році, Генеральна консисторія дає згоду, і в1741 році приїздять ченці та тимчасово оселяються у панському маєтку. Княгиня розпочала будівництво у 1742 році за власний кошт. Через три роки, у 1745 році, до бічних вівтарів костелу урочисто внесено святині- копію Чудотворної ікони Матері Божої Ченстоховської, Хрест з Розп’яттям Ісуса Христа та образ Святого Онуфрія. В головний вівтар у 1746 році поміщено фігуру Ісуса Назорейського, на якому зображено символ тринітарів.


29 травня 1746 року єпископ Луцький та Берестейський Франциск Антоній Кобєльський посвятив костел та надав йому ім’я Святої Трійці. Покровителями храму та Теофільполя були визначені ще й свята Теофілія, святий Каетан, святий Ян Непомук та святий Архангел Михаїл.
У 1744 році на кладовищі було збудовано каплицю Святого Роха, захисника людей від інфекційних хвороб та епідемій.
2 червня 1746 року було утворено парафію. До неї входили Теофільполь, Тараканівка, Михнівка, Коров’є, Котюрженці, Каетанівка, Олійники, ВолицяЛяховецька, Лідихівка, Строки, Троянівка, Карабіївка, Караїна, Бережинці, Гаврилівка, Новоставці, Кривовілька, Вовківці, Рідка, Заруддя, Шибена, Дмитрівка.
У 1756 році парафія нараховувала 1806 парафіян, у 1802 -1395, у 1832 - 1598, у 1900 - 1760. Першим настоятелем монастиря у 1744 році був отець Іржі від Святого Іоана Хрестителя (Моравський). Разом з ним служив отець Августин від Святого Іоана Хрестителя (Янушевський).
ЧАСТИНА 2.
ТАЄМНИЧИЙ АВТОР
Дослідженням будівництва костелу Святої Трійці та тринітарного монастиря у Теофіполі займалися польські дослідники. У їхньому середовищі відбувається дискусія щодо того, хто був автором проекту храму. Анджей Бетлєй у своїй праці «Palac w Tefilpolu wswietleinwentarzy XIX-wiecznych» називає головним будівничим архітектора Франческо Пла-чіді, який будував саме для тринітарів. На цього автора вказує польська Вікіпедія. Нам вдалося відшукати два зовсім різних ескізи, на яких зображено теофіпольську святиню.
Дослідниця історії Мирослава Собчинська-Щепанська в критичній рецензії на працю А.Бетлєя «Koscol i klasztor trynitarzy w Teofilpolu. Namarginesiek siazki Andrzeja Betleja SIBI, DEO, PRO-SPERITATI” вказує, посилаючись на Станіслава Шиманського, що будівничим міг бути Гвідон Антоній Лонгін. Зовсім неправдоподібним є припущення щодо особи головного архітектора міста Вроцлава – К. Гакнера, який помер у1741 році, за рік до початку будівництва. Єржи Ковальчик вказує на причетність до проекту архітектора Бернарда Меретина – автора відомих шедеврів архітектури на території України.
Очевидно, що ми не знаємо достеменно, хто був архітектором костелу Святої Трійці та тринітарного монастиря у Теофіполі. Складається враження, що будівництво проводилося без нагляду головного будівничого, що в майбутньому призвело до суттєвих помилок в конструкції та руйнації будівлі. Згідно словесних описів сучасників, вважаємо, що костел у своєму первісному варіанті зводили згідно ескізу №1.
Незаперечним є і той факт, що зразком для наслідування був костел Святих Петра і Павла в районі Антакальніс у місті Вільно, який зберігся до наших днів (архітектор Йоганн Баптист Зауер, на фото внизу).


Світлана Станчук, Олена Станчук, Наталія Гладка, смт. Теофіполь