Побували на території
Лідихівської, Волицької, Волиця-Полівської та
Олійницької сільських рад
Минулого тижня продовжувалися об’їзди сільських рад. Без сумніву, це мало позитивні наслідки, бо ж і голова районної ради Андрій Петринюк, і керівники структурних підрозділів виконавчої влади не лише оглядали заклади соціальної сфери, але й перейнялися проблемами, сприяли їх вирішенню. У четвер, 13 червня, об’їхали чотири сільські ради – Лідихівську, Волицьку, Волиця-Полівську та Олійницьку.
У Лідихівській сільській раді разом з сільським головою Лідією Поліщук спочатку оглянули дитячий садочок. Тут затишно, створені комфортні умови для навчання та виховання дошкільнят, все для цого роблять працівники на чолі із завідувачем Валентиною Германюк. От якби, нарешті, був у них ноотбук та принтер, без комп’ютерної техніки тепер вже ніяк. Два роки зверталися до кого тільки можна, але поки що даремно. А сільська рада допомагає постійно, виділяє кошти на косметичний ремонт. Коштів, звісно, не вистачає, бо ж чотири села, в кожному є заклади соціальної сфери, всіх треба підтримувати. Ще ж якраз при нагоді начальник відділу освіти Майя Мельник зауважила, що ще досі сільська рада не виділила субвенції у сумі 8 400 гривень на ремонт шкільного автобуса, який підвозить дітей до Строковецької ЗОШ І-ІІ ступенів та Теофіпольської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2.
Схвально відгукнувся про Лідихівський ФП та фельдшера Олександра Фреюка заступник головного лікаря ЦПМСД Микола Люлько. Адже до своїх обов’язків відноситься сумлінно, та й люди хвалять цого молодого працівника. Знаходиться ФП у приміщенні контори відділку ТОВ «Україна-2001», надав на це згоду керівник відділку Володимир Романчук, організував проведення ремонтних робіт, та й опалення тут централізоване. То ж умови для роботи прекрасні. Якби всі керівники сільсьгосппідприємств так підтримували сільську медицину, як Володимир Пантелеймонович, наголосив Микола Люлько. Бо ж, на жаль, не скрізь так.
Оглянули і Лідихівський сільський будинок культури. Приміщення тут просторе, чудова глядацька зала, хоч і не опалюється. Трохи було тут проблем, оскільки будинок культури перебуває на балансі місцевого господарства, за несплату було відключене світло, нарікали люди, що нічого не проводиться. Та світло вже є, з лютого цього року директором призначена досвідчений культосвітній працівник Лідія Зозуля. Якби ж хоч в якійсь мірі вирішилося питання з опаленням, як і в будинку культури, так і сільській бібліотеці, яка тут знаходиться.
Побували і на ФПі села Заруддя. Пожурилася фельдшер Людмила Панасюк: як пішли дощі, став протікати дах, ще ж якби поповнити запас медикаментів невідкладної допомоги. Пообіцяла Лідія Поліщук, що кошти будуть виділені, та й у проведенні косметичного ремонту сільська рада допоможе. До речі, як підкреслив Микола Люлько, Лідихівська сільська рада першою погодилася на спрямування коштів субвенції на дофінансування заробітної плати фельдшерам, спрямувала на це 23 тисячі гривень.
Затим переїхали у Строки, оглянули Строковецьку ЗОШ І-ІІІ ступенів та дитячий садочок. Тут якраз в розпалі проведення ремонту, беруть у цьому участь і технічні працівники, і вчителі разом директором Валентиною Кирилюк. Ще ж на часі перекриття частини даху, спрямовані на це 650 тисяч гривень субвенції з державного бюджету на соціально-економічний розвиток, посприяв цьому народний депутат України Андрій Шинькович. Розпочався ремонт і в твердопаливній котельні школи.
