Погода

Юрій Кучерук:


не можу промовчати

Днями до редакції завітав колишній голова районної державної адміністрації Юрій Кучерук.Про свої наміри брати участь у перших виборах Теофіпольської об’єднаної територіальної громадизаявив у нашій газеті ще 23 липня. Це викликало неоднозначну реакцію у виборців краю: з одного боку, це людина з досвідом державного управління, вимоглива, жорстка, з іншого – навіщо нам чужі, є свої.То ж розмовляли з ним про те, чому прийняв таке рішення, про інших ймовірних кандидатів на голову ОТГ, про бюджетоутворюючий процес, як головний чинник самодостатності громади.
Отож, чому ви йдете на вибори голови Теофіпольської ОТГ? Які у вас аргументи?
- Головою райдержадміністрації я працював недовго, майже рік, але, як тільки звільнялася ця посада, отримував звернення від представників району, від керівників агропідприємств, від підприємців повернутися. Та, оскільки, в тодішніх умовах я не бачив командної роботи, розумів, що сам не зможу вплинути на ситуацію, на недоброчесних підприємців, які працюють непрозоро, моє призначення було б просто марним.

Тепер, коли завершується реформа децентралізації, коли значна частина владних повноважень держава передає на місця, з’являється можливість поставити всіх платників податків в рівні умови. Адже, не таємниця, що в районі процвітає тіньова зайнятість, що чесно сплачують податки лише частина агропідприємств та підприємців. Тобто, вже десятиліттями недоброчесні платники податків обкрадають громади району. Тепер щодо «варягів», як закид у мій бік. Ситуація у районі склалася таким чином, що всі, і керівники, і правоохоронці, настільки обросли родичами, кумами, сватами, друзями, стали залежними один від одного, що місцева людина, тобто керівник, як перша особа, не може ні на кого вплинути. Я ні від кого не залежу, нікому нічого не зобов’язаний, однаково рівно ставлюсь до кожного жителя краю, чи то пенсіонер, чи керівник, чи підприємець, вчитель, чи медик. Вважаю, що це важлива перевага.
Як відомо, незмінними супутниками будь-яких виборів в Україні є цинізм, зрада, відверта брехня, маніпуляція свідомістю виборців, друзі стають ворогами, а вороги – друзями. Політичні настрої на виборах постійно змінюються, не винятком стали і місцеві вибори 25 жовтня 2020 року. З’явилися нові політичні сили, вже очевидне застосування брудних політтехнологій. Що ж вас підштовнуло не змінити своє рішення?
- Скажу чесно: до останнього моменту я все ж таки вагався, бо ж чув від багатьох людей, що компанії Вадима Лейві з його ставлеником на виборах голови ОТГ Михайлом Тененевим і не збираються працювати прозоро, чесно платити податки. Та коли прочитав у «Житті Теофіпольщини» від 10 вересня публікацію «Наші статки залежать від податків», де автор стверджує, що компанії Вадима Лейві ПрАТ «Теофіпольський цукровий завод», ТОВ «Україна-2001», ТОВ «Теофіпольська енергетична компанія» є сумліними платниками податків згідно чинного законодавства, був настільки сильно вражений, що не можу промовчати. Бо це нахабна, зухвала, цинічна брехня. Посудіть самі: за офіційною інформацією у ТОВ «Україна-2001» найнижчий показник заробітної плати серед сільгосппідприємств Хмельницької області, за липень 2020 року він складає 4 755 гривень. Тоді коли у Філії «Рідний край» ПрАТ «Зернопродукт МХП», яка також працює на території району, цей показник сягає 18 530 гривень.