Погода

Об’єднуватися, не зволікати

Представники Хмельницького регіонального офісу реформ вже не вперше у Теофіполі зустрічаються з сільськими та селищними головами, громадськими активістами, працівниками державних установ. Минулої п’ятниці така зустріч з ініціативи голови районної ради Андрія Петринюка відбулася знову. Директор Хмельницького регіонального офісу реформ Сергій Яцковський зі своїми фахівцями знову переконував зібрання запустити децентралізацію, бо ж хоч 18 травня Теофіпольська селищна рада прийняла рішення про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад, далі цей процес просувається дуже повільно.
- У Хмельницькій області, - повідомив, - вже утворилися 42 ОТГ, ще 3 йдуть на вибори восени, це складає 55 % площі області. Якби У вашому районі утворилися громади ще у 2015 році, вдалося б додатково залучити біля 40 мільйонів гривень. За перспективним планом на сьогодні у Теофіпольському районі передбачено 2 ОТГ, але ще рік у цей план можна вносити зміни. Утворення великих громад, як показує практика, це велике навантаження на керівництво та адмінапарат, концентрація на поточних питаннях, що не дозволить працювати на розвиток. З іншого боку, дробитися на маленькі громади – це економічно невигідно. Що ж до утримання апарату, то, наприклад, у Волочиській міській ОТГ працює 121 чоловік, затрати на утримання складають 11% власних доходів. А в Розсошанській ОТГ ці затрати становлять 6 %. Ще хотів би сказати по таке: часто люди висловлюють побоювання, що після утворення найбільша частка коштів буде спрямовуватися на центр, а віддалені села нічого не отримають. ОТ у Волочиській громаді ця частка складає лише 18 %, а у Війтівецькій – 23 %. Для того ж старости входять у виконком, щоб відстоювати вирішення проблем своїх населених пунктів. У Хмельницькій області ОТГ утворюються вже третій рік, є багато позитивних прикладів, є алгоритми вирішення проблем. Ще діє закон про приєднання, який дає змогу сільським радам приєднуватися до ОТГ вже після утворення громади. Що ж до утворення Теофіпольської ОТГ, навіть за перспективним планом, то вона буде спроможною, крім цього, тут готова інфраструктура, кадровий потенціал. Важливо запустити децентралізацію, а вже в процесі корегувати курс розвитку громади.


Активну участь в обговоренні взяли сільські голови Василь Гринюк, Олексій Козачук, Микола Романюк, Григорій Ткачук, Василь Гандовський, Анатолій Вальчук, директор КАрабіївської ЗОШ І-ІІ ступенів Юрій Драч. Цікавило їх що буде із землями сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, все ж вже роздали. І що, як утвориться ОТГ, одразу позакривають малокомплектні школи, їх у районі 13, а доріг же нема, ні за рік, ні навіть за 10 років, їх ніхто не зробить. В селах люди масово не мають роботи, де візьметься податок на ДФО? Де відкриються можливості для розвитку? Це ж не Розсоша під Хмельницьким!
Начальник юридичного відділу райдержадміністрації Галина Андрощук сказала таке:
- Треба визнати, що наші сільські та селищні голови налаштовані пасивно. Адже ніхто з них не знає, що таке проект, як виграти грант, як залучити кошти з ДФРР. А в ОТГ повинні працювати сучасні менеджери, які все вміють робити, працювати по-старому, просто освоювати кошти, ніхто вже не буде.
Андрій Петринюк підсумував зібрання. Процес децентралізації безповоротний. Є вже рішення Теофіпольської селищної ради про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад, треба створити ініціативну групу, працювати, зустрічатися з людьми в громадах, переконувати, що об’єднуватися треба.
А.Джус