Погода

У матеріалі про сесію районної ради, яка відбулася 15 березня, ми повідомляли, що практично питання про дофінансування заробітної плати малопотужних ФПів було вирішене. Нагадаємо, що з 1 березня вісім фельдшерів таких фельдшерських пунктів були переведені на 0,5 ставки посадового окладу. Та як виконувати ту саму роботу, надавати медичні послуги населенню, але отримувати за це всього 1300 гривень? То ж  Теофіпольський Центр первинної медико-санітарної допомоги мав негайно представити у районну раду програму підтримки з чіткими розрахунками по кожному ФПу, після її прийняття відповідні програми приймуть сільські ради, змушені будуть вишукати ці кошти, хоч і невеликі.

Минуло два тижні,  фельдшери ще 14 ФПів отримали попередження про те, що з 3 червня будуть теж переведені на 0,5 ставки. То ж у четвер, 28 березня, працівниці ФПів приїхали у Теофіполь, зустрілися із заступником головного лікаря Центру Миколою Люльком та начальником управління фінансів райдержадміністрації Олександром Сапугою. Вони підтвердили, що вихід із ситуації, яка склалася, лише такий: приймається районна програма, потім сільські програми, і питання вирішується.

Та чи задовольняє це фельдшерів? Адже у них і до районної влади, і до керівництва Центру є багато запитань. Вже вони нікому не вірять. Бо що виходить: сімейні лікарі примушували їх збирати декларації,  то вони мають заробітну плату, а для фельдшерів коштів не вистачає? І хто обслуговує сільське населення? Сімейні лікарі на виклики до хворих не приїжджають, бо в них немає транспорту, та й їм треба в амбулаторії вести прийом. Ще ж напишуть призначення, хай фельдшери поставлять крапельницю. Хоч ця процедура може проводитися лише під наглядом лікаря. То ж медичні послуги сільському населенню надають саме фельдшери. Крім того, вони ще й санітарки, двірники та кочегари. Безплатні,звісно. Раніше була доплата за завідування ФПом, та вже її зняли. А з 1 січня цього року і стажових не виплачують. І ручку, і зошита за свої гроші треба купити. І так вже роками. Та й забезпечення невідкладної допомоги недостатнє, не таке, як було тоді, коли ФПи були на балансі сільських рад. Ще таке: припустимо, так все і вийде, сільські ради дофінансують заробітну плату, та коли це буде? В червні? А три місяці будуть отримувати по 1300 гривень? А в них же є діти, їх треба годувати та вдягати.  Та чи ж віднайдуть кошти сільські ради, адже їх бюджети вже розплановані? Чи буде перевиконання? Якщо питання не вирішиться, постраждають люди. Бо от сьогодні фельдшери у Теофіполі, а телефони в них «гарячі». Телефонують до них люди, просять надати допомогу, прийти на виклик. І що то  за реформа така, коли в ній нема місця фельдшерам?

Як же розвивалися події після 28 березня? У понеділок, 1 квітня, головний лікар Центру Олена Кравчук повідомила, що проект «Районної програми фінансової підтримки КЗ «Теофіпольський ЦПМСД» підготовлений і представлений у районну раду, зразки відповідних програм розвезли по всіх сільських радах. Та чергова сесія районної ради запланована аж у травні, далі сільські ради приймуть свої програми, перерахують кошти, аж тоді заробітна плата фельдшерам буде виплачена повністю.

Чи можна було уникнути соціальної напруги? Адже Олена Кравчук ще наприкінці минулого року на районному рівні піднімала це питання. Та влада, а конкретно райдержадміністрація, її не чула.

Те, що фельдшерів на селі треба зберегти, це однозначно. Бо саме їх медичні послуги найбільше потрібні сільському населенню.

Галина Тебенько