Погода

Шановні колеги, архівісти та ветерани архівної справи, прийміть найщиріші вітання з нагоди професійного свята - Дня працівників архівних установ, яке відзначається 24 грудня. Українці заслужено пишаються давніми традиціями поваги до письмової спадщини. Ще з часів Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Богдана Хмельницького наші предки розуміли значення слова, дбайливо зберігаючи безцінні документовані свідоцтва життя народу.

  З нагоди професійного свята щирі вітання працівникам та ветеранам  архівних підрозділів   Теофіпольщини,  побажання миру такого бажаного, як ніколи раніше, ми це слово не так сприймали, і скільки радості, скільки емоцій в значенні цього слова, отож бажаю миру,  міцного здоров'я, щирих друзів, затишку в ваших оселях.   

   Нам випала незвична дата професійного свята – напередодні Нового року. Це час підведення підсумків роботи за весь рік,  так, цей рік був не простим,  війна в Україні, загарбник посунув на нашу рідну землю, але ми сильні, ми вистоїмо, ми переможемо, ми не тільки віримо, ми це знаємо.

За всю історію існування, архів переживав різні часи:  голод,  політичні репресії 30-х років, і війни. Але, незважаючи на складні історичні періоди, найголовнішим завданням у архівістів завжди було зберегти документальний фонд. Всі покоління працівників архіву, як могли, виконували свій професійний обов'язок – вони зберігали національне надбання.

Архіви – це поєднання сьогодення з минулим, документальне підгрунття історії народу і держави, це одне з головних джерел постійного збагачення нації та неодмінна передумова примноження нових знань про себе в майбутньому. Архівісти Хмельниччини роблять благородну справу, від нашої повсякденної клопіткої праці залежить не тільки зберігання, а й продуктивне використання інформаційного потенціалу архівних документів для утвердження історичної правди і справедливості.

   Архівіст чітко знає цінність кожного аркуша написаного в минулому, цінність документів, які створюються сьогодні. Оскільки інформація, як і людина, народжується та відходить у вічність, архівісти прагнуть зберегти документальну спадщину нашої країни, яка віддзеркалює її історію від найдавніших часів до сьогодення. Саме завдяки нашій роботі історико-культурна спадщина нашого народу надійно зберігається і постійно  примножується.

  Потужні процеси реформування промисловості, агропромислового комплексу, зміни форми власності, територіальні зміни, що тривають у державі,  призвели за останні роки до реорганізації та ліквідації значної кількості установ, організацій  та закладів освіти, які не мають правонаступників. Документи постійного зберігання та документи з кадрових питань (особового складу),  які утворилися в процесі їх діяльності,  важливі для вирішення соціальних проблем членів територіальних громад району.

  Мене, м’яко кажучи, дивує позиція працівників, керівників закладів ліквідованих та реорганізованих установ, які, працюючи в установах та закладах  декілька десятків років, при закритті закладу не проявляють бажання здати документи на постійне зберігання, оскільки  на це  треба потратити певний час.

  Хоча  хочу відмітити, що є дуже сумлінні і відповідальні, всім, хто звертається за наданням методичної допомоги в впорядкуванні і описувані документів,  допомога нашим архівним відділом надається. Якщо ви не упорядкуєте і не здасте на зберігання документи  вашої установи, зрозумійте, в майбутньому  самі  документально не підтвердите, що ви там працювали чи були її керівником.

  Адже документи з кадрових питань (особового складу, тобто, розпорядження, накази на прийняття, звільнення, переведення, відомості нарахування заробітної плати,  особові справи звільнених працівників тощо) є підставою для виконання ваших запитів до  трудового архіву для задоволення потреб громадян  соціально-правового характеру

Нині в архівному відділі  на стелажах, що сягають 202 погонних метрів, зосереджено  122  фонди  періоду 1960-2021 років та 20657  справ Національного архівного фонду на паперовій основі, а також  3381  документів на нетрадиційних носіях: фото-, фоно-, відеодокументів про найважливіші події історії та сьогодення рідного краю.

Архівісти Теофіпольщини – справжні ентузіасти, своїм головним обов'язком вважають збереження, примноження, популяризацію історико-документальної спадщини рідного краю та докладають для цього усіх зусиль.

Без минулого немає майбутнього, а  історична пам´ять дбайливо зберігається і передається із покоління в покоління  в надійних руках архівістів, які створюють  всі умови для збереження, примноження  і використання  безцінного джерела правдивої інформації ім'я якому - Національний архівний фонд України.

Світлана Поліщук, головний спеціаліст  архівного відділу Хмельницької районної державної адміністрації