Михайло Тененев, який вже понад два місяці позиціонує себе кандидатом на посаду голови Теофіпольської ОТГ, фінансовий директор ПрАТ «Теофіпольський цукровий завод», мав би розуміти, що основну частку надходжень до місцевих бюджетів становить дохід зі сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). То ж у Філії «Рідний край», де працює 440 людей, обробляється 15 тисяч гектарів землі, з них біля 8 тисяч – у Теофіпольському районі, сплачується ПДФО з 18 530 гривень. А в ТОВ «Україна-2001», де працює біля 1159 людей, обробляється понад 30 тисяч гектарів землі, з них 16 тисяч - у Теофіпольському районі, платять майже в чотири рази менше. Тепер про ПрАТ«Теофіпольський цукровий завод», де працює 346 робітників. У 2019 році на цьому підприємстві було перероблено 384 тисяч тонн цукрових буряків, вироблено 50,2 тисяч тонн цукру, сплачено 10,3 мільйонів гривень податків, середня заробітна плата становить 7 496 гривень. При цьому заводу було повернуто ПДВ в сумі 11,9 мільйонів гривень, що перевищує суму сплачених податків всіх рівнів. Тоді як ТОВ «Старокостянтинівський цукровий завод», де працює 257 людей, у 2019 році переробив 293 тисяч тонн цукрових буряків, виробив 44,9 тисяч тонн цукру, сплатив податків всіх рівнів 15,3 мільйонів гривень, середня заробітна плата складає 11 097 гривень. То ж за нескладними підрахунками, компанії Вадима Лейві щороку недоплачують у районний бюджет біля 50 мільйонів гривень, це майже половина річного бюджету району. А так компанії Лейві працюють 19 років. Ясно, що на них орієнтуюються інші сільгоспідприємства та приватні підприємці. І в результаті виходить така сумна картина – з щорічною великою діркою у районному бюджеті. Тоді стає абсолютно зрозумілим, чому Вадим Лейві так потужно займається місцевими виборами, і, звісно, витрачає на це великі гроші – щоб протягнути в ОТГ свого голову, більшість своїх депутатів, щоб повністю контролювати громаду і платити ще менше.
Є ще інша важлива стаття доходів наповнення місцевих бюджетів – сплата ПДФО за оренду земельних паїв. Як ви це прокоментуєте?
- На сьогодні у Теофіпольському районі обробляться біля 16 тисяч земельних паїв, проте офіційно договорів оренди зареєстровано 13 500. Ще ж ТОВ «Україна-2001» обробляє близько 2 000 гектарів неоформленої землі державної власності, не сплачуючи при цьому ні податків, ні орендної плати. Внаслідок цього громади району недоотримують щороку біля 6 мільйонів гривень. І знову ж таки: саме в ТОВ «Україна-2001» - найнижчий показник орендної плати в районі та в області. Відповідно, недоотримують кошти сільські ради, де землю обробляють відділки ТОВ «Україна-2001». А це невідремонтовані дороги, школи, дитячі садочки, амбулаторії та ФПи, неопалювані заклади культури.Якщо за чинним законодавством орендна плата встановлена на рівні від 3 до 12 % нормативно-грошової оцінки землі, то тепер рішення про цей показник буде прийматися в ОТГ. І знову, так важливо Вадиму Лейві мати свого голову та своїх депутатів в ОТГ, адже ТОВ «Україна-2001», повторюсь, обробляє в районі 16 тисяч гектарів землі.
Тепер поговоримо про заробітну плату в конвертах. Зрозуміло, що людей це влаштовує, бо вони мають роботу, їм виходить субсидія. Якщо і надалі збережеться така ситуація, чи буде Теофіпольська ОТГ самодостатньою? Адже є велика різниця, коли ПДФО сплачується, приміром, з 15 тисяч гривень, а не з 4 755 гривень?
