|
стратегії регіонального розвитку для кожної території є одним із першочергових завдань, адже лише маючи чіткий план того, як має розбудовуватися та розвиватися регіон, можна очікувати на гарні результати. Важливі стратегічні цілі, які ставить перед собою влада району на 2019-2021 роки - це енергоефективність комунальних закладів і благоустрій територій, водозабезпечення, ремонт дорожнього покриття, соціальні гарантії та соціальний захист місцевого населення, залучення інвестицій та впровадження перспективних проектів розвитку інфраструктури району. Та найголовніше – це децентралізація.
Про основні пріоритети розвитку району на 2019 рік присутніх поінформувала завідувач сектору економічного розвитку та торгівлі райдержадміністрації Валентина Жилюк. Це створення сприятливого середовища для бізнесу та інвестицій в економіку району, спрямування коштів державного та місцевих бюджетів на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт об'єктів соціально-культурного призначення, використання промислового потенціалу за рахунок створення сприятливих умов для розвитку виробництва, модернізації виробничих процесів, впровадження енергоефективних технологій, забезпечення стабільного та ефективного функціонування агропромислового комплексу, підвищення фінансової самодостатності та збільшення надходжень до бюджетів, розвиток енергетики, транспорту, соціальний захист населення, розвиток освіти, охорони здоров'я, культури та сільських територій.
Про реалізацію інвестиційних проектів на території району розказала начальник відділу житлово-комунального господарства, будівництва та агропромислового розвитку Людмила Сапуга. У 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій для Теофіпольського району надійшло 5 420, 7 тис. грн., з них на освітню галузь 4 138,6 тис.грн., для медичної галузі - 610, 1 тис.грн., для культури – 672 тис. грн. Завершується реалізація проекту будівництво Святецької АЗПСМ загальною вартістю 7 млн 47 тис.грн.
В 2019 році в експлуатацію буде зданий спортивний майданчик зі штучним покриттям, вартість якого згідно проектно-кошторисної документації 1 490, 3 тис.грн. З обласного бюджету у 2019 році для Теофіпольського району передбачена інша субвенція в сумі 2707,5 тис.грн., з фонду регіонального розвитку планується залучити 10 мільйонів гривень.
Про основні моменти впровадження реформи галузі освіти, зокрема, створення опорних шкіл говорила начальник відділу освіти Майя Мельник. Зазначила, що пріоритетним напрямком розвитку освіти у районі є надання якісних освітніх послуг, що у відділі освіти є перспективна карта мережі опорних шкіл – це Поляхівський НВК ЗОШ І-ІІІ ступенів-колегіум, Святецька та Базалійська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Тееофіпольський НВК ЗОШ І ступеня-гімназія. Основні вимоги до опорної школи – зручне розташування, сучасна матеріально-технічна база, високопрофесійні кадри, наявність не менш 3 філій – ЗОШ І-ІІ ступенів. Проблемою залишається реорганізація малокомплектних шкіл, таких у районі є 13, бо ж дороги переважно погані, не вистачає шкільних автобусів, а ті, що є, потребують ремонту.
