1 грудня в Україні відзначається День прокуратури, професійне свято правохоронців, які покликані зробити усе можливе, щоб захистити конституційні права і свободи громадян, інтереси держави, жорстко боротися з організованою злочинністю та корупцією, утверджувати верховенство права. Тож напередодні свята спілкуємося з керівником Теофіпольського відділу Волочиської окружної прокуратури Романом Дідухом – щоденну про роботу відділу.
Отож, які пріоритетні напрямки роботи Теофіпольського відділу Волочиської окружної прокуратури?
Враховуючи особливо складний для нашої держави період в умовах повномасштабного вторгнення російської федерації та дії воєнного стану, незмінними пріоритетами в діяльності органів прокуратури залишаються розслідування злочинів країни-агресора; злочинів проти національної безпеки і оборони; боротьба з корупцією та організованою злочинністю; захист прав дітей та протидія домашньому насильству; економічна безпека; розслідування злочинів, пов'язаних з легалізацією майна і коштів, одержаних злочинним шляхом; протидія злочинам у сфері обігу наркотиків, боротьба з кіберзлочинами та злочинами у сфері охорони довкілля.
Розкажіть конкретніше про виявлення та розкриття кримінальних правопорушень в бюджетній та земельній сферах, якщо такі були впродовж 2024 року
Виявлення та розкриття кримінальних правопорушень у бюджетній та земельній сферах є одною із складових забезпечення економічної безпеки нашої держави.
Упродовж 2024 року Теофіпольським відділом окружної прокуратури у взаємодії та координації із іншими правоохоронними органами досягнуто ряду позитивних результатів на вказаному напрямку роботи.
Не порушуючи презумпції невинуватості особи та розголошення таємниці досудового розслідування у кримінальних провадженнях вказаної категорії, слідство у яких ще триває, хотілося б зазначити, що за фактами вчинення кримінальних правопорушень у сфері земельних правовідносин виявлено 5 кримінальних проваджень.
Вказані кримінальні провадження стосуються як зловживання повноваженнями, підробок офіційних документів, вчинених колишніми службовими особами органів місцевого самоврядування та приватних юридичних осіб, так і шахрайського заволодіння землями фізичними особами.
За результатами досудового розслідування обвинувальні акти у 3 кримінальних провадженнях скеровано до суду та у 2 кримінальних провадженнях слідство триває.
Також упродовж вказаного періоду до суду скеровано обвинувальні акти у 2 кримінальних провадженнях у бюджетній сфері. В ході досудового розслідування завдані місцевому бюджету збитки винними особами відшкодовано в повному обсязі. Робота на вказаному напрямку триває.
Прокоментуйте участь прокурорів у процесуальному керівництві за фактами загибелі та зникнення безвісти військовослужбовців громади, ухилення від проходження військової служби.
Відділом окружної прокуратури упродовж поточного року здійснювалось процесуальне керівництво за досудовим розслідуванням у 25 кримінальних провадженнях про злочини за фактами загибелі та зникнення військовослужбовців (ч. 1 ст. 115 КК України), у 8 кримінальних провадженнях за фактами руйнувань житла цивільного населення ( ч. 1 ст. 438 КК України).
Незважаючи на те, що вказані злочини вчинено на території прифронтових областей, а повідомлення від потерпілих надходять до місцевої поліції, слідчими своєчасно забезпечується збір необхідних доказів.
Зокрема, після допиту свідків, потерпілих, відібрання від них біологічних зразків, призначення відповідних судових експертиз, матеріали вказаних вище кримінальних проваджень в порядку ст. 218 КПК України прокурором скеровуються до органів досудового розслідування, під юрисдикцією яких знаходиться місце вчинення вказаних злочинів, для подальшого встановлення обставин вчинення злочинів.
Також, принципово надається оцінка кожному факту ухилення від проходження військової служби під час мобілізації (ст. 336 КК України).
Упродовж 2024 року за повідомленнями Хмельницького РТЦК та СП до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про 23 кримінальні правопорушення, передбачених ст. 336 КК України.
За результатами проведених досудових розслідувань обвинувальні акти стосовно 7 осіб скеровано на розгляду Теофіпольського районного суду.
Крім того, як повідомлялося раніше, двоє місцевих жителів, які не з’явилися на виклик по «бойовій» повістці та в подальшому не вступили на службу до лав ЗСУ, отримали реальне покарання у вигляді позбавлення волі терміном 3,5 та 6 років відповідно.
Стосовно інших обвинувачених судовий розгляд триває.
Що скажете про участь прокурорів відділу у судових розглядах кримінальних проваджень?
Відповідно до Конституції України та Закону України «Про прокуратуру» підтримання публічного обвинувачення в суді є однією із функцій, які покладаються на органи прокуратури.
Прокурорами відділу упродовж поточного року на розгляду суду скеровано 44 кримінальних провадження стосовно 47 осіб.
У 2024 році з урахування нерозглянутих кримінальних проваджень минулих років прокурорами забезпечується участь у розгляді понад 50 судових справ.
Дякую, Романе Вікторовичу, за розмову. Сподіваюсь, що і надалі працівники вашого відділу у своїй повсякденній нелегкій роботі будуть діяти лише як професійні та доброчесні правоохоронці.
Галина Тебенько