Погода

9 грудня відбулася 27 сесія Теофіпольської селищної ради, де були прийняті рішення по 42 питаннях порядку денного. Оскільки, згідно чинного законодавства проєкти рішень оприлюднюються на сайті селищної ради, фракція політичної партії «За конкретні справи» звернулася до постійної комісії з питань земельних відносин, архітектури, будівництва, інвестицій, перспективного планування та екології з депутатським запитом такого змісту:

«Регулювання земельних відносин – одне з надважливих і стратегічних питань. Депутати громади як представники інтересів громадян мають турбуватися про управління землями і максимально ефективно ними розпоряджатися.

Наша держава перебуває в умовах воєнного стану, на даний час діють певні обмеження у сфері земельних відносин, також є потреба у створенні запасу земель Теофіпольської селищної ради із подальшою їх передачею на законних підставах громадянам, які мають першочергове право на її отримання, а саме учасникам АТО, ООС та іншим категоріям.

Опрацювавши проєкт рішення «Про надання дозволу на розроблення документацій із землеустрою», що виноситься на розгляд сесії, маємо суттєві зауваження та пропозиції. Зокрема, у підготовці даного рішення є значні недоліки, а саме відсутня пояснювальна записка, не конкретизована адреса розміщення земельних ділянок, а також допущені порушення норм чинного законодавства України. Варто зазначити, що подібні недоліки досить часто мають місце і при підготовці інших проєктів рішень.

На сьогодні, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» (далі – Закон), передбачені особливості регулювання земельних відносин під час дії воєнного стану в Україні. Цим нормативно-правовим актом внесено зміни до розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 3-4, ст. 27) та доповнено пунктами 27 і 28.

Так, підпунктом 6) п. 27 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що формування земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" підпункту 1 цього пункту, крім тих, що передаються в оренду відповідно до підпункту 2 цього пункту, забороняється.

Отже, на сьогодні Закон забороняє формування земельних ділянок державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування, окрім тих, що передаються в оренду.

Вважаємо, що проєкт рішення містить грубі порушення чинного законодавства України, а тому потребує подальшого доопрацювання, а питання, передбачені ним, - додаткового вивчення. 

В свою чергу, прийняття завідомо незаконного рішення може спричинити порушення прав та законних інтересів невизначеного кола осіб. 

Тому, в зв’язку з вищевикладеним, наразі доцільним є відкладення на період до закінчення воєнного стану в Україні розгляду наступних пунктів вищезазначеного проєкту рішення:

«п. 3. Надати комунальному підприємству «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування з цільовим призначенням 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 65,0000 га, яка розташована за адресою: смт Теофіполь, Хмельницький район, Хмельницька область.

п. 4. Надати комунальному підприємству «Теофіпольлісвод» Теофіпольської селищної ради дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування зі зміною цільового призначення з «01.08 Для сінокосіння і випасання худоби» на «01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6824785000:04:018:0001 площею 15,0000 га, яка розташована за адресою: с. Новоставці, Хмельницький район, Хмельницька область.

п. 5. Надати Теофіпольській селищній раді дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність з цільовим призначенням 01.07 Для городництва орієнтовною площею 21,0000 га, яка розташована за адресою: смт Теофіполь, Хмельницький район, Хмельницька область.».

Крім того, даний проєкт рішення «Про надання дозволу на розроблення документацій із землеустрою» просимо винести на громадське обговорення мешканців громади через засоби масової інформації (газета «Життя Теофіпольщини») та соціальні мережі. 

З метою недопущення порушень чинного законодавства, керуючись статтями 11, 21, 22 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», прошу даний депутатський запит включити до порядку денного двадцять сьомої сесії селищної ради восьмого скликання, яка відбудеться 09 грудня 2022 року та розглянути його в межах компетенції. 

Олександр Сапуга, депутат Теофіпольсьої селищної ради,

голова фракції ПП «За конкретні справи» 

Та цей депутатський запит на комісії був відхилений, в порядок денний сесії  не був включений, і згаданий проєкт був прийнятий, як рішення сесії. Ось як прокоментував ситуацію Олександр Сапуга:

  • Наша фракція підготувала цей запит, посилаючись на чинне законодавство, бо ніхто, тим більш під час воєнного стану, не має права його порушувати. Наступне: в громаді є нагальна потреба створити запас земель з наступною їх передачею учасникам бойових дій. Бо на сьогодні мобілізовані та захищають Україну від загарбників сотні жителів нашої громади. А вільної землі вже нема. От знаю точно, що з Поляхової є троє учасників АТО, які вже по два рази брали участь у бойових діях, а тепер вже втретє воюють на найгарячішому напрямку – в районі Бахмута, а землі так і не отримали. А виходить що – в людей городи позабирали, і на 80 гектарах «Теофіпольлісвод» буде вирощувати малину? Якби йшлося про кілька гектарів, хай вирощують. А тож, скоріш за все, буде сіятися соя, і відомо, хто її буде обробляти та отримувати прибутки. Мені ж селищний голова Михайло Тененев сказав, що написане у депутатському запиті - це неправильно, незаконно, що це популізм, і взагалі, чого я йшов у депутати. Як на мене, управляти об'єднаною територіальною громадою, сприяти розвитку підприємництва, наповнювати її бюджет, спільно з правоохоронними органами домагатися аби всі суб'єкти господарської діяльності працювали прозоро, треба, не порушуючи норм чинного законодавства, інтересів кожного жителя громади.

Ось така історія з прийняттям вищезгаданого рішення.  А, напевне, було б варто прислухатися до іншої точки зору.

А.Джус