Ідентифікація та реєстрація тварин є частиною державної політики України, приведення законодавства України у відповідність до законодавства Європейського Союзу в галузі тваринництва і є обов’язковою для господарств всіх форм власності.
Це закріплено на законодавчому рівні, а саме статтею 5 Закону України «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин» від 14 серпня 2014 року № 1648 VII, згідно якої в країні запроваджується обов‘язкова ідентифікація і реєстрація всіх сільськогосподарських тварин.
Процедура ідентифікації тварин дає право її власнику реалізувати молоко та м‘ясо тварини (ВРХ, свиней, коней, овець), ставить за мету створення системи постійного контролю за станом здоров’я тварин та походження тваринницької продукції на всіх етапах обігу – від її виробництва до реалізації.
Обов‘язковій ідентифікації підлягають:
* Велика рогата худоба, ягнята, козенята – протягом 7 днів з моменту народження;
* Товарні свині до моменту переміщення (забою, продажу);
* Лошата – не пізніше 1 року після народження.
При цьому всі повинні пам‘ятати, що всі юридичні та фізичні особи, які проводять діяльність з розведення та утримання тварин, зобов‘язані:
* Подавати до реєстрації дані про ідентифікованих тварин, господарства їх розведення, забій, утилізацію, загибель, падіж;
* Ідентифікувати всіх тварин у господарстві;
* Вести облік усіх тварин у господарстві, в тому числі щодо їх народження, ідентифікаційних номерів, переміщень між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж;
* Зберігати відомості про тварину протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) або переміщення з господарства;
З порушення вимог законодавства (стаття 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин») про ідентифікацію та реєстрацію тварин передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу.
Тож наша мета – донести до власників тварин, що повний клінічний огляд та своєчасна ідентифікація тварин – необхідний крок до плодотворної співпраці.
У Теофіпольській районній державній лікарні ветеринарної медицини ідентифікацію та реєстрацію тварин проводить у понеділок та четвер головний спеціаліст Зоя Квіквініа (на фото). На жаль, нам доводиться константувати, що не всі власники тварин на території громади дотримуються вимог законодавства про обов’язковість проведення ідентифікації та реєстрації тварин. Ми узагальнили недоліки цього процесу: власники вчасно не вносять змін до державного реєстру про народження телицями телят, тобто коли телиця переходить в розряд корів, а також про забій, загибель, падіж тварин. А це треба обов’язково зробити, звернувшись до нас або до ветеринарного лікаря. Бо в результаті це може призвести до негативних наслідків для власників, як, наприклад, неможливість отримання субсидії на утримання трьох і більше корів, коли на корову така субсидія складає 5 300 гривень. Нагадуємо, що ця кампанія завершується вже 15 листопада цього року.
Отож, закликаємо власників тварин на території Теофіпольської громади бути пильними та відповідальними, дотримуватися вимог чинного законодавства в галузі тваринництва.
Оксана Рахміль, начальник Теофіпольської державної районної лікарні ветеринарної медицини