Побували і в сільских клубах та бібліотеках Строків і Троянівки. З гордістю завідуюча клубами Тетяна Мовчан показала Троянівський клуб, вже третій рік, як з допомогою сільської ради, жителів села та голови ФГ «Подільська нива» Валентина Грисюка тут зроблений ремонт, встановлений твердопаливний котел. Тут прекрасно, якщо згадати, яким було це приміщення донедавна. І хоч немає музичної апаратури, проводяться тут чудові заходи.
Наостанок Лідія Поліщук наголосила, що сільська рада по можливості підтримує всі заклади соціальної сфери на підвідомчій території. Звісно, надходжень до бюджету з серпня, після жнив, буде більше, то ж можна буде закрити окремі проблемні питання.
Об’їзд Волицької сільської ради розпочали з огляду Волицької ЗОШ І-ІІ ступенів. Однозначно, це найкраще приміщення загальноосвітньої школи у районі, адже здане в екплуатацію у 2010 році, добудоване за сучасним проектом за державні кошти за сприяння народного депутата України 6-7 скликань Василя Кравчука. Та вічного нічого не буває. Як розказала директор школи Галина Гуральник, все постійно потрібно підтримувати. От вийшли з ладу компресори каналізаційної системи, два з них за кошти сільської ради замінили, потрібно замінити ще два. Потріскалися стіни коло класних дверей, і це треба заробити.
Готувалися якраз у школі до випускного свята, вразило учасників об’їзду оформлення сходів та актової зали. Але що там казати, працює тут творчий колектив, загальношкільні заходи проводяться на високому рівні.
Справжнє задоволення отримали і в дитячому садочку. Хоч приміщення не таке сучасне, як школа, та як тут пречудово! Кожна кімнатка привабливо оформлена, як і дитячий майданчик. Все зроблене своїми руками, а як гарно. Як розказала завідуюча Катерина Кадай, постійно підтримує садок і сільська рада, і директор СТОВ «Волиця» Василь Кравчук. А ще такий цікавий факт: садочок відвідують 25 діток, з них 24 – хлопчики, і 1 дівчинка. Народжуються у Волиці вже кілька років поспіль майже одні хлопчики.
Разом з сільським головою Василем Гуральником побували в сільському клубі та сільській бібліотеці. Позитивне враження на учасників об’їзду справила бібліотека, якою завідує Світлана Коцюб’юк. Все тут в ідеальному порядку, постійно проводяться масові заходи. З цим ніяких проблем, адже основна робота у Світлани В’ячеславівни – вчитель початкових класів Волицької ЗОШ І-ІІ ступенів. Одна проблема – приміщення не опалюється.
Зате переживала директор будинку культури Наталія Вдович. Через ті дощі став протікати дах, затекла стеля у фойє, прокапує в одномі місці і в глядацькій залі. Як бути? Адже коштів у секторі культури райдержадміністрації, як стверджувала завідувач Лідія Філик, на проведеня капітального ремонту немає. От за кошти субвенції сільської ради замінили вікна у фойє, та відкоси не заробили, решту грошей повернули.
Василь Гуральник казав, що сільська рада долучиться до перекриття даху, та це потрібно вирішувати на районному рівні, залучати кошти з районого, обласного чи державного бюджетів. Бо ж лише 1 мільйон гривень складає сільський бюджет, от поклали тротуарну плитку біля пам’ятника загиблим землякам, встановили на двох сільських кладовищах ковані ворота. Як створиться ОТГ, навряд чи ту плитку хтось поклав би. Ще ж виписали 150 тонн відсіву, треба ж дороги поправляти. А в минулому році на ремонт Волицького ФАПу виділили 75 тисяч гривень, Вже в цьому перерахували кошти на придбання невідкладної допомоги, отримання медикаментів – на часі.
