Погода

 

Ще у ХІХ ст. стихійний розвиток ринкової економіки призводив до масового розорення людей, посилював злидні та бідування членів суспільства. Ось чому в Європі поширювались соціалістичні ідеї загальної рівності та почали створюватися перші обʼєднання трудящих. В Англії цей рух отримав назву чартизм (у 40-их роках 19 століття), а згодом виокремився у профспілковий рух.

Нині профспілки здійснюють громадський контроль за виплатою заробітної плати, додержанням законодавства про працю та про охорону праці, створенням безпечних нешкідливих, належних виробничих та санітарно-побутових умов праці.

Профспілкова організація освітян Теофіпольської середньої школи діє вже 90 років. Головне завдання профспілки – захищати трудові, соціально-економічні, духовні права та інтереси членів профспілки. Шкільна профспілка відігравала велику роль у згуртуванні та підтримці своїх членів. До 1991 року комуністична партія контролювала роботу профспілок, але і в ті часи вдавалося відстоювати інтереси колег. Профспілковий комітет у нашій школі очолювали авторитетні педагоги, які завжди захищали права та інтереси працівників школи: Панасюк Анатолій Андрійович, Цибуля Степан Сергійович, Гладищук Наталя Михайлівна, Кравчук Антоніна Дмитрівна. За роки Незалежності України авторитет організації поменшав і наразі спостерігається вихід освітян з цієї громадської організації.

Згідно зі статтею 1 Закону України “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності” – профспілка – добровільна неприбуткова громадська організація, що обʼєднує громадян, повʼязаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності. Немає профспілки – нема і захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів кожного з нас. Інших форм обʼєднання цивілізоване суспільство ще не придумало. Пригадую як у 90-ті роки, саме при допомозі юристів освітянської профспілки нашої області вирішувалися питання виплати заробітної плати. Нині саме районна організація профспілки освітян допомогла безкоштовно пройти медичне обстеження вчителям нашої громади. У минулі роки багато членів нашої профспілки відпочивали, лікувалися, мали змогу разом мандрувати . Варто не забувати події лютого 2014 року, коли під час Революції Гідності було підпалено будинок профспілок, де відпочивали майданівці. Тепер цю будівлю у Києві відновлено. Будинок профспілок став символом не тільки трагічних подій того часу, але й памʼятником відданості боротьбі за свободу та гідність.

Профспілкова організація працівників освіти Теофіпольської територіальної громади організовувала 7 серпня виїзний семінар голів первинних профспілкових організацій закладів освіти до Сатанова. Обговорювали перспективи розвитку та план роботи на наступний навчальний рік. Роботу поєднали із мандрівкою цікавими місцями цього древнього селища.

Мандрівка вдалася. Відвідали парк хижаків “Арден” (варто його відвідати усім, хто цікавиться життям в природі тварин), побували в музейному комплексі “Перлина Поділля”, в християнському Свято-Троїцькому монастирі 16 століття (там збережено печери в скелі, які у 9 столітті чернець з Афону) та водопади на річці Збруч.

Виходить, коли ми обʼєднані, краще відпочивати, відкривати нове, долати труднощі. Міць профспілки – у особистій активності членів та принциповій позиції.

Наша профспілка – це опора та захист! В єдності наша сила!

Олена Станчук, вчителька історії та правознавства Теофіпольського ліцею № 1