Погода

Це про невтомних сільських трударів, хліборобів ТОВ «Святець», потужне агропідприємство, яке тридцять третій рік очолює Василь Васильович Мастій. Тож відрадно, що в такий складний час, коли четвертий рік триває страшна, кривава війна, коли вітчизняним сільгоспвиробниками доводиться боротися з багатьма новими викликами, СТОВ «Святець» залишається багатогалузевим господарством, розвиває рослинництво та тваринництво, забезпечує продовольчу безпеку країни, підтримує Збройні Сили України, вносить свій внесок у нашу велику спільну перемогу.


Війна йде, а треба сіяти, - каже Василь Васильович, - такий споконвічний закон хлібороба, бо буде хліб - буде життя. Кращого ще ніхто не придумав. Тож ми скористалися сприятливими погодними умови і вже, до цієї негоди, посіяли 200 гектарів гороху, 40 гектарів вівса, 400 гектарів ячменю, 200 гектарів цукрових буряків, 200 гектарів соняшнику. До паски ще маємо посіяти 90 гектарів цукрових буряків, 300 гектарів соняшнику, бо ж з вербної неділі знов буде тепло. А вже після паски посіємо 1000 гектарів кукурудзи, з них 700 гектарів на зерно, 300 -  на силос. Посіємо і 200 гектарів сої, 110 гектарів гречки, 10 гектарів ярої пшениці, 60 гектарів жита. А озима пшениця посіяна в нас на 1000 гектарів, ще ж в нас є площі під багаторічними травами, будем сіяти й однорічні. Тож всього ми обробляємо 4 800 гектарів землі, сіємо 17-18 культур. Коли агрохолдинги сіють 4-5 культур. А нам треба, щоб і зерно було, і щоб з чого було зробити крупи. І для своїх людей, і для бійців ЗСУ. Тож рослинництво залишається провідною галуззю нашого господарства. Продовжуємо застосовувати новітні технології, бо треба йти з прогресом в ногу. Адже по-старому господарювати вже абсолютно неможливо. Добре у цьому напрямку працюють, справляються зі своїми обов’язками головний агроном Іларіон Глух та агроном із захисту рослин Олександр Яковлєв. Це високопрофесійні спеціалісти, які відмінно роблять свою справу, кажу так від щирого серця.


Нещодавно господарство закупило нову, сучасну, високопродуктивну техніку. Як от сівалку, потужність якої сягає 80 гектарів на день. Закупили і нову сучасну техніку для посіву кукурудзи та соняшнику. Звісно, брали кредит, адже техніка дороговартісна. Як і мінеральні добрива, паливно-мастильні матеріали, засоби захисту, насіння. Бо, хоч ціни на сільськогосподарську продукцію зросли, диспаритет цін залишився. В кращих умовах знову ж таки залишаються агрохолдинги, великі сільгоспвиробники, які мають доступ до портів, яким держава ще й повертає ПДВ. Але ж і в таких умовах треба працювати, домовлятися з партнерами, як от з фірмою ОККО з Ланівець. ТОВ «Святець» надає їм соняшник та ріпак, вони ж їм пальне, мінеральні добрива. Взагалі ж тепер нема дефіциту ні в чому, як було колись, фірми самі пропонують свої послуги, треба лише вишукати кращі для господарства пропозиції  у закупівлі техніки, пального, мінеральних добрив, засобів захисту, насіння, умови для отримання кредиту. От кредити, які надавала держава під 7-9 % річних, вже виплачені, тепер доводиться брати кредити під 15-16 %.
Але скрізь потрібні кошти, - продовжує, - тому всієї необхідної техніки для обробітку закупити не можемо, доводиться запрошувати техніку партнерів – ТОВ «Україна-2001», ТОВ «Зімертал», ПП В’ячеслава Шведи.  Хочу сказати і про таке: працює в нас на сьогодні в господарстві понад 250 людей. Є сім рільничих бригад, робота є, а людей – нема. І з кожним роком людей стає менше. Хто вийшов на пенсію, хто виїхав на заробітки, хто за кордон. За останні 15 років після закінчення професійно-технічних ліцеїв до нас не прийшов жодний механізатор. От у рільничій бригаді в Мар’янівці є лише бригадир, і виконує кілька робіт, бо нема кому. Поки що є ще люди на зернотоку, тракторній бригаді, автопарку, хоч і там є пенсіонери. Тобто, вже і в нас, у великій громаді, виникає проблема з трудовими ресурсами, адже демографічна ситуація з року в рік погіршується. Щодо тваринницької галузі нашого господарства, то, хочу зазначити, що вона нас виручає, це живі гроші, маємо чим платити податки та заробітну плату. На сьогодні ВРХ складає 1500 голів, з них 400 дійних корів. Це і тваринницький комплекс у Святці та невеликі ферми у Лисогірці та Мар’янівці по 150 голів ВРХ, в тому числі по 50 дійних корів. Але треба зазначити, що обсяги молочного та м’ясного скотарства у нас скорочуються. Одним з чинників цього процесу є те, що приміщення ферм та комплексу були збудовані за радянських часів і тепер не відповідають стандартам. Але завдяки збалансованій годівлі, догляду тварин, маємо непогані показники. Так, добовий надій на корову складає 29-30 літрів. Ще є у нас 68 коней, в основному використовуємо їх для збирання сільського молока. Є також у нас дві невеликі свиноферми, люди виписують поросят, свиней, але ці ферми збиткові. Назву кращих тваринників господарства: це доярки Юлія Полукравець, Світлана Ярош, Наталія Собчук, механізатори Василь Ярош та Іван Сковороднік. Сумлінно працюють головний зоотехнік Роман Білич та завідуючий тваринницьким комплексом Олександр Блюсюк. Взагалі хочу наголосити, що трудовий колектив, всі наші працівники – механізатори, водії, тваринники,  і спеціалісти, і керівники середньої ланки – це найголовніша цінність господарства. Без людей нічого не робиться, все робиться завдяки їм.
По щоб ми не говорили з Василем Васильовичем, все поверталися до найболючішого – до війни. Найбільшої біди, найбільшого горя. Вже у Святецькій громаді є 20 загиблих, 11 – пропалих безвісти. З 20 загиблих – 10 працівників господарства. І тепер Алея Слави – найсвятіше місце в громаді. І не видно цій війні кінця, одні пусті балачки, і що воно буде далі. Світ перевернувся. Надіялися на США – і що вийшло? путін хороший, він хоче миру і продовжує знищувати Україну? І на тлі цього продовжують  в країні спалахувати корупційні скандали, і ні з кого не падає волосинка. А прості люди по гривні збирають бійцям  на автомобілі та дрони, збирають продукти. А де ж держава? От саме за державу найбільше образливо.  
Та вірю, що Україна переможе, ніхто не зламає українців, - каже наостанок, - і це залежить від кожного з нас. Бо хто як може, має підтримувати наші героїчні Збройні Сили України, вносити свій внесок у перемогу. І наше ТОВ «Святець» буде і надалі це робити. Слава Україні! Вічна слава загиблим Героям!


Галина Тебенько