Завдяки Філарету є українська церква
У Києві, 23 січня, в Національному палаці мистецтв “Україна” відбулася урочиста академія з нагоди 90-річчя почесного патріарха Православної церкви України Філарета.
Привітати його з ювілеєм прийшло керівництво держави, єпископат та духовенство з усієї України.
“Я хочу у цей день подякувати вам за багатолітню невтомну й принципову боротьбу за автокефалію Православної церкви України. Переконаний, що створення єдиної помісної православної церкви та отримання Томосу про автокефалію були б неможливими без вашої багатолітньої праці”, - сказав Голова Верховної Ради Андрій Парубій.
Він зазначив, що щиро захоплюється невичерпною енергією патріарха Філарета, його щоденною титанічною працею.
“За історію існування православної церкви на українських землях жоден архієрей не займав київську кафедру так довго, як ви. Вбачаю в цьому ніщо інше, як глибокий Господній замисел”, - сказав Парубій. “Важко уявити перемогу України, коли в українських церквах моляться не українською мовою і не за українську армію, а за армію російську. І власне, ваше служіння і ваш подвиг призвели до того, що ми маємо українську церкву”, - сказав Андрій Парубій.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман висловив переконання, що патріарха Філарета українці можуть сміливо називати духовним лідером нації. “Через міцну віру, через нашу єдність ми обов’язково здобудемо перемогу. Наші вороги будуть покарані, а Україна процвітатиме, у тому числі завдяки вашому служінню, завдяки вашому подвигу, наших воїнів, волонтерів, усіх тих, хто бореться за велику європейську Україну. У той час, коли ми здобули нашу незалежність, ви боролися та вірили у те, що Україна вистоїть, що у нас буде відновлена духовна справедливість та Україна отримає право на своє помісну православну церкву”, - сказав глава уряду.
Предстоятель Православної церкви України Епіфаній, вітаючи почесного патріарха ПЦУ Філарета з 90-річчям, відзначив його зусилля у становленні автокефальної української православної церкви. “Благо церкви ви поставили вище особистого становища, і саме тому ви і перемогли. Беззаконні анафеми та відлучення щодо вас визнані недійсними рішенням Вселенського патріарха. Автокефалія, за яку ви боролися, отримала благословення церкви-матері Константинопольської, підтвердженням чого став вручений 6 січня Томос”, - сказав митрополит Епіфаній.
Він додав, що хоче надалі разом з патріархом Філаретом розбудовувати і зміцнювати Православну церкву України, йти до всеправославного утвердження для ПЦУ майбутнього із статусом патріархату.
На урочистостях з вітаннями також виступили перший президент України Леонід Кравчук, предстоятель Української греко-католицької церкви Святослав (Шевчук), третій президент України Віктор Ющенко, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, дружина президента України Марина Порошенко.
У складі делегації Хмельницької області участь в урочистій академії разом з головою обласної державної адміністрації Вадимом Лозовим, головою обласної ради Михайлом Загородним, владикою Антонієм та іншими відомими людьми взяв голова районної ради Андрій Петринюк (на фото).
- У мене залишилися незабутні враження, - розказав по приїзді, - адже з промовами виступили відомі державні діячі, почути їх наживо – багато значить. Дуже глибоким був виступ блаженійшого Філарета, це були мудрі настанови подальшого державотворення України. Мені відрадно, що як предстоятель Української Православної Церкви України Київського Патріархату, патріарх Філарет тричі приїздив на Теофіпольщину, сприяв утвердженню на її теренах Української Церкви. Тому я вважав за честь взяти участь в урочистій академії з нагоди його високого ювілею. До речі, лише наша делегація вийшла на сцену, вручила ювіляру коровай та квіти. Це було дуже зворушливо. То ж нехай Господь посилає почесному патріарху Православної Церкви України Філарету ще багато літ та доброго здоров?я.
Нагадаємо, що 22 січня Президент Петро Порошенко вручив патріарху Філарету найвищу державну нагороду – звання Герой України та орден Держави. Його нагородили за видатну історичну роль у становленні незалежної Української православної церкви, діяльність, спрямовану на відродження духовності українського народу, піднесення авторитету православ’я, утвердження ідеалів милосердя і міжконфесійної злагоди.
А.Джус