Про це мріяли покоління українців
Вселенський патріарх Варфоломій надав Україні Томос, тож процес надання автокефалії Православній церкві України завершився. 5 січня Варфоломій підписав Томос про автокефалію єдиної Православної церкви України. Церемонія підписання Томосу відбулася в патріаршому храмі Святого Георгія на території Вселенського патріархату в Стамбулі. А вже 6 січня під час літургії у тому ж храмі Варфоломій передав предстоятелю новоствореної Православної церкви України Епіфанію посох і Томос, який проголошує автокефалію. Цю історичну подію, цю радісну для українського православ’я звістку, обговорюємо з благочинним Теофіпольського району Помісної Автокефальної Православної Церкви України, митрофорним протоієреєм отцем Василем Крисаком.
Спочатку трохи історії. Розкажіть, отче, нашим читачам про нелегкий шлях української церкви до здобуття незалежності.
- Вперше в історії українська церква отримала автономію. Це велика історична подія, це здобуття духовної незалежності. Бо ж нарешті маємо Помісну Автокефальну Православну Церкву України. З часів Володимира Великого Київська митрополія була в складі Константинопольського патріархату.
Але так сталося, що у 1686 році Київська митрополія опинилася у складі Московського патріархату. Це було справжнє загарбання, бо згідно історичних даних Константинополь ніколи не передавав Київську митрополію Московському патріархату. Століттями українці боролися за свою церкву, віддавали на вівтар цієї боротьби своє життя. Нарешті, попри подвійний спротив, і з боку Московського патріархату, і з боку Росії, як держави, маємо Томос, це можна прирівняти до здобуття Україною Незалежності.
Треба визнати, що Президент України Петро Порошенко доклав до цього дуже багато зусиль. Що на це скажете?
- Безперечно, це велика заслуга нашого чинного Президента. Адже у квітні 2018 року він звернувся до Вселенського патріарха (він же – Константинопольська православна церква, у світовому православному суспільстві церква і юрисдикція “першого за честю”, першого з настоятелів 14-ти незалежних (автокефальних) помісних церков) про надання автокефалії Українській Церкві. У вересні в Україну прибули посланці патріарха Варфоломія (екзархи), які майже місяць провели в тут. Вони їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. 9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. На цих зборах церковники заслухали звіт екзархів, за результатами якого й було ухвалено дозвіл на створення Православної церкви України. 27-29 листопада у Стамбулі пройшов Святий і Священний Синод Вселенського патріархату. Члени Синоду остаточно узгодили текст Томосу для Православної церкви України, цей документ вже не змінюватиметься. На основі Томосу ухвалили також проект статуту Української церкви. 15 грудня під час Об’єднавчого собору у Києві, в якому взяв участь і Петро Порошенко, православні архієреї оголосили про об’єднання українських церков в єдину Православну церкву України. Її предстоятелем став митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній. Кафедральним собором Православної церкви України став Михайлівський Золотоверхий собор. Вважаю, що така величезна під-тримка Президента і стала запорукою отримання Томосу про автокефалію.
Є вже багато повідомлень про те, що майже усіх областях країни парафії Московського патріархату переходять до Православної Церкви України. Такі рішення приймають люди, тобто, громади, і священики мають їм підкоритися. Чи як це має відбуватися?
- Найперше, вважаю, що з отриманням Томосу розпочалося єднання українців в єдину Помісну Православну Церкву України. Тому запрошую священиків та вірян парафій Московського патріархату у селах нашого району прийняти такі рішення, приєднатися до єдиної Помісної Православної Церкви України. Щоб молитися не за ворожу державу, а за рідну Україну, за українське військо, за український народ, за наших славних героїв. І хоч Верховна Рада найближчим часом має прийняти закон, де буде закріплений механізм переходу релігійних громад Московського патріархату до Православної Церкви України, такий перехід вже відбувається. Це має вирішити кожна громада. Все має відбуватися спокійно, без будь-яких провокацій. Якщо громада не прийме такого рішення, то у відповідності із Законом України «Про перереєстрацію релігійних громад Московського Патріархату», такі громади зобов’язані перереєструватися у громади Російської Православної Церкви. Я вірю, що православні нашого району приймуть мудрі рішення, будуть молитися в церквах українською мовою, прославляти любов до Батьківщини, до отчої землі. Також вірю, що не буде ніяких потрясінь, порушень громадського порядку на релігійному грунті.
Отче, ви служили у храмі Покрови Пресвятої Богородиці Велике Різдвяне Повечір’я, коли Україну вже облетіла звістка про надання Томосу про автокефалію єдиної Православної Церкви України. Який був настрій і у вас, і у ваших парафіян?
- Я не можу передати словами мої почуття. Це була така велика радість! А в людей на очах я бачив сльози, це були сльози щастя. А скільки було людей! Ще такого не було. І було чимало людей, які вперше прийшли до нашого українського храму. Я щиро дякую жителям нашого району, хто підтримував нашу боротьбу за отримання автокефалії Православної Церкви України, потри спротив, попри залякування. Тепер, після сотень років поневірянь та обману українці мають єдину Помісну Православну церкву України. Про це мріяли покоління українців.
Дякую, отче, за розмову. Однозначно, що отримання Томосу, цього міцного духовного фундаменту, дасть можливість нашій державі впевненіше будувати справжню Незалежність, стверджуючи у суспільстві християнські ідеали добра, любові, справедливості та процвітання.
Галина Тебенько