Минулої п’ятниці, 8 лютого, в Базалії відбувся схід села. Мали на ньому розглянути три питання, розпочали з останнього – про надання згоди на передачу в оренду ТОВ «Вітенерджі» 7,5 гектарів землі під будівництво сонячної електростанції.
То за чим в Базалії майбутнє?
До селищного голови Євгена Білоуса ще у грудні звернулися представники цього підприємства, повідомили про перспективи – створення 8 робочих місць, заробітна плата у 300 доларів, звісно, орендна плата, по мінімуму – 120 тисяч в рік до селищного бюджету. Привабила їх земельна ділянка біля трикотажної фабрики, бо ж тут південний схил, поруч –високовольтна електрична підстанція. Таку пропозицію обговорили на сесії селищної ради, депутати висловилися, що сонячні батареї – це добре, та рішення не приймали, запропонували винести на розгляд сходу громади. Бо ж здавна люди тут випасали худобу, і призначення цієї землі, а знаходиться вона в межах селища – ВХІС (випас худоби індивідуального сектору).
Жителька Базалії Світлана Іщук, велика трудівниця, бо ж з чоловіком доглядає вісім корів та кілька телят (хто заздрить такому бізнесу, хай спробує тримати хоч одну корову!), і випасає свою худобу саме на цьому пасовищі, та ще кілька людей зібрали 396 підписів проти такого рішення. До селищного голови Євгена Білоуса та до першого заступника голови райдержадміністрації Петра Вільшинського надійшло колективне звернення з проханням цієї землі в оренду не передавати, знайти альтернативну земельну ділянку.
Схід селища відбувся, проживає в Базалії 1787 людей, на схід прийшло, як стверджує Євген Білоус, біля 150, навряд чи коли приходило більше. Люди вислухали представника ТОВ «Вітенерджі», розказав, що підприємству потрібна земельна ділянка площею 7,5 гектарів для будівництва сонячної електростанції потужністю 3,5 мегават, що мінімальний строк оренди – 25 років, що це будуть нові робочі місця, електрики та охоронці, що працюватимуть місцеві жителі. Вислухали селищного голову Євгена Білоуса, він піддав сумніву достовірність підписів під колективним зверненням, закликав думати про наповнення селищного бюджету, про майбутнє громади, бо ж на все потрібні кошти, на ремонт доріг, освітлення вулиць, підтримку соціокультурних закладів. Закликав жителів селища перейнятися тим, що майбутнє – за новітніми технологіями, що потрібно приваблювати потенційних інвесторів.
Виступили на сході Світлана Іщук, Оксана Федорчук, Людмила Фесун, Іван Фесун, Ірина Герасімюк, Василь Писарук, Наталія Лавренюк, Степан Бойко, Андрій Стецюк, Олександр Сивак, Анатолій Діхтярук, Ольга Остап’юк, Іван Галевський, Сергій Кривий, Микола Литвинюк. Висловлювали ці люди різні думки, та спільне у їх виступах було таке: для сонячної електростанції знайти іншу земельну ділянку, а на тій хай люди і далі продовжують випасати худобу. Бо ж не всі можуть мати магазини, комусь треба і корів доглядати. Та й чи буде все так райдужно, як описує селищний голова? Сумніваються, що будуть працювати на тому підприємстві місцеві жителі, адже електрики мають бути високоосвіченими спеціалістами, чи є такі в Базалії?
Виступив і заступник голови районної ради Роман Непотас. Констатував, що наповнення бюджету селищної ради – це вкрай важливе питання, тим більш, що на часі – завершення реформи децентралізації, створення ОТГ. То ж зрозуміло, треба враховувати інтереси всіх людей, поважати тих, хто своєю важкою працею заробляє собі на прожиття, в той же час думати про майбутнє, про збереження інфраструктури, створення нових робочих місць.
То ж на сході села пропозицію про надання в оренду земельної ділянки площею 7,5 гектарів для будівництва сонячної електростанції люди не підтримали. Але Євген Білоус має іншу точку зору. Ось як він прокоментував цю подію:
- Вважаю, що частина підписів, зібраних під колективним зверненням, є недійсними, наприклад, 27 людей на той час не перебували в селищі, інші взагалі не знали, за що підписувалися, інші кажуть, що їх просто шантажували. То ж ці підписи вважаю підробкою, фальшуванням. Тим більше, поголів’я корів у селищі скорочується, на 1 січня 2019 року їх нараховується 141, і, скоріш за все, буде зменшуватися і надалі. А на цьому пасовищі худобу випасають лише дві сім’ї, біля очисних споруд трикотажної фабрики є ще одна земельна ділянка площею 28 гектарів, та в вздовж дороги, у посадці, можна випасати корів. Я не розумію, чому такий спротив. Адже в той же час люди мене питають, чого у селищі погані дороги, де вуличне освітлення? А на це все треба кошти! 120 тисяч гривень в рік орендної плати за цю земельну ділянку – це мінімум, вона може дійти до 500 тисяч гривень в рік. Та й чи правомірне це рішення сходу громади? Проголосувало лише 60 чоловік, інші не підняли руки ні «проти», ні «утрималися». А що буде, як утвориться Базалійська ОТГ? Ясно, що вона буде бідною, якщо ми відмовляємо потенційним інвесторам. Хочу, щоб всі над цим задумалися, а не жили вчорашнім днем.
Однак і після сходу люди продовжують висловлювати думки на користь тих, хто доглядає худобу. Бо що, як побудується сонячна електростанція, селище буде отримувати дешеву електроенергію? Тепер же є багато домогосподарств, які встановлюють сонячні панелі для власних потреб. А якщо вже так треба, то хай керівництво селищної ради віднайде альтернативну земельну ділянку для цього, чого так руба ставити питання. Ще ж кажуть, поголів’я худоби може і збільшитися, адже держава взяла курс на підтримку особистих селянських господарств, стала виплачувати дотації. Бо ж новітні технології – це сучасно, та людям треба харчуватися натуральними якісними молочними продуктами. Чи синтетичним молоком? Ще ж чи має хтось право ображати, зневажати, принижувати тих, хто тяжко трудиться, несе великі затрати по утриманню корів, як це можна спостерігати у Фейсбуці, коли Євген Білоус закинув повідомлення про сонячні батареї в Базалії? Чи хтось з тих злих критиків за своє життя хоч стеблинку переломив?
Керувати громадою – дуже складна, відповідальна робота. Бо кожний її житель відстоює свої інтереси, так було завжди, тим більш у теперішній час, коли люди змушені просто виживати. Ще складніше знайти компроміс, все ж таки об’єднати громаду для загальної користі. Але це треба зробити. А час покаже, за чим майбутнє Базалії – за розвитком особистих селянських господарств чи за сонячною електроенергією?
А.Джус