Погода

25 жовтня 2020 року пройшли перші місцеві вибори депутатів до Теофіпольської селищної ради Теофіпольської територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області. Застосування пропорційної системи з відкритими списками, автоматично передбачало, що ішли на вибори тільки за партійними списками. І це в Теофіпольській громаді, де люди без всяких партій знають один одного і обирають за справами, а не за брендами. Така виборча система дала можливість  позбутися конкуренції сильних лідерів на місцях. Абсолютна більшість формально діючих партійних організацій ще не зареєстрували жодної районної організації. Впевнений, що не всі кандидати в депутати знали своїх лідерів, як на державному, так і на місцевому рівні.  

Відкриті виборчі списки виявилися напівзакритими – партії залишили за собою вплив на розподіл депутатських мандатів, обирати можна було не тільки партію, а й кандидата, який вам подобається. Хто набирає найбільше симпатій, той проходить за списком. Але  заброньовано перше місце для лідера. У випадку подолання партією прохідного бар’єру (5%) ці кандидати пройшли у Теофіпольську селищну раду незалежно від того, кого з цієї партії більше підтримали виборці.  Крім того, щоб просунутися до верхньої частини територіального списку і бути обраним, кандидатам необхідно було набрати високу підтримку виборців – 25% від виборчої квоти (виборча квота це кількість голосів виборців необхідних для одного депутатського мандата). Це надмірна вимога, яка обмежила конкуренцію між кандидатами і ослабила вплив виборців на їхнє просування у списку. І, якщо кандидати на виборах не добирали 25%, мандати розподіляла партія. Ця система дуже нагадує закриті списки.

На мою думку процедура виборів депутатів сільських, селищних рад,  повинна відбуватись за багатомандатною мажоритаркою - від округу обраними повинні вважатися  кандидати, які набрали найбільше голосів виборців. Округи могли б бути розподілені в межах колишніх  сільських і селищних рад. Тоді всі населені пункти мали б свого депутата. В даний час 26 депутатів Теофіпольської селищної ради представляють 10 населених пунктів (15- смт Теофіполь, 2- с.Святець, 2- с.Новоставці, по одному смт. Базалія, с.Гаврилівка, с.Олійники, с.Кузьминці, с.Романово, с.Карабіївка, с.Ч.Дубина), а якже інші села.

Але найбільша несправедливість виборчого законодавства, це розподіл депутатських мандатів між партіями. Якщо, брати до уваги кількість голосів виборців відданих за організації партій, які пройшли п’ятивідсотковий бар’єр, то виходить слідуюча картина: ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "ЗА КОНКРЕТНІ СПРАВИ" – 7 депутатів, ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "СЛУГА НАРОДУ" – 6 депутатів, ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "ЗА МАЙБУТНЄ" – 4 депутати, ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ" - 3 депутати, політична партія Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" – 2 депутати, Політична партія "Сила і Честь" – 2 депутати, Політична партія "Радикальна Партія Олега Ляшка" – 2 депутати. Встановлення результатів виборів на підставі Виборчого кодексу України дало слідуючі результати: ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "ЗА КОНКРЕТНІ СПРАВИ" – 6 депутатів, ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "СЛУГА НАРОДУ" – 5 депутатів, ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "ЗА МАЙБУТНЄ" – 4 депутати, ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ" - 4 депутати, політична партія Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" – 3 депутати, Політична партія "Сила і Честь" – 2 депутати, Політична партія "Радикальна Партія Олега Ляшка" – 2 депутати.

Отже очевидно, що чинна виборча система на місцевих виборах себе не виправдала, вона незрозуміла не те що простим людям, а й самим кандидатам в депутати. Мало того, що вона незрозуміла, вона ще й несправедлива і її треба вдосконалювати.

Юрист Теофіпольської СТВК на місцевих виборах Юрій Кондратюк