Завідуюча ФАПом Тетяна Василюк якраз поставила крапельницю жительці села. І якісні медичні послуги надає, і на виклики ходить, ще ж одночасно і косметичний ремонт у приміщенні робить. Дякує Василю Гуральнику та депутатам сільської ради за виділені на ремонт кошти, а також директору СТОВ «Волиця» Василю Кравчуку. Адже заплатив будівельникам, які встановлювали вікна, робили відкоси, ще обіцяв, що після жнив дасть людей, щоб завершити перекриття даху, зробити відмостку, прокласти доріжку.
Ще ж Майя Мельник питала у Василя Гуральника, коли сільська рада перерахує субвенцію на ремонт шкільного автобуса. Пообіцяв голова, звісно, якщо буде перевиконання бюджету.
Огляд закладів соціальної сфери Волиця-Полівської сільської ради разом з в.о. сільського голови Ольгою Федонюк розпочали з Волиця-Полівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Директор Наталія Волченко одразу провела гостей на проблемну територію – у підвальне приміщення, де розташовані харчоблок, майстерня та спортивна зала. Тут запах цвілості, на стінах - щось подібне на грибок. А все через те, що внаслідок сильних дощів просіла покладена біля зовнішньої стіни бетонна плита, вода та намула пливе у приміщення, потрапляє у підсобки та туалет. Треба негайно це вирішити, просити у керівника відділку ТОВ «Україна-2001» Миколи Гуменюка кран, піднімати ту плиту, правильно її покласти, щоб унеможливити потрапляння у підвал води. Ще ж потрібно замінити каналізаційну мережу.
Шкільна котельня – ще один головний біль адміністрації закладу. Твердопаливний котел був встановлений за кошти обласного бюджету на «ура» восени 2014 року. Але пережити опалювальні сезони для школи було великим випробуванням. Бо ж марка котла не відповідала проектно-кошторисній документації, була ще маса порушень. Відомо, що по освоєнню цих коштів на встановлення твердопаливних котлів у кількох школах району ТОВ «Лан» порушене кримінальне провадження. Триває воно і досі, поки що немає висновків з Національного інституту судової експертизи. Та якщо не буде встановлений новий твердопаливний котел, новий опалювальний сезон у школі не розпочнеться. То ж за кошти субвенції з державного бюджету на соціально-економічний розвиток за сприяння народного депутата України Андрія Шиньковича на придбання нового твердопаливного котла було виділено 190 тисяч гривень та 20 тисяч гривень - на поточний ремонт котельні. Майя Мельник запевнила, що освоєння цих коштів у неї на особливому контролі, школа вчасно розпочне новий опалювальний сезон.
У Волиця-Полівському дитячому садочку, який знаходиться в приміщенні старої школи, як у віночку. Кожний клаптик території тут оформлений переважно в народному стилі, все яскраво, барвисто. Відзначила методист методкабінету відділу освіти Олена Рудюк, що заклад - один з найкращих у районі, переможець багатьох конкурсів, що колектив, очолюваний Тетяною Супрунюк, невтомно щось вишукує, вдосконалює, аби діткам тут було цікаво, аби вони різнобічно розвивалися. Тетяна Супрунюк же вважає, що одним з чинників успіху є співпраця з батьками, без них нічого не обходиться. От разом будуть встановлювати загорожу, виділені на це кошти субвенції на соціально-економічний розвиток.
У цей час у сільській раді зібралися ображені та розгнівані жителі села, власники корів, у яких спритники забирають останнє пасовище. Людей обурило, що за їх спиною, за спиною сільської ради на рівні Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області чиниться несправедливість. Хто і коли змінив призначення пасовища, чи не причетні до цього попередні керівники сільської ради? Де тепер знайти кінці? Як таке може бути? Та дуже чекають на встановлення справедливості з боку правоохоронних органів, нічого їх не зупинить, якщо треба, пройдуть і через суди.