Про медичну реформу вторинної ланки раду регіонального розвитку району інформував головний лікар ЦРЛ Сергій Шкраба. Наголосив, що до 1 січня 2020 року заклад має перетворитися в комунальне некомерційне підприємство, завершити процес автономізації, це великий об'єм роботи, значні кошти, аби відкрити відділення невідкладної допомоги, провести комп'ютеризацію, підключити інтернет, зробити ремонт в приміщенні інфекційного відділення. Аби центральна районна лікарня залишилася багатопрофільною лікарнею І категорії, відділення не скоротилися. З цього приводу розгорнулася дискусія. Андрій Петринюк наполягав: потрібний чіткий план, що для цього треба зробити. Та й, наприклад, якщо у пологовому відділенні за рік не приймуть 200 пологів ( у 2019 було 188), то його не буде. Ще ж потрібно забезпечити молодих лікарів квартирами, інакше вони тут не затримаються. Потрібно розглянути можливість купівлі трьох квартир для лікарів за кошти районного бюджету. Петро Вільшинський закинув докір щодо низької заробітної плати, її середній розмір складає лише 4 300 гривень. Що ж до інфекційного відділення, то його завідувач Ольга Поліщук переконана, що його розташування в приміщенні колишнього дитячого відділення є для пацієнтів набагато кращим. Адже тут і лабораторія, і рентген, і кардіограму можна зробити. То ж ні в якому разі не може стояти питання, щоб повернутися назад, у селище цукрового заводу, треба вирішити питання щодо облаштування двох боксів і відділення запрацює повноцінно. А заступник головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Микола Люлько сказав таке:
- Розмови про перенесення інфекційного відділення з селища цукрового заводу велися років з 20, та чомусь його за тиждень взяли і перенесли. Треба ж спочатку було зробити ремонт, щоб все відповідало стандартам, бо ж через тиждень приїхала комісія санстанції з Хмельницького, написала приписи. Як на мене, то треба відділенню переїхати назад, тут зробити ремонт, виконати приписи. А щодо приміщення на цукровому заводі, то там теж треба зробити ремонт, відкрити медичний кабінет від Теофіпольської АЗПСМ, зробити квартири для лікарів. А щодо ЦРЛ, то, скоріш за все, буде тут лише одне відділення на 40 ліжок, от побачите. Бо перспектива медичної реформи насправді полягає у державному розвалі охорони здоров'я. І це успішно робить в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун. Це видно і по реформі первинної ланки. Що буде з ФПами? Обіцяла місцева влада, але поки що нічого не вирішене. В ЦПМСД немає жодного автомобіля, чим сімейні лікарі мають виїхати до пацієнтів? Так і немає комп'ютерів у Шибенській та Волице-Полівській амбулаторіях, не підключений інтернет. Спочатку ж треба створити базу, а потім проводити реформу. А в нас все навиворіт.
Правда, під час цієї дискусії прозвучало лише одне повідомлення про конструктивне рішення: голова ФГ «Кунчанський» Володимир Пицюк запевнив, що господарство буде доплачувати заробітну плату фельдшеру ФПу у Дмитрівці. Аби його зберегти, аби людям надавалися первинні медичні послуги. А що буде з іншими малопотужними ФПами, їх залишається 21?
Про стратегію розвитку Новоставецької об’єднаної громади 7 говорив її голова Анатолій Вальчук. Хоч громада працює три місяці, напрацювань поки що небагато. Та прийняли кілька пріоритетних програм, як Програма соціально-економічного розвитку, Програма розвитку комунального господарства. Якщо метою децентралізації є покращення умов життя людей, треба, щоб молодь долучалася до громадських справ, відчувала свою відповідальність за стан справ у громаді. Тому провели анкетування серед старшокласників Новоставецької ЗОШ І-ІІІ ступенів: що треба зробити першочергово, як громада може заробляти гроші. Молодь хоче, аби з Новоставець до Теофіполя була постелена тротуарна доріжка, аби працювало дитяче кафе, лазня. Взяли це до уваги, адже ОТГ створена і для того, щоб залишалася молодь, щоб були нові робочі місця, щоб молоді люди масово не виїжджали на заробітки, а розбудовували вітчизняну економіку. А ще Анатолій Вальчук вважає, і громада, та й район в цілому багато втратили, що ОТГ не були створені ні в 2015, 2016, 2017 роках. Бо ж позитивних прикладів достатньо. Що ж до розширення Новоставецької ОТГ, то можливість приєднання інших громад вивчається.
Проходило засідання ради в актовій залі дитячої музичної школи, тут же в 11 годин 30 хвилин мали розпочатися урочистості до Міжнародного дня прав жінок та миру, то у холі вже зібралися учні музичної школи, батьки. Та чи доречно це було планувати на один день? Мала ж відбутися серйозна, конструктивна розмова, мав бути напрацьований чіткий план розвитку регіону. Про це говорили депутат районної ради Микола Корнійчук, Кунчанський сільський голова Олексій Козачук. А чого не було керівників агропідприємств, крім Володимира Пицюка? Як без них обговорювати стратегію розвитку району? Як без них говорити про чесну сплату податків, земельні відносини, ремонт доріг. Бо що виходить: поговорили, і розійшлися, і залишилися сільські голови зі своїми сірими буднями.
То чи напрацьована у нашому районі стратегія розвитку територій? Чи є тільки на папері гарні, розумні, правильні фрази? Риторичне питання. А що ж далі?
Галина Тебенько