Погода

Йшлося про важливе


У четвер, 25 липня, під головуванням голови районної ради Андрія Петринюка та за участю першого заступника голови райдержадміністрації Петра Вільшинського відбулося засідання координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові районної ради. Нагадаємо, що з метою підготовки її проведення у червні відбувся об’їзд об’єктів соціальної сфери сільських та селищних рад. То ж на засіданні ради йшлося про актуальні питання місцевого самоврядування.


Отож, спершу говорили про утримання закладів охорони здоров’я у районі та надання медичних послуг. Про роботу Центру первинної медико-санітарної допомоги поінформувала головний лікар Олена Кравчук. У 6 амбулаторіях та 40 ФП працює 130 штатних одиниць. Оскільки біля 20% населення району ще не уклали декларацій з сімейними лікарями, 92 % коштів, які отримує центр від Національної служби охорони здоров’я, спрямовані на виплату заробітної плати та енергоносіїв, на розвиток залишається мінімум. Найкраща ситуація, звісно, у Теофіпольській амбулаторії, тут сімейні лікарі та педіатри набрали потрібну кількість пацієнтів. Та ще треба придбати один комп’ютер.

Доволі проблем є в Базалійській амбулаторії: троє сімейних лікарів та педіатр не досягають норми з укладання декларацій, потрібний ще один комп’ютер, в приміщенні треба робити ремонт, міняти вікна. Є в закладі біохімічний аналізатор, потрібний ще гематологічний. Оскільки посада лаборанта у штатному розписі амбулаторії не передбачена, треба, щоб одна з медсестер навчилася працювати на аналізаторах. Це єдиний вихід. В Шибенській амбулаторії триває ремонт, поставлені сучасні вікна, поставлені двері, вирішилося питання з водопостачанням, працює каналізаційна система, санвузол. Та на завершення ремонту ще потрібні кошти. У Волице-Полівській амбулаторії вже поставили загорожу. А в Поляхівській амбулаторії потрібно перекрити приміщення, облаштувати вхід. У вересні має завершитися будівництво Святецької амбулаторії, її вартість – 7 мільйонів 200 тисяч гривень. Проблемні питання є і по фельдшерських пунктах.От в Кузьминцях виявилося, що приміщення, де знаходиться ФП, розпайоване. Хоч Поляхівський сільський голова Микола Романюк стверджує, що на це нема ніяких документів, сільська рада про це нічого не знає. Потребують ремонту приміщення ФП в Медисівці, Троянівці, Дмитрівці, Немиринцях. Коштів на це в Центрі, звісно, немає, одна надія – на сільські ради та місцеві агропідприємства.
Якщо ж Центр первинної медико-санітарної допомоги все ж таки пройшов реформування, налагодив роботу та працює, то, як зазначила заступник головного лікаря центральної районної лікарні Ольга Ковтуняк, якраз триває реформування закладу, є чимало проблем. Без допомоги районної влади вирішити їх неможливо. З 1 липня 2020 року розпочнеться фінансування з Національної служби охорони здоров’я, держава буде платити за надані послуги. До цього часу потрібно зробити дуже багато: отримати ліцензії на наркотики та медичну практику. Якщо з першою ліцензією простіше, то отримати другу – непросто. Адже потрібно провести повірку обладнання, а це значні кошти. Ще ж необхідно прибдати комп’ютери, без них – ніяк, все повинно бути в електронному вигляді, адже кожна надана послуга має вводитися в єдину базу, за кількістю послуг будуть нараховуватися кошти. Ще ж треба створити та відкрити відділення невідкладної допомоги, це одна з головних умов. Адміністрація ЦРЛ займається тендерною процедурою з придбання обладнання, чекали надходження усієї суми.
Андрій Петринюк закинув докір, адже була можливість розпочати ремонт у приміщенні прийомного покою, все ж поміряли, місця для відділення вистачає, однак адміністрація ЦРЛ на це не погодилася. Ще таке: на ремонт приміщення для відділення гемодіалізу є 90 тисяч гривень, субвенцію для цього надали Святецька та Турівська сільські ради, однак вже рік ці гроші лежать, нічого не робиться. Адже щоб рухатися далі, вирішувати на обласному рівні питання відкриття відділення, треба спочатку підготувати приміщення. То ж висловив незадоволення на адресу головного лікаря Сергія Шкраби.
А сільські голови говорили про те, що медичні послуги окремих лікарів райлікарні бажають кращого, люди звертаються у Білогір’я, Ланівці та Хмельницький, та й шокує ставлення цих лікарів до пацієнтів, ніде такого нема.
Про роботу закладів культури та бібліотек району поінформувала головний спеціаліст сектору культури райдержадміністрації Маріанна Садов’юк-Поберезька. На сьогодні це 82 установи, їх матеріально-технічна база потребує покращення, та й заробітна плата – одна з найнижчих у районі. Звернули на це увагу Андрій Петринюк та начальник управління захисту населення райдержадміністрації Наталія Лебідь. Ще ж обговорили можливість перенесення сільської бібліотеки у Воронівцях у приміщення Воронівецької ЗОШ І-ІІІ ступенів, а в приміщення Лютарівського НВК ЗОШ І ступеня-ДНЗ, який призупинив свою діяльність через відсутність учнівського контингенту – ФП, сільський клуб та сільську бібліотеку села Лютарівка. Є проблема і з приміщенням сіль-ського клубу у Колісці, хіба цю непривабливу кімнатку можна назвати клубом?
Про проблеми реформування освітньої мережі говорила у своєму виступі в.о. начальника відділу освіти райдержадміністрації Наталія Поліщук. Наголосила, що лише системний підхід до оптимізіції мережі, створення опорних шкіл не призведе до руйнації освітньої галузі, а до позитивних результатів.Адже нещодавно вийшло нове положенння про опорні заклади, створюються вони на конкурсній основі, це має відбутися протягом 5 років. Ще ж потрібно виконати план модернізації закладів освіти, створити належні умови підвезення учнів,поремонтувати дороги. Це велике спільне завдання і районної влади, і сільських та селищних рад.  
Про благоустрій та санітарний стан населених пунктів району поінформувала начальник відділу житлово-комунального господарства, будівництва та агропромислового розвитку райдержадміністрації Людмила Сапуга. Зазначила, що ці питання повинні бути постійно в полі зору сільських та селищних рад, інакше – неможливо.
Андрій Петринюк підбив підсумки засідання ради. Наголосив, що сільські та селищні голови повинні бути господарями на своїх підвідомчих територіях, вникати в проблеми соціально-культурних закладів, усіляко їх підтримувати, активно співпрацювати з місцевими агропідприємствами та підприємцями.
Галина Тебенько