Погода

Центр працює 

З 2013 року в Україні розпочалася медична реформа. Саме цього року утворилася первинна ланка медицини району –

Теофіпольський центр первинної медико-санітарної допомоги, куди увійшли амбулаторії, фельдшерсько-акушерські та

фельдшерські пункти. З 1 жовтня 2018 року ЦПМСД перейшов на фінансування Національної служби здоров’я України

То ж напередодні Дня медичного працівника про здобутки та проблеми закладу розмовляємо з головним лікарем Центру Оленою Кравчук.


Отож, вже другий рік Комунальне некомерційне підприємство «Теофіпольський центр первинної медико-санітарної допомоги» працює за новою моделлю, передбачену реформою, коли «гроші ходять за пацієнтом». Оскільки в реформи є дуже багато критиків, на вашу думку, чи покращилося фінансування, чи покращилася на первинному рівні якість надання медичних послуг?
- Найперше, для нас це був дуже напружений час, адже перехід на нові форми роботи, запровадження нових технологій, це завжди непросто. Але ми здобули досвід, набули нових знань, майже завершили кампанію з укладання декларацій, тобто працюємо стабільно. У структурі Центру 6 амбулаторій, 35 фельдшерсько-акушерських та фельдшерських пунктів. Всього у нас працює 128 людей, з них 18 лікарів, 76 середнього медичного персоналу, 9- молодшого. Безперечно, покращилося фінансування, так, у минулому році ми отримали від НСЗУ біля 12 мільйонів гривень, всього ж разом з коштами з районного бюджету на енергоносії та субвенцію сільських рад, ми отримали біля 14 мільйонів гривень, це на 2 мільйони гривень більше, ніж у 2018 році. Тому ми змогли підвищити заробітну плату, частину коштів спрямували на розвиток. У 2019 та вже в цьому році придбали вкрай необхідне обладнання: біохімічний аналізатор, аналізатор сечі, комп’ютерне забезпечення, безконтактні термометри, бактерицидні лампи, пульсоксиметри, а також меблі. Оскільки завершилося будівництво Святецької сільської амбулаторії, за кошти державного бюджету ДП «Хмельницька обласна служба єдиного замовника» для амбулаторії було закуплено два персональні комп’ютери, апарат для вимірювання рівня глюкози, гематологічний аналізатор, інше обладнання. В загальному, вважаю, все це сприяло покращенню якості медичних послуг первинного рівня.
Але ж вам довелося робити і непопулярні заходи, як от закриття ФПів, переведення фельдшерів на 0,5 ставки. Прокоментуйте, будь ласка, ситуацію з ФПами.
- Хочу зауважити, що творці медичної реформи більше апелювали до міст, де є скупчення населення. То ж у реформі прописано, що ФПи повинні обслуговувати не менше 750 людей, а в нас в основному всі малопотужні заклади, у селах проживає 200-300 осіб та менше. Але більшість цих людей поважного віку, їм первинна медична допомога найбільш потрібна. Тому у минулому році нам, аби зберегти ФПи, довелося перевести фельдшерів на 0,5 посадового окладу. Це Медисівка, Червона Дубина, Турівка, Олійники, Строки, Лідихівка, Троянівка, Заруддя, Дмитрівка, Кривовілька, Великий Лазучин, Малий Лазучин, Борщівка, Лютарівка, Кузьминці, Колісець, Ільківці, Мар’янівка, Воронівці. Та завдяки прийнятим районною радою у 2019 та 2020 роках Програм підтримки нашого Центру, субвенціям сіль-ських рад, ми змогли доплачувати фельдшерам, і, сподіваюся, зможемо зробити і в цьому році. У селах, де через незначну кількість населення нам довелося вивести ФПи з мережі, натомість діють медичні пункти тимчасового базування. Це Вовківці, Гаївка, Немиринці, Караїна, Підліски, Малі Жеребки, Червона Случ, Романів, Рідка, Котюржинці. За ними закріплені фельдшери з сусідніх ФПів, а за Гаївікою – фельдшер з Шибенської амбулаторії. Зрозуміло,якби фельдшери були забезпечені транспортом, якби ще всі проживали, там де працюють. Тобто, проблеми є, але повністю їх вирішити не можна.
