Погода

15 березня відбулася чергова двадцять п'ята сесія районної ради. Розглянули депутати аж  45 питань. Звісно, всі дуже важливі, адже йшлося про роботу правоохоронних органів, райвійськкомату, громадських організацій, забезпечення надходжень до районного бюджету, Програму соціально-економічного розвитку району на 2019 рік, підвищення енергоефективності, роботу комунальних підприємств, питання охорони здоров'я та землеустрою.

Бурхливим було обговорення питання про реорганізацію закладів освіти, адже планувалося реорганізувати Кузьминецьку та Мар'янівську ЗОШ І-ІІ ступенів у початкові школи. То ж до сесійної зали прийшли делегації батьків і з Кузьминець, і з Мар'янівки. Спочатку свої аргументи щодо реорганізації цих шкіл висловила начальник відділу освіти райдержадміністрації Майя Мельник. Адже освітня субвенція виділяється з розрахунку на одного учня, великі школи є самодостатніми, а малокомплектні  - ні. Їх нараховується 13, одночасно провести їх реорганізацію неможливо, а найменше учнів саме у цих школах, нема усіх класів. Не вистачає коштів на виплату заробітної плати, у лютому її недоплатили на 8 %, а в березні  доведеться вже недоплатити 18 %. Взагалі у цьому році на виплату заробітної плати не вистачає 8 мільйонів гривень. Голова районного комітету профспілки працівників освіти Ніна Киричок додала, що згідно постанови Кабінету міністрів від 11.02. 2018 року надбавка за престижність педагогічним працівникам складає 20 %, а в Теофіпольському районі виплачується лише 5 %, бо немає коштів. Ще ж у цьому році вчителі не підуть у відпустку за власний рахунок, бо це є порушенням їх прав. Так що ситуація складна, її треба вирішувати шляхом оптимізації освітньої мережі.

Однак батьки учнів Кузьминецької та Мар'янівської ЗОШ І-ІІ ступенів були вкрай незгодні з такою пропозицією,  з обуренням говорили про те, чому оптимізацію розпочинають з їхніх шкіл, є інші варіанти. Якщо раніше була претензія, що окремі предмети читають не фахівці, то ця проблема вже вирішена. Автобус, який підвозить старшокласників до Поляхівського НВК ЗОШ І-ІІІ ступенів-колегіум старий, більше поламаний. І в чому буде економія, якщо приміщення шкіл будуть опалюватися, вчителі, трудовлаштовані в інших школах, будуть отримувати заробітну плату? Та й на найближчі роки є перспектива зростання кількості учнів. Є школа, є село. І взагалі, що то за така формула? Треба це питання піднімати на державному рівні, досить знищувати українське село.

Участь в обговоренні питання взяли Олександр Сапуга, Сергій Мороз,Михайло Тєнєнєв, Володимир Пицюк. Говорили про те, що оптимізація шкіл – це болюче питання, наслідок складної демографічної проблеми, що треба створювати робочі місця, щоб молодь залишалася в селах, щоб народжувалися діти, працювати над  наповненням  районного та місцевого бюджетів, контролювати сплату податків, бо ж одні чесно платять, а другі – ні. Є ж тисячі гектарів землі, які обробляються, а податки не сплачуються.  На захист Мар'янівської ЗОШ І-ІІ ступенів встала і Святецький сільський голова Катерина Базалійська. Бо ж дорога до Мар'янівки в жахливому стані, в школі навчається 25 дітей, дійсно, знайшли цю одну  дитину, батьки написали заяву. Ще ж, оскільки активно працювали батьки учнів, виставляли в інтернет повідомлення, запрошували родини з дітьми переїхати в Мар'янівку. Знайшлася така родина з 7 дітьми, переїжджає, приписується, є їхня заява, так що буде в школі вже 30 дітей. Що ж до фінансування заробітної плати вчителів у розмірі 500 тисяч гривень, то Святецька сільська рада у цьому році надала районному бюджету субвенції на суму 633 тисячі гривень, більше таких коштів немає.  Про те, що потрібно чесно платити податки, як це робить філія «Рідний край» ПрАТ «Зернопродукт МХП» висловився і голова Новоставецької ОТГ Анатолій Вальчук.

То ж після такого обговорення майже одностайно депутати проголосували проти реорганізації Кузьминецької та Мар'янівської ЗОШ І-ІІ ступенів. Та проблема функціонування малокомплектних шкіл залишається. Чи зможуть їх утримувати ОТГ, які неминуче утворяться, бо ж освітньої субвенції знову не буде вистачати?

Депутати обговорили та знайшли вихід ще з однієї складної ситуації. З 1 березня фельдшерів восьми малопотужних ФПів перевели на 0,5 ставки, то ж ці працівники прийшли до районної ради з плакатом – як робити ту саму роботу, надавати первинні медичні послуги, які так потрібні жителям сіл і отримувати за це 1300 гривень? Олександр  Сапуга повідомив, що ЦПМСД повинен негайно представити відповідну програму, чітко зробити розрахунки, скільки кожного місяця потрібно доплачувати фельдшеру. Тоді відповідні програми приймуть сільські ради, це невеликі гроші, і питання буде вирішене.

То ж, якщо є політична воля, все можна вирішити.

Галина Тебенько