- Якщо ми йдемо в Європу, якщо ми хочемо запровадити європейські стандарти, то маємо розуміти, що всі мають працювати чесно, що всі доходи мають бути офіційними, і з них мають сплачуватися податки. Тоді буде вистачати коштів на хороші дороги та тротуари, на благоустрій громадських місць у селищах та селах, на ремонти у школах, дитсадках, закладах охорони здоров’я та культури. Люди також мають розуміти, що лише з їх офіційної заробітної плати сплачуються пенсійні внески. Бо час швидко збіжить, отримають вони мінімальну пенсію, і в старості нелегко на неї буде прожити, а час назад не вернеш. То ж людям потрібно об’єднуватися, вимагати в свого роботодавця прозорої заробітної плати. Якщо ж все залишиться так, як є, ніколи у нас не буде як в Польщі, чи в Швейцарії. Бо ж Михайло Тененев заявляє, що він збудує на Теофіпольщині Швейцарію. Чи розуміє він, що обкрадаючи громаду, як це роблять компанії Вадима Лейві, так, як в Швейцарії, ніколи не буде? Бо заможна європейська держава гарантує своїм громадянам спроможність користуватися благами, а тих, хто чесно не сплачує податків, порушників закону, жорстоко карає. А чи можуть у Теофіполі пенсіонери та люди, які отримують міні-мальну заробітну плату, відвідувати кафе Михайла Тененева? Звісно, не можуть, бо це їм не по кишені. Ще ж хочу його запитати: в чому перед вами завинили діти та їх батьки, навіщо ви даєте їм надію, оголошуючи конкурс «Моя громада. Моє майбутнє». Бо якщо вас оберуть головою громади, вони отримають велике розчарування, що змусить їх скоріше поїхати на заробітки, а не розбудовувати Теофіпольщину. Адже у вас зовсім інші плани, які ви озвучуєте після зустрічей з людьми, вже у п’яному чаду разом з вашим політтехнологом Андрієм Шиньковичем. Бо ж кажете, як ви позакриваєте всі сільські школи, а села порозорюєте.
Народний депутат України VIII скликання Андрій Шинькович стверджує, що йому небайдужа доля Теофіпольщини, тому він і бере участь у місцевих виборах, працює на Михайла Тененева. Чи ваша яка думка?
- Знаю цю людину з його перших кроків у Теофіпольському районі. Брехня, маніпуляції – це його стиль. Адже став народним депутатом за кошти крупного бізнесмена, засновника політичної партії «За конкретні справи» Олександра Гереги, а потім зрадив свого власника.І до цього часу використовує довіру людей, яку отримав за рахунок досягнень Олександра Гереги. Хай розповість громаді, які гарні справи зробив з травня 2019 по сьогоднішній день, адже саме в травні 2019 року його викинули з команди «За конкретні справи». Вважаю, що ця людина заслуговує оцінки як «поганий офіціант», коли той сприймає подяку за смачні страви на свою користь, а не на користь кухаря. А тепер він знайшов собі нового власника в особі «хазяїна» району Вадима Лейві, то ж це його відповідно характеризує.
Отож, ви йдете на вибори голови Теофіпольської ОТГ. Від якої політичної сили?
- Йду самовисуванцем, аби ні від кого не залежати. Я вірю, що на Теофіпольщині є багато людей, які хочуть жити в заможній, самодостатній громаді. Які розуміють, що для цього треба чесно працювати, чесно сплачувати податки. Які хочуть, щоб голова громади, депутати приймали рішення на користь людей, а не лобіювали інтереси олігарха, щоб не занепадали, а розвивалися села, щоб створювалися нові робочі місця, щоб залишалася, а не виїжджала на заробітки молодь, щоб народжувалися діти. З такими людьми мені по дорозі. Ще хочу звернутися особисто до вас, Вадиме Леонідовичу та Михайле Михайловичу. Перед тим, як продовжите хизуватися своїми здобутками у наступному номері газети, оформіть офіційно заробітні плати своїм працівникам, які виплачуєте в конвертах, та виплатіть офіційно орендну плату за земельні паї повністю, а не частково, у конвертах. Сплатіть чесно зі всього цього згідно закону України податки і працюйте так і надалі.
Вибори розпочалися. Далі буде.
Розмовляла
Галина Тебенько