Забезпечують
епізоотичне благополуччя
Напередодні Дня працівника ветеринарної медицини про стан галузі у Теофіпольській громаді розмовляємо з начальником Теофіпольського управління Головного управління Держпродспоживслужби у Хмельницькій області Павлом Шевчуком (на фото).
Хоч відбулося реформування і в управлінні додалося ще кілька напрямків роботи, все ж пріоритетним залишається ветеринарна медицина. Що скажете про стан цієї надважливої для господарства та жителів громади галузі?
У нашій службі на сьогодні працює 54 людей, це працівники Теофіпольської районної державної лікарні ветеринарної медицини, Теофіпольської міжрайонної лабораторії Держпродспоживслужби у Хмельницькій області та працівники нашого управління. Спільно ми працюємо над забезпеченням епізоотичного благополуччя у Теофіпольській громаді, проводимо лабораторно-діагностичні та лікувально-профілактичні заходи. Це весняні та осінні діагностування ВРХ, вакцинування собак, котів та корів від сказу, вакцинування ВРХ від сибірки, туберкульозу, домашніх птахів від хвороби Ньюкасла. При цьому ми охоплюємо всі колективні господарства та приватний сектор.
У нашій лікарні створена мобільна група швидкого реагування на непередбачувані ситуації щодо спалахів особливо небезпечних інфекційних захворювань. На жаль, на території громади у цьому році зареєстровані 3 випадки сказу домашніх тварин, це дві собаки та корова, це сталося у Кузьминцях Святці та Гальчинцях. Носієм цієї смертельно небезпечної хвороби, в тому числі і для людей, є червона лисиця. Аби досягнути недопущення розповсюдження сказу в дикій фауні, уже впродовж трьох років успішно застосовується оральна вакцинація, адже досягнути бажаного результату шляхом зменшення популяції червоної лисиці через полювання бажаного результату не приносить. Хочу наголосити, що наша праця – складна і відповідальна, адже також контролюємо дотримання санітарних норм сільськогосподарського виробництва. Тобто, ветеринарна медицина безпосередньо впливає на розвиток тваринництва у громаді, посилення конкурентоспроможності нашого сільського господарства та харчової галузі на внутрішньому та світових ринках. Від результатів нашої роботи залежить безпека продуктів, а значить, і здоров’я людей, що споживають їх. Ще ж наші працівники уже другий рік щоденно беруть участь у мобільних групах з комісійного обстеження щодо дотримання карантинних вимог COVID-19. Ми день і ніч на посту.
Чи є на сьогодні достатнім фінансове забезпечення, матеріально-технічна база галузі?
Якщо останні кілька років фінансове забезпечення було вкрай недостатнім, то в цьому році ситуація покращилася. Це дало нам можливість шляхом виплат премій збільшити доходи наших працівників, адже заробітна плата у нас – мінімальна, це просто несправедливо. Щодо матеріально-технічної бази, то вона непогана, от вже в цьому році ми придбали сучасний автомобіль. Бувають моменти, коли не вистачає препаратів для вакцинації, доводиться закупляти їх за власні кошти.
Чи забезпечена галузь кадрами?
- Це наше болюче питання, адже у нас працює багато пенсіонерів, а в Базалійській дільничній лікарні взагалі ніхто не працює, цю територію обслуговують лікарі з Єлизаветполя та Михнівки, це для них велике навантаження. Тож нам потрібні освічені, молоді кадри. Інший бік цієї проблеми: приходять випускники університетів, але через низьку заробітну плату залишають цю роботу. Та напередодні нашого професійного свята хочу відзначити, поставити у приклад наших працівників, як молодих, так і досвідчених. Це лікар Теофіпольської районної державної лікарні ветеринарної медицини Олена Костанецька, завідувач Єлизаветпільською дільничною лікарнею Іван Скляров, лікар цієї лікарні Ігор Яцишин, завідувач Строковецькою дільничною лікарнею Олег Перчук, лікар цієї лікарні Іван Кравчук, завідувач Поляхівською дільничною лікарнею Ірина Сапуга, завідувач Святецькою дільничною лікарнею Іван Мельник. Оскільки у всіх лікувально-профілактичних заходах беруть участь ветеринарні спеціалісти колективних господарств, адже ми працюємо спільно, хочу відзначити головного ветеринарного лікаря ТОВ «Україна-2001». Василя Сапугу, ветеринарного лікаря Філії «Рідний край» ПраАТ «Зернопродукт МХП» Валерія Зайця, ветеринарного фельдшера СТОВ «Нива» Наталію Наставальську, головного ветеринарного лікаря СТОВ «Волиця» Олександра Луценка, ветеринарного лікаря Миколу Цимбалюка з СГВК «Олійники». Хочу сказати і ще таке: ТОВ «Україна» продовжує нарощувати тваринницьку галузь. Так, в Колках розпочалося будівництво свинокомплексу, а в Зарудді проходить реконструкція молочно-товарної ферми, тут буде безприв’язне утримання корів. Дуже радий, що у СТОВ «Волиця» реконструкція молочно-товарної ферми завершилася, це сучасний, технічно обладнаний тваринницький комплекс. Подібного у нашій громаді немає.
Отож, 8 серпня, у неділю відзначатиметься ваше професійне свято. Чи будете відзначати, вшановувати працівників галузі, що хочете їм побажати?
- Звісно, День працівника ветеринарної медицини будемо відзначати. Дуже хотілося б, щоб ветеринарних спеціалістів у нашій державі більше цінували та визнавали. А моїм колегам хочу висловити слова щирої вдячності за їх самовіддану працю, гуманізм, високий професіоналізм та компетентність. Низький уклін ветеранам галузі, які самовідданою працею створювали й удосконалювали матеріально-технічну базу та й досі передають свій досвід молодшому поколінню. Дякую всім за досягнуті успіхи, за працелюбність та теплоту сердець! Бажаю міцного здоров’я, щастя, прихильної долі, миру та спокою на душі!
Дякую, Павле Федоровичу, за розмову. Напередодні вашого професійного,справді народного свята, зичу мужності, терпіння, бо ваша робота неоціненна та потрібна людям.
Галина Тебенько