Радилися освітяни
Минулого четверга, 16 травня, за участю голови районної ради Андрія Петринюка та його заступника Романа Непотаса відбулася розширена нарада з керівниками закладів освіти. Відкриваючи її, начальник відділу освіти райдержадміністрації Майя Мельник зазначила, що питання порядку денного наради є вкрай важливими для забезпечення життєдіяльності загальноосвітніх шкіл та дошкільних закладів освіти. Адже йдеться про здоров’я дітей, захист їх прав та інтересів, завершення навчального року, державну підсумкову атестацію, складання ЗНО, оптимізацію освітньої мережі.
Першою перед освітянами виступила районний педіатр Людмила Панасюк. Наголосила, що в Україні склалася складна ситуація з епідемією кору, адже спаду цієї небезпечної хвороби немає. Це інфекційне захворювання, яке передається вірусом, характеризується ускладненнями – кашлем, пневмонією, вірусним енцефалітом, є летальні випадки. Лише імунізація дітей віком до 18 років та дорослих з груп ризику, які відвідують організовані колективи, є невідкладним заходом у відповідь на спалах кору в регіоні, для зниження захворюваності та смертності серед дітей віком до 18 років. Згідно з Календарем профілактичних щеплень дитина повинна щеплюватися дворазово – у віці до 1 року та до 6 років. Оскільки у районі є діти, які не щеплювалися жодного разу, та діти, яким щеплення проводилося лише 1 раз, з 13 по 24 травня в закладах освіти буде проводитися імунізація дітей. Для цього потрібна поінформована згода батьків. Отримати щеплення можуть і вчителі та інші працівники закладів (прибиральниці, кухарі, кочегари). Вакцини є достатньо, вона сертифікована, якісна, закуплена за державні кошти.
А лікар-епідеміолог ЦРЛ Роман Яцух підкреслив, що згідно ст. 15 Закону України «Про захист від інфекційних захворювань» не щеплені діти віком до 18 років не допускаються до організованих колективів. Що ж до щеплення дорослих з груп ризиків, то, оскільки вони або були щеплені давно, або перехворіли кором, їх імунітет уже впав, тому імунізація не зашкодить.
Свій виступ інспектор з ювенальної превенції відділення поліції Петро Яцюк присвятив спільним зусиллям – і поліції, і педагогічних колективів та батьків – протидії такому суспільно небезпечному явищу як булінг. Це загальний термін, яким означають систематичне переслідування з образами, цькуванням, упереджене ставлення в начальному закладі. На жаль, це явище поширене, і може зустрічатися в кожному навчальному закладі. Як з цим боротися? Найкраще – це профілактика, співпраця школи з батьками, відділенням поліції, службою в справах дітей, та жодний випадок булінгу не повинен бути безкарним. Діти, над якими знущаються, повинні повідомити про це батькам, вчителям, адміністрації закладу, або передзвонити на 102. Це повинні зробити і вчителі, і адміністрація. Адже у грудні 2018 року був прийнятий новий закон «Про протидію булінгу», який передбачає покарання за дії з ознаками булінгу – штрафи від 50 до 100 неоподаткованих мінімуми (від 850 до 1700 гривень або від 20 до 40 годин громадських робіт). До 16 років відповідальність за своїх дітей несуть батьки,з 16 до 18 – діти, які вчинили булінг.
Про завершення навчального року, проведення державної підсумкової атестації, організацію складання випускниками ЗНО, виконання заходів перспективного плану із оптимізації освітньої мережі, створення опорних шкіл докладно у своїх виступах повідомили головний спеціаліст відділу освіти Наталія Поліщук (на фото) та завідуюча методичним кабінетом відділу освіти Валентина Міщишина.
До подальшої співпраці закликав керівників загальноосвітніх шкіл директор ДЮСШ відділу освіти Вадим Ништ. Розказав про здобутки юних спортсменів, про проблеми діяльності дитячо-юнацької спортивної школи. Основне – це кошти, бо ж фінансується лише заробітна плата та енергоносії, а постійно потрібно брати участь в змаганнях різного рівня, це транспортні засоби, пальне, харчування дітей. Без спонсорів – не обійтися. Та, головне, аби якнайбільше школярів залучалися до занять фізичною культурою та спортом, росли здоровими та витривалими.
Завідувач сектору з питань цивільного захисту райдержадміністрації Володимир Комісарчук нагадав керівникам освітніх закладів про необхідність виконання заходів з організації цивільного захисту, ще ж 28-29 травня у районі буде проводитися обласна перевірка.
У своєму заключному слові Майя Мельник сказала і про таке. В районі успішно стартувала програма Нова українська школа, однак кількість першокласників, які сядуть за парти 1 вересня 2019 року, складатиме 288 (у 2018 – 336), буде 10 неповних класів (менше5 учнів). То ж на ці класи на комп’ютерів державні кошти виділятися не будуть, до вирішення питання потрібно підійти комплексно, із залученням сільських рад, батьків та спонсорів. Оскільки у районі діє неефективна освітня мережа, щороку освітньої субвенції не вистачає на заробітну плату та енергоносії, не говорячи вже про розвиток. Є 13 малокомплектних шкіл, звісно, одночасно їх оптимізувати неможливо, треба дивитися, де кращі дороги, нові автобуси. Це дуже актуальна проблема, тому відділ освіти вимушений робити подання для розгляду цього питання на наступних сесіях районної ради.
Звісно, як сказала голова районної профспілки працівників освіти Ніна Киричок, якби всі у районі чесно, прозоро платили податки, були б кошти і на ремонт доріг, і на придбання нових автобусів, і на утримання освітньої мережі.
Андрій Петринюк висловив своє бачення освітніх проблем: районна влада з розумінням ставиться до потреб відділу освіти, з районного бюджету постійно виділяються кошти, оптимізація малокомплектних шкіл є болючим питанням, та в перспективі вона є неминучою, і це треба розуміти. Треба створити комфортні умови і для навчання та перевезення дітей, і забезпечити вчителів роботою. Ще одне болюче питання - дороги. Та варто сказати, що дороги місцевого значення (між населеними пунктами) покращуються, обласна Служба місцевих доріг фінансує виконання ремонтних доріг, які проводить філія «Теофіпольський райавтодор». Проте поки що практично немає фінансування ремонту державних доріг, це компетенція ДП «Хмельницький облавтодор». Але треба сподіватися на краще, не споглядати, а діяти.
Галина Тебенько