Погода

Мелодії звуків мідних


Ця музика – з найтонших почуттів.
Від шелеху трави до буйства грому,
Вона – і біль, і гнів душі, і спів,
Вона – пориви і солодка втома.
Так ніжно і тепло складає гімн духовому оркестру, який дарує людині «одвагу орлину», відомий український поет Віталій Колодій. Без перебільшення можна відзначити, що жоден з музичних жанрів, мабуть, не здатен таким єдиним колективом так урочисто і святково забезпечити виконання музичних творів і створити слухачам незабутнє світле враження, велике творче задоволення та душевну радість. Ця любов і захоплення адресуються відомому і знаному колективу в районі – народному аматорському духовому оркестру Турівського сільського будинку культури.
Цей колектив був заснований у 1970 році. Перший його керівник – Петро Пелих. Це був музикант-самоучка, людина, сповнена справжнього ентузіазму. Трудолюбивий, вимогливий і, водночас, добрий, завжди із щирою усмішкою. Музичні інструменти були старі, в основному особисті. Та музика у виконанні оркестру звучала піднесено, швидко завоювала велику любов і повагу односельців на урочистостях села, танцях в клубі, весіллях та взагалі на всіх сільських святах та забавах.
Авторитет і славу духової музики створили її фундатори, ті, що стояли біля витоків зародження оркестру: Петро Пелих, Іван Гуменюк, Микола Денисюк, Андрій Мазур, Анатолій Пасічник.
У 1973 році, коли головою господарства став Петро Пожалюк, був закуплений комплект інструментів духового оркестру. У цьому ж році керівником колективу став Михайло Васерман – талановитий, освічений музикант.
Саме тоді нотну грамоту почали опановувати навіть ті, хто вже давно покинув шкільну парту.
З 1980 року і по цей день оркестр очолює талановитий маестро, педагог і музикант Володимир Гуменюк.

У 1995 році колективу за активну творчу діяльність присвоєно звання «народний».
Перші учасники колективу стали давно вже дорослими і на зміну їм прийшли їх діти. Створилися цілі династії музикантів-духовиків: Анатолій Олександрович – голова музичної династії Пасічників. Грали його сини Віктор, Анатолій, грають онуки Олег та Олександр, брати Іван та Віктор Пасічники зі своїми синами Олександром та Миколою.
Гра в оркестрі у долі кожного учасника залишила свій слід: комусь це допомогло в армійській службі, хтось обрав музику своєю професією. Та всіх об’єднують теплі спогади про репетиції, концерти у сільському будинку культури.
Три вихованці Володимира Івановича обрали музику своєю професією. Олег Пасічник працює в оркестрі Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького у м. Хмельницькому, Тарас Кротевич та Олександр Левчук – студенти Рівненського державного гуманітарного університету, інституту мистецтв. Тарас Кротевич – викладач Теофіпольської дитячої музичної школи, дипломант І-ІІ ступеня Всеукраїнських конкурсів вихованців на духових та ударних інструментах у містах Рівному, Сумах, Черкасах, також дипломант ІІ ступеня Міжнародного конкурсу «Подільський водограй» у м. Вінниці.
Постійно оновлюється репертуар, приходять нові учасники, але духова музика у виконанні оркестру завжди звучить натхненно, захоплююче на багатьох районних заходах.
У 2011 році колектив здобув перемогу у зональному турі у Славуті та зайняв почесне друге місце в обласному огляді-конкурсі аматорських ансамблів та оркестрів духових інструментів. У квітні 2014 року на аналогічному конкурсі у м. Хмельницькому колектив посів уже перше місце, а соліст Микола Пасічник відзначений грамотою.
Нещодавно народний аматорський духовий оркестр Турівського СБК здобув чергову вагому перемогу – а це знову перше місце в обласному огляді-конкурсі аматорських ансамблів та оркестрів духових інструментів у місті Хмельницькому.
Зараз в оркестрі 20 учасників, в основному учні Турівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів: Віталій Дондиль, Сніжана Андрійчук, Катерина Сікорська, Олександр Дондиль, Назар Зозуля, Зоряна Хаустова, Анна Мазур, Юрій Мазур, Максим Майдан, Олександр Мусат, Олександр Кухар, Олександра Босняк, Яна Пасічник, Дарина Романюк, Анастасія Стаднійчук , Микола Чорненький, Олександр Франчук, Любомир Шимчук, Олександр Левчук, Тарас Кротевич.
Народний аматорський духовий оркестр Турівського СБК творчо працює над створенням нових програм, готуючи цікаві зустрічі з одним із найулюбленіших і демократичних жанрів музичного мистецтва.
А це справді так, і важко заперечити поету Олексію Бондарю, який мовить: «Коли грає оркестр духовий, коли чую трубу і кларнета – я оновлений, наче новий, розквітаю чуттям поета».
Таїсія Науменко, директор районного будинку культури