Погода

А ви вже обрали свого лікаря?


З 2 квітня в Україні стартувала кампанія з вибору сімейного лікаря, терапевта та педіатра. Українці обирають лікаря, підписують з ним декларацію на обслуговування. Лікар надає медичну допомогу, а заклад, де він працює, отримує фінансування в розрахунку на кожного пацієнта. Декларація є підставою для перерахування медичному закладу коштів з державного бюджету. Вже з 1 липня медичні заклади почнуть фінансуватися за цим принципом. Про хід кампанії у Теофіпольському районі, про те, як проходить автономізація Теофіпольського Центру первинної медико-санітарної допомоги розмовляємо з його головним лікарем Оленою Кравчук.


Отож, спочатку, як проходить процес автономізації Центру?
- Йдеться про переведення нашого закладу зі статусу бюджетної установи у статус комунального некомерційного підприємства. Цей процес триває, 7 березня цього року районна рада прийняла рішення про реорганізацію КЗ «Теофіпольський Центр первинної медико-санітарної допомоги» шляхом перетворення його в комунальне некомерційне підприємство з такою ж назвою. Згідно процедури в кінці травня завершується двомісячний термін для заявлень вимог кредиторів. То ж готуємо установчі документи для реєстрації державним реєстратором та передавальний акт. Автономізація – це обов’язкова умова, оскільки лише заклади у статусі комунальних некомерційних підприємств зможуть укласти договори з Національною службою здоров’я України та отримувати пряму оплату з державного бюджету від НСЗУ. На наступній сесії районної ради будуть розглядатися питання про затвердження передавального акту, про створення закладу охорони здоров’я, затвердження його статуту. У статусі комунального некомерційного підприємства отримаємо можливість здійснювати діяльність на підставі Господарського кодексу. Перш за все, відмовимося від тарифної сітки і почнемо збільшувати зарплати лікарям.
Тепер прокоментуйте хід кампанії з вибору лікаря, чи є при цьому якісь проблеми?
- Кампанія розпочалася, жителі району, а офіційна цифра складає 26 842 людей, мають підписати декларацію на обслуговування з 12 сімейними лікарями та 4 педіатрами. Звісно, попереду йдуть лікарі з Теофіпольської амбулаторії, тут 6 сімейних лікарів та 3 педіатрів, у них найкращі показники. Нагадаю, щоб обрати свого лікаря, потрібно прийти до нього з паспортом, ідентифікаційним кодом та мобільним телефоном, до того ж у медичний заклад, який підключений до електронної системи. Тут у нас ще не все гладко. В Теофіпольській амбулаторії підключений інтернет, є 5 комп’ютерів та 1 ноотбук, ще потрібно три ПК. Пообіцяли нам у Теофіпольській селищній раді, що виділять кошти на придбання 2 комп’ютерів, було б це дуже добре. В Базалійській та Поляхівській амбулаторіях інтернет підключений, нема його в Шибенській, Святецькій та Волице-Полівській. До речі, сімейних лікарів немає у Шибенській та Святецькій амбулаторіях. Що ж до комп’ютерного забезпечення, його немає в Святці, Шибені, Волице-Польовій. Правда, Поляхівська сільська рада перерахувала гроші за принтер, придбала принтер і Човгузівська сільська рада для свого сімейного лікаря, також обіцяє Базалійська селищна рада перерахувати кошти для придбання принтера і 3 ноотбуків.
Але ж, зрозуміло, що до лікаря для підписання декларації не прийде частина жителів – особливо поважного віку, в когось і мобільного телефона немає. Як тут бути?
- Ми це передбачаємо, то ж плануємо виїзди в амбулаторії та ФП. До того ж, підписати з лікарем декларацію може уповноважена особа, сусіди, родичі, соціальні працівники. Я закликаю жителів району не відкладати підписання декларації на кінець року. Оберіть лікаря, якому ви довіряєте і найближчим часом підпишіть з ним декларацію. Прив’язка медичного обслуговування до місця проживання відміняється, проте вам буде зручно, коли лікар буде поруч. Також хочу, щоб ви знали: лікар не може відмовити у підписанні декларації, єдина причина - лікар уже набрав максимальну кількість пацієнтів. Для терапевта це 2000, для сімейного лікаря – 1800, для педіатра – 900. Нагадаю, до обов’язків лікаря, якого ви обрали, входить лікування та обстеження, призначення необхідних аналізів, направлення до профільних спеціалістів, вакцинація, профілактика захворювань, видача рецептів, медичних довідок та лікарняних листів.
Дякую, Олено Федорівно, за розмову. Сподіваюсь, що ваш заклад успішно завершить реорганізацію, тобто виконає перше завдання медичної реформи первинної ланки – автономізацію. Що буде далі, чи стануть внаслідок цього медичні послуги якіснішими, будемо відстежувати.
Галина Тебенько