Погода

Коли в громаді є господар

Цьогоріч, як, власне, і щороку, Новоставецька сільська рада активно підтримувала всі соціально-культурні заклади на підвідомчій території. Дозволив це бюджет на 2018 рік в розмірі 3,5 мільойонів гривень, ще ж і сільський голова Анатолій Вальчук, і депутати сільської ради зайняли чітку громадянську позицію: не мають права розділяти на наше і не наше, треба вкладати кошти у розвиток закладів освіти, культури та охорони здоров’я, бо то їхні люди, їхні діти.
- Під відповідні програми підтримки, - каже Анатолій Вальчук, - ми на сьогодні виділили вже 1 мільйон 680 тисяч гривень, ці кошти пішли на покращення матеріально-технічної бази Новоставецького дитячого садка, Новоставецької ЗОШ І-ІІІ ступенів, Коров’єнського дитячого садка, Коров’єнської ЗОШ І-ІІ ступенів, Новоставецького сільського будинку культури, Коров’єнського сільського клубу, Новоставецької та Коров’єнської сільських бібліотек, ФПів Новоставець, Кривовільки та Коров’єго. Треба визнати, що зроблено чимало, сподіваємося, що зробимо ще багато.
До Новоставецького дитячого садочка «Дзвіночок» веде брукована доріжка, такою ж бруківкою викладений майданчик біля приміщення. Що ж можна сказати, гарно, по-сучасному, комфортно.

Були ж доріжки давні, асфальтовані, та вже вищербилися, бо ж збудований був садочок ще у 1983 року, за Василя Корнійовича Шуляка.
- Це ще нам у минулому році, - розказує завідувач Галина Медвідь, - постелили за кошти сільської ради. А в позаминулому закупили два нових газових котли, в нас тепло, температурний режим дотримується, взагалі, у нас створені всі умови для навчання та виховання наших діточок. Щороку сільська рада виділяє нам кошти на поточний ремонт, от в цьому році нам виділили 113 тисяч гривень, ми й ремонт зробили, ще ж, аби створити розвиваюче середовище, придбали для старшої групи меблі, купили книги та іграшки. Виникає якась проблема, одразу йду до нашого сільського голови Анатолія Вальчука. Це людина на своєму місці, справжній господар, вболіває за громаду, за її майбутнє. От цього року нам ще була потрібна пральна машина, обладнання для санвузла для молодшої групи. Все придбали за кошти сільської ради. Оскільки запроваджується нова програма для підготовчої групи «Впевнений старт», треба було закупити навчальні посібники для кожної дитини вартістю по 300 гривень. Знаю, що у всіх закладах дошкільної освіти району батьки збирали гроші, а в нас за ці посібники заплатила сільська рада. Треба ще нам замінити дах, хоч це немалі кошти, та віримо, що і це зробиться.
Не могла, звісно, сільська рада не оминути своєю увагою і Новоставецьку ЗОШ І-ІІІ ступенів.
- Завдяки сільському голові Анатолію Вальчуку, депутатам сільської ради, - не приховує задоволення директор Євгенія Дем’янова, - значно покращилася матеріально-технічна база нашого закладу. Лише в цьому році завдяки коштам сільської ради по-сучасному оформили кабінет іноземної мови, виготовили проектно-кошторисну документацію для перекриття даху, закупили лінолеум для однієї класної кімнати, харчоблоку, кухонні столи, парти. Ще ж щороку виділяють нам кошти для проведення ремонтних робіт. От знову йду з листом у сільську раду, треба нам замінити вхідні двері в початкову школу, замінити санвузли. Вірю, що нас знову підтримають.
Вражаючі зміни відбулися і в Новоставецькому сільському будинку культури. У глядацькій залі, що мала вже доволі непривабливий вигляд, бо стеля протікала, зробили косметичний ремонт, пофарбували підлогу, шиється нове вбрання для сцени. Знайшли підприємство аж у Харкові, закупили 300 м’яких стільців (старі ж були вже сильно пошарпані, частина – поламані), спеціаліст їх зібрав, прикріпив до підлоги.
- Наш будинок культури тепер – найкращий у районі, - переконана директор закладу Людмила Довжук, - такого більше ніде нема. А які чудові концертні костюми та червоні чоботи для нашого хорового колективу закупила сільська рада ще минулого року! Майстерність та це вбрання дали результати: колектив захистив високе звання народного аматорського хорового колективу. Придбала нам сільська рада і сучасний баян німецького виробництва, і нову звукопідсилювальну апаратуру. Проклали тротуарну доріжку, поставили лавочки, світильники, благоустрій навколо будинку культури ще треба продовжувати, та й дах треба завершити перекривати. Та знаю, якщо наш голова щось пообіцяв, справа зробиться. Що там казати, старається для громади.
Діє у Новоставецькій сільській раді Програма соціального розвитку. На виділені під неї кошти цього року встановили у Кривовільці, біля ФПу, дитячий ігровий майданчик, обгородили стадіон у Новоставцях, далі будуть місце для вболівальників укладати плитами, на них прикріплювати сидіння. Працює і Програма розвитку спорту, підтримує сільська рада і спортсменів-професіоналів, як триразового чемпіона світу з гирьового спорту Василя Михайлінчика, срібного призера чемпіонатів Європи та світу з гирьового спорту Полміра Квіквінію, так і Новоставецьке відділення важкої атлетики Теофіпольської ДЮСШ.
Залишається Новоставецька сільська рада єдиною в районі, де повноцінно працює комунальне підприємство. Займається благоустроєм населених пунктів, вивозить сміття, забезпечує водопостачання, тобто,створенням комфортних умов для проживання. Для підприємства закупила сільська рада гілкоподрібнювач. Можна буде використовувати подрібнені гілки для твердопаливного котла у Новоставецькій ЗОШ І-ІІІ.
А 23 грудня цього року відбудуться вибори голови та депутатів Новоставецької об’єднаної територіальної громади. Таке рішення прийняла ЦВК 12 жовтня.
- Це був вибір нашої громади, - продовжив Анатолій Вальчук, - до цього ми ж, я, працівники сільської ради, депутати, активісти вивчили Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», досвід вже утворених громад. Провели громадські слухання, люди прийшли і заявили, що хочуть створити ОТГ з центром у Новоставцях. Приєдналася до нас і Човгузівська сільська рада. Скажу відверто, був спротив, районна влада прагнула створити одну ОТГ в межах всього району,чого ж її не створили ще в 2015, 2016, 2017 роках. Ми ж нічого не порушили, все зробили по Закону, комісія при облдержадміністрації зробила висновок про спроможність громади. Посудіть самі, коли у бюджеті буде залишатися 60 % доходів фізичних осіб, а держава буде надавати освітню та медичну субвенцію, то бюджет ОТГ буде складати приблизно 14 мільйонів гривень, або й більше. Після вирахування затрат на утримання апарату, на енергоносії, на розвиток буде залишатися біля 5 мільйонів гривень. То ж ще багато вдасться зробити. Звісно, кого виберуть люди, і голову, і депутатів, то й і буде працювати. Та до виборів нам потрібно вивчити досвід таких самих невеликих за територією та чисельністю населення вже утворених громад, визначити оптимальну кіль-кість виконавчого апарату.
Що ж, дійсно, процес децентралізації вже не можна зупинити. Тепер головне, щоб люди зробили правильний вибір, обрали голову ОТГ, депутатів, які б зберегли здобутки і продовжували безкорисливо працювати задля блага, задля добробуту громади.
Галина Тебенько