Черги на заправках, талони та картки на пальне, обмеження від 10 до 20 літрів, цінники у 60-70 грн за літр – з такими проблемами нині стикаються власники авто в Україні.. Багато дрібних заправок закрилися взагалі. На Теофіпольщині на сьогодні працюює три АЗС – дві ВІП та одна МОТТО. Оскільки в соціальних мережах з'явилися негативні відгуки щодо цін на пальне в АСЗ ВІП, розмовляємо з власником, комерційним директором ТОВ «Подільське» Андрієм Петринюком.
Як загалом прокоментуєте ситуацію з пальним, яка склалася в Україні?
- Те, що в Україні може виникнути дефіцит пального, було зрозуміло ще від початку російського вторгнення, - надто багато нафтопродуктів Україна купувала саме в Росії та Білорусі. У довоєнному 2021 році звідти надходило 62% дизпального та 50% бензину. Ще 10% імпортували з Литви та доправляли морем. Загалом імпорт покривав до 80% потреб України у нафтопродуктах. Кременчуцький НПЗ покривав 18% українських нафтопродуктів, однак цей завод зазнав ракетних обстрілів впродовж квітня-травня і не зможе відновити свою роботу до кінця року. Ворог також зруйнував нафтобази по всій Україні. Ще одним фактором дефіциту та зростання цін на пальне стала невідповідність визначених урядом граничних цін та ціною нових гуртових закупівель у Європі, - перші були значно нижчими за другі.
Розкажіть, як ви сформували ціну на бензин у 60 гривень, а дизельне пальне – у 65 гривень?
- Оскільки пальне постачається тепер лише з Європи, оптові закупівлі можуть дозволити собі лише потужні компанії, які, відповідно мають транспорт. Дрібні ж підприємства, такі, як ми, закупляємо пальне у цих потужних оптовиків. Вони виставляють нам ціну з врахуванням логістичних затрат. Нам виставляють рахунок, ми його проплачуємо і протягом двох тижнів нам це пальне мають доставити. За цей час ціна вже може піднятися і нам вже треба доплатити. І от, закупили ми бензин, умовно, по 58 гривень, робимо накрутку, але не більше 2,5 гривень, бо нам треба заробити на оплату людям, які працюють на заправці. І от таким чином виходить ціна в 60 гривень. Оскільки ця ціна не відповідала встановленій урядом граничній межі, і ми не торгували півтора місяця, а люди зверталися, просили, щоб ми працювали, ми запровадили пластикові картки, уклали зі споживачами договори і таким чином вони змогли купляти пальне по такій ціні. У нас є документи, все абсолютно прозоро, хто цікавиться, я можу їх надати, бо ніхто не наживається. Приходьте до нас в «Подільське», я розкажу, все поясню. Нормальній людині має бути зрозуміло, що, коли оптова ціна складає 58 гривень,ми не можемо продавати його по 38 гривень, бо приватне підприємство не може працювати собі у збиток. З іншого боку, ми нікого не примушуємо купувати у нас пальне, купуйте собі на інших АЗС. Щодо дешевшої ціни на пальне: це можна спостерігати у великих компаніях, наприклад групи Приват, ОККО, WOG, які отримують компенсацію від держави. Ми такої можливості не маємо, іншого способу просто немає, можемо працювати тільки таким чином.
Але є люди, які звинувачують вас, навіть вдаються до погроз. Що скажете їм?
- Розумію, що всі на нервах, це дорого. Але ж треба і орієнтуватися на ціни в Європі, так, в Польщі літр бензину сьогодні коштує 55 гривень. Тож поки не закінчиться війна, поки не запрацюють українські нафтопереробні заводи, ситуація буде складною. От спитайте в місцевих фермерів, по якій ціні вони придбали дизель. Маю достовірну інформацію, що по 65,27 гривень. А в кого дуже багато енергії, наприклад, звертаюся до окремих осіб з Кунчі, Поляхової, Шибени, спрямуйте її на добрі справи: безкорисливо допомагайте волонтерам з Гуманітарного штабу Теофіпольщини, працюйте на облаштування Подільсько-Волинської Січі. А найбільш запеклим пропоную взяти нашу одну АЗС в оренду – організуйте її роботу, привозьте та продавайте сьогодні бензин по 38 гривень. Також хочу сказати і таке: з початку війни ТОВ «Подільське» безкоштовно надало Збройним Силам України, підрозділам територіальної оборони, комунальним установам нашої селищної ради, підприємствам критичної інфраструктури колишнього Теофіпольського, Білогірського та Ізяславського районів біля 15 тисяч літрів палива, продуктів харчування – на 200 тисяч гривень, сплатило 500 тисяч гривень податків. Працюйте і робіть це саме і ви. Вірю, що війна скоро закінчиться, що наші бійці повернуться додому, що настане мирне життя, що не буде більше дефіциту пального, а ціни на нього будуть доступними. Слава Україні!
Розмовляла Галина Тебенько