Погода

Одним з ключових напрямків європейського вектору розвитку України, утвердження в нашій державі європейських стандартів є проведення адміністративно-територіальної реформи, тобто децентралізації. Саме ця реформа є основою зміни існуючої неефективної системи управління, передачі повноважень функцій органів центральної влади на місця. Розпочалася реформа у 2015 році, коли набув чинності Закон України «Про добровільне об'єднання  територіальних громад». 28 травня 2015 року прийнятий Перспективний план формування об'єднаних територіальних громад у Хмельницькій області. Згідно цього плану у Теофіпольському районі мало утворитися дві спроможні громади з центрами у Теофіполі та Базалії. Та ні в цьому році, ні в наступних 2016, 2017 роках ОТГ не були створені. Хоч Хмельниччина стала лідером в Україні по кількості утворених громад. Була спроба створити Теофіпольську ОТГ у 2018 році, та внаслідок інтриг політичної сили «За конкретні справи» ОТГ Ільковецька сільська рада зірвала цей процес. Натомість утворилася Новоставецька ОТГ (об'єдналися Новоставецька та Човгузівська сільські ради).

І районна влада, і сільські та селищні голови (звісно, мислячі, не ті, котрим вигідніше було «проїдати» та «освоювати» бюджетні кошти) визнавали, що час був втрачений. Адже був досвід успішних громад, які отримали значні кошти від Фонду регіонального розвитку, реалізовувати проекти, вигравали гранти, то ж громади змінювалися на краще. Визнавали й інше: щоб цього досягти, потрібні були дві речі – команду та політичну волю. А якраз цього в районі не було. Ні єдності, ні волі.

Голова районної ради Андрій Петринюк неодноразово висловлював свою точку зору: утворити на теренах району одну громаду. І тепер, коли вже утворилася Новоставецька ОТГ, вважає, що решта громад мають об'єднатися в одну Теофіпольську ОТГ. І це треба зробити, не чекаючи місцевих виборів у 2020 році, коли реформу децентралізації  завершать зверху згідно Перспективного плану. Бо ж є у Теофіполі сформована інфраструктура, є сполучення з громадами,є усталені, налаштовані зв'язки.  І ні в якому разі не треба розривати район, нікому це буде не на користь.

Та 22 березня у Шибені відбувся схід громади, де обговорювалося питання приєднання Шибенської сільської ради до Волочиської ОТГ (було там лише біля 80 чоловік).  Хоч перед тим не було громадських слухань, де б широко були піддані гласності переваги (чи недоліки) приєднання. Та й більшість жителів Шибени і не знали, що на сході села буде вестися про це мова. Була на сході делегація з Гаївки, люди були рішуче налаштовані приєднатися до Волочиської ОТГ. Їх ще можна зрозуміти: зручніше їм добиратися до Волочиська, поруч Щаснівка, звідти ходить автобус. А що в їх селі –  роботи немає, школи немає, сільський клуб та бібліотека закриті. Є ФП, та чи можна вважати, що він працює, коли раз на тиждень з Шибенської амбулаторії приїздить медсестра?

Шибенський сільський голова Василь Гринюк закликав людей прийняти рішення про приєднання до сусідньої ОТГ. Був присутній на сході і голова Волочиської ОТГ Костянтин Черниченко. Громада утворилася ще 13 серпня 2015 року, на сьогодні об'єднує 43 населених пунктів, є успішною, на одного жителя припадає біля 5 тисяч гривень доходів. Коли ж почув, що бюджет Шибенської сільської ради складає лише трохи більше мільйона гривень, сказав, що треба ще подумати, чи приймати до себе таку громаду.

Проти приєднання до Волочиської ОТГ категорично  висловилися жителі Шибени Сергій Савчук, Володимир Білий, Володимир Шведа. Відстань від Шибени до Волочиська – 43 кілометрів, а до Теофіполя – 18. Є різниця?Адже людям треба буде зі надалі звертатися до районної лікарні, управління  соціального захисту, відділення Пенсійного фонду, РЕМ, дільниці «Хмельницькоблгаз», ветеринарної лікарні, фонду соціального страхування, Центру надання адміністративних послуг,  інших державних структур, які будуть знаходитися в центрі ОТГ. Волочиськ в порівнянні з Теофіполем – велике місто, там маса народу, а тут все просто і ясно, всі одне другого знають. Що в найближчому часі буде з Шибенською ЗОШ І-ІІІ ступенів? Адже Волочиська ОТГ знаходиться на третьому місці в області по оптимізації шкіл.

Взагалі ж, було гамірно, люди намагалися перекричати одне одного.

Виступив І Андрій Петринюк. Закликав людей не приймати таке рішення, ніхто нікого не чекає з короваєм. Хто створить нові робочі місця в Шибені та Гаївці? Та й дороги у Волочиському районі не кращі, ніж у Теофіпольському. Проблеми є скрізь, їх треба вирішувати, та для цього ні в якому випадку не роз'єднуватися.

Коли ж стали голосувати, частина людей вже розійшлися, сільський будинок культури не опалюється, то ж позамерзали, та й не знали, що буде голосування. То ж результат був таким: 31 – за, 18 – проти, 4 –утрималося. Та чи правомірним є це рішення, коли в Шибені проживає 548 виборців, а в Гаївці – 145?

Остаточне рішення ж мала прийняти сесія сільської ради. Перед тим депутати обійшли свої виборчі округи,  провели опитування. Однак з'ясувалося, що окремі з них не опитали всіх людей, інших агітували, щоб висловилися за приєднання до Волочиської ОТГ. Та сесія позитивного рішення не прийняла.

Чи будуть розглядати у Волочиській ОТГ рішення сходу Шибенської сільської громади? А люди вже пересварилися між собою, хоч, однозначно, прихильників бути в складі Теофіпольської ОТГ в Шибені все ж таки більше.

Галина Тебенько