Погода

Із 100 хворих на   коронавірус тільки 20 мають середньотяжкий або важкий перебіг. Уявіть, як 80 людей із легким перебігом хвороби ускладнюють роботу сімейному лікарю, рентгенкабінету, лабораторії.Ця ситуація подібна до тої, коли швидка їде  до пацієнта з кровотечею, але інші водії не тільки не пропускають, але ще й підрізають її. Що ж  таке легкий перебіг коронавірусу? Невисока  гарячка(до38 градусів), яку можливо контролювати, прийомом жаропонижуючих. Нежить(або закладений ніс). Біль в горлі, м’язах, кістках. Кашель без задухи і кровохаркання. Втрата нюху та смаку, або їх спотворення. Пацієнту із  легкою формою коронавірусу рекомендується самоізоляція та  лікування в домашніх умовах.

Наразі не існує доведених препаратів, в тому числі «противірусних», які могли б пришвидшити одужання  та попередити ускладнення. Антибіотики на вірус не діють! Завдання допомогти  організму - побороти вірус і не нашкодити. При легкому перебігу коронавірусу лабораторні та рентгенологічні обстеження не показані. Прийом жаропонижуючих полегшує самопочуття та дає знеболення. Про дози препаратів вирішіть із сімейним лікарем чи педіатром. Краплі в ніс - коротким курсом 3-5 днів. Дітям - тільки за призначенням педіатра. Для зволоження носа можна використати розчин солі у спреях. Засоби для пом’якшення горла і кашлю - льодяники для розсмоктування або спреї.

Потрібно якнайбільше вживати теплої рідини. Слід забезпечити температуру вприміщенні 18-20 градусів,часте провітрювання, при необхідності - зволоження повітря. Ефективність відхаркувальних засобів не доведена.

Коли бити тривогу? Коли нудота з блювотою не дають наповнити організм водою, коли задишка у спокої, коли хворий млявий, коли є порушення свідомості, коли кровохаркання.

Шановні пацієнти, носіть маски,тримайте дистанцію. Важко всім. Спробуймо понизити вимоги один до одного. Якщо пацієнта не влаштовує лікар,то оберіть іншого, якому ви довіряєте. Тримайте зв’язок із сімейним лікарем. В критичних ситуаціях  телефонуйте на 103. Швидкого одужання всім хворим. Будьте здорові!

 Людвіня Рибак, сімейний лікар Теофіпольського ЦПМСД