Погода

Нещодавно за сприяння БО «Благодійний фонд «МХП – Громаді» у видавничому домі «Кондор» у Києві було видано книгу відомої етнографині Марії Іванівни Пилипчак«Грайлик». Це збірник дитячого ігрового фольклору, куди увійшли 160 дитячих народних ігор та пісень з майже всіх етнічних земель України, з описом та коментарями; 56 скоромовок, 15 загадок та дитячий вертеп.

Важливим набутком книги є 60 авторських уроків Марії Пилипчак, що акумулювали її музично-педагогічний досвід роботи з дітьми та молоддю впродовж 35 років. Заняття професійно обгрунтовані та перевірені практикою першого в Києві фольклорного дитячого гурту «Цвітень», що його створила Марія Пилипчак у 1986 році. В основу репертуару колективу лягли експедиційні записи Марії та Василя Пилипчаків в різних регіонах України впродовж 1980-2016 років. Зібрані та підготовлені до друку матеріали з точки зору етнографії є унікальними.

Книга має рекомендації провідних спеціалістів НАН України – Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Рильського та Вищої музичної академії імені П.Чайковського. Видання призначене вихователям дошкільних закладів, вчителям музики, учням та студентам дошкільних відділів педагогічних училищ та інститутів, науковцям та всім тим, кому не байдуже наше минуле, сучасне та майбутнє.

І от у вівторок, 29 серпня, у бібліохабі Теофіпольської централізованої бібліотечної системи відбулася презентація цієї чудової книги. «Грайлик» представила сама авторка Марія Іванівна Пилипчак, участь у презентації взяли вихователі закладів дошкільної освітиТеофіпольської громади, працівники сільських будинків культури та клубів, викладачі Теофіпольської школи мистецтв, інших закладів Хмельницької, а також Львівської, Тернопільської і Івано-Франківської областей.

Але спочатку з промовою виступила директорка БО «Благодійний фонд «МХП – Громаді» Тетяна Волочай. Зокрема, вона сказала:

– Наш Благодійний фонд працює з 2015 року, його географія налічує 12 областей України, понад 700 містечок та сіл, його місія – комплексний розвиток громад. Цьогорічний бюджет Фонду складає понад 300 мільйонів гривень. Ми працюємо по двох векторах: перший – допомога військовим та їх родинам; другий – підтримка громад, розвиток мікропідприємництва, внесок у продовольчу безпеку країни та підтримку культури. Завдяки нашому проєкту «Час діяти, Україно!», завдяки ще іншим партнерам маємо такий сучасний, затребуваний простір, як ваш бібліохаб. Ми дуже раді, що поряд з реалізацію наших інших проєктів, як, наприклад, «Кіно заради Перемоги!», «Співаймо заради Перемоги!», всеукраїнський тур рок-гурту KozakSystem, долучилися до видання цієї чудової збірки «Грайлик».

А далі, як на мене, всіх присутніх вразила своєю професійністю, відданністю справі, якій присвятила своє життя, сама Марія Іванівна. Вона провела захопливий майстер-клас з музичного виховання малят, дітей дошкільного віку з акцентом на важливість загальнонаціональної системи музичної освіти, на ролі музики у загальному розвитку дитини.

– Сьогодення висуває високі вимоги до кожного, – наголосила вона, – хто усвідомлює своє покликання в педагогіці, і, водночас, все більше привертає увагу до духовного світу навколо нас. Результати моєї понад 30-річної роботи з дітьми у першому в Києві дитячому фольклорному ансамблі «Цвітень» при Національному заслуженому академічному народному хорі імені Григорія Верьовки засвідчили, що музичне виховання є важливим завданням для вчителів, а вивчення та засвоєння пісенної культури наших предків, у якій відшліфувалася мудрість та історична правда життя, – цінним аспектом пізнання.

Переконана, що всі учасники презентації отримали насолоду від спілкування з авторкою «Грайлика», отримали для себе феєєричний заряд бадьорості, свіжий подих натхнення до розбуджування системної праці з формування музичних смаків наших дітей. Бо це будуть смаки майбутніх поколінь українців.

А ось як прокоментувала захід викладач Теофіпольської школи мистецтв, завідувач вокально-теоретичним відділом Алла Бабінська:

– Мені сподобалось, Марія Пилипчак є справжнім фахівцем, те, що вона робить, – систематизує та поширює автентичні народні пісні, – є запорукою безперервності фольклорної традиції, яка забезпечується тоді, коли нею опановують діти, нинішні смаки яких визначатимуть рівень культури завтра.

У такий складний час, який переживає сьогодні Україна, коли треба відстояти нашу незалежність, коли треба зберегти все українське, культурно-мистецькі, пісенні надбання, – щасливої дороги тобі, «Грайлику»! Бо лише діти, виховані на власній національній спадщині, зможуть передати її наступним генераціям.

Галина Тебенько