Чого найбільше потребують діючі ФПи?
- Вважаю,що наші заклади забезпечені необхідним обладнанням. Є тонометри, глюкометри, в основному є все, чого вимагає табель оснащення. Однак покращення потребує забезпечення медикаментами невідкладної допомоги. Ще не всі сільські ради виділили на це кошти. Про те найбільшою проблемою вважаю опалення ФПів, особливо тих, що опалюються газом. Там з’явилися нові вимоги до споживачів, виконати їх просто неможливо. Тому працюємо у напрямку переходу на альтернативне опалення, будемо встановлювати електричні конвектори. Тобто, пережити опалювальний сезон знову залишається випробуванням. Але більшість наших фельдшерів – сумлінні, відповідальні працівники, користуються заслуженою повагою серед людей, бо ж працюють за покликанням. Це Тетяна Василюк з Волиці, Раїса Васильєва з Колок, Айна Вальчук з Човгузова, Андрій Щур з Ординець, Наталія Шамрай з Лютарівки.
Тепер поговоримо про амбулаторії. Які проблеми в їх роботі?
- Дуже добре, що нарешті в новому сучасному приміщенні запрацювала Святецька сільська амбулаторія, тут є все необхідне обладнання, доступ до високошвидкісного Інтернету для надання телемедичних послуг, новий автомобіль, прекрасна квартира для сімейного лікаря. Тобто, жителі Святця, Лисогірки та двох Мар’янівок будуть отримувати кваліфіковану первинну медичну допомогу сімейного лікаря та ще багато медичних послуг. Щодо інших амбулаторій, то вже отримали обладнання для впровадження телемедицини у Поляхівській та Волиця-Полівській амбулаторіях загальної практики сімейної медицини. Також на часі отримання обладнання для Базалійської та Шибенької амбулаторій, за сприяння народного депутата України Олени Копанчук. До початку опалювального сезону маємо завершити модернізацію опалення у Шибенській амбулаторії. Що ж до завершення кампанії з укладання декларацій з сімейними лікарями та педіатрами: укладено вже біля 22 тисяч, резерви є ще в Шибенській, Базалійській, Волиця-По-лівській та Поляхівській амбулаторіях. Хочу нагадати, що це необхідно зробити, адже коли запрацює реформа вторинної та третинної ланок, до вузького спеціаліста можна буде потрапити лише за направленням сімейного лікаря. Бо ж йдеться про отримання закладами вторинного рівня, в даному випадку Теофіпольською ЦРЛ, коштів від НСЗУ.
Отож, треба визнати, що Центром була проведена велика робота по запровадженню медичної реформи у первинній ланці закладів охорони здоров’я району, а тут ще й пандемія COVID-19. Які є ще плани, що хочете сказати у переддень професійного свята?
- Планів ще є багато, і щодо амбулаторій, і щодо ФПів. Хочеться, щоб скрізь були комфортні умови для роботи, щоб була достатня невідкладна допомога, щоб зростала заробітна плата фельдшерів. А головне, щоб якнайменше хворіли люди, щоб не поширювалися небезпечні захворювання. Що ж до коронавірусної інфекції, вважаю, що до її профілактики найбільше долучилися заклади нашого Центру, за це всім працівникам висловлюю велику подяку.
У переддень Дня медичного працівника зичу всім доброго здоров’я, родинного щастя, достатку, миру та любові.
Дякую, Олено Федорівно, за розмову. Хочеться вірити, що і надалі за підтримки районної влади, сільських та селищних рад вдасться вирішити багато проблем Центру. Мужності вам, витримки, оптимізму та наполегливості у такій нелегкій роботі.
Галина Тебенько