Побували учасники об’їзду і у Волиця-Полівській амбулаторії. З гіркотою констатували завідувач, сімейний лікар Юрій Зайонц та Микола Люлько, що так зване реформування первинної ланки просто знищить сільську медицину. Бо що виходить: реформа не передбачає фельдшерів, то ж виникає проблема з фінансуванням їх зарплати, а найперше послуги фельдшера потрібні людям у селах, особливо маленьких; хто звернеться до сільського сімейного лікаря, коли в амбулаторії немає лабораторії, рентгену, практично ніякого обладнання, а якщо є, то застаріле; то ж укладають люди декларації з сімейними лікарями з Теофіполя; та чи приїде цей лікар на виклик, коли в нього немає автомобіля; як сільський сімейний лікар укладе 1800 декларацій, коли, наприклад, на Волиця-Полівській дільниці проживає 1300 чоловік; чого треба просити, шукати гроші на невідкладну допомогу; невже все робиться для того, щоб ті нещасні люди на селі вимерли без медикаментів?
Згадав Юрій Володимирович, як у 1970 році після закінчення медичного інституту приїхав працювати у Волиця-Полівську дільничну лікарню. От це була система охорони здоров’я на селі, було чим людей лікувати. Треба було зберегти все краще, а не розвалити.
Та добре, що, нарешті, є в амбулаторії комп’ютер, завдяки приватному підприємцю Юрію Ангелюку та Центру первинної медико-санітарної допомоги. Та й загорожу розпочали встановлювати, виділено на це кошти субвенції на соціально-економічний розвиток.
У Волиця-Полівському сільському будинку культури, крім відсутності опалення, виникла ще одна проблема – валяться колони при вході. Поремонтувати їх неможливо, треба просто розвалити. Територія навколо приміщення велика, виросла трава, треба директору Ларисі Зиборєвій та бібліотекарю Людмилі Цимбалюк тут прибрати.
У Колках, населеному пункті Олійницької сільської ради, учасники об’їзду разом з Олійницьким сільським головою Наталією Щерінською спочатку оглянули будинок культури. Уже кілька років це приміщення визнане аварійним, треба міняти перекриття та дах. Звісно, кругом протікає, стеля може впасти на голову. Капітальний ремонт цього давнього (1939 року), та з дуже міцними стінами не під силу ні сектору культури, ні сільській раді, цьогорічний бюджет якої складає 730 тисяч гривень. Та директор будинку культури Людмила Бас, велика ентузіастка культосвітнього руху, керівник народного аматорського вокального ансамблю «Колків’янка», а також бібліотекар Валентина Члек щиро сподіваються, що настануть в державі добрі зміни, що культура на селі буде підтримуватися, а не виживати.
Побували і на ФПі, де фельдшером працює Раїса Васильєва. Приміщення в доброму стані,треба лише зробити косметичний ремонт, ще ж якби сільська рада виділила кошти на невідкладну допомогу. Пообіцяла це Наталія Щерінська, таки ж буде перевиконання бюджету.
Учасники об’їзду оглянули і Колковецький НВК ЗОШ І ступеня-ЗДО. Особливих зауважень не було, разом з колективом старається завідуюча Ганна Олексюк. Навчається в школі 13 учнів, в садочку виховується 10 дітей. Всі робочі питання вирішуються.
В Олійниках побували в сільському будинку культури та бібліотеці. Розказав директор Сергій Карпенко, що заклад підтримує сільська рада, от у 2018 році встановили вікна та двері, потрібно ще зробити косметичний ремонт. А через дощі став протікати дах у фойє, а найбільше – у бібліотеці, аж впала штукатурка. Взагалі ж до ремонту в бібліотеці долучився голова правління СГВК «Олійники» Василь Демчук. Підлоги тут не було, а велика яма, то ж зробили стяжку. За кошти цього сільгосппідприємства поремонтували сходи, вже не облуплені.
Об’їзди закладів соціальної сфери сільських рад тривають. За їх підсумками відбудеться розширена нарада за участю всіх сільських та селищних голів.
Галина Тебенько