Погода

Таке життєве кредо нашої ювілярки Марії Пилипівни Стасюк, яка нещодавно відсвяткувала свій 90-річний ювілей. Не усі, які бажали подарувати свою любов, повагу та вдячність і побажати особисто міцного здоровʼя та щасливих років життя, змогли прийти до господи ювілярки. Але в цей день були вітання, спогади й плани на майбутнє.

Про легендарну вчительку географії нашої Теофіпольської середньої школи знають і памʼятають усі учні, які навчалися в 50-80 рр. ХХ ст. Працювала Марія Пилипівна в нашій школі 35 років із 44 років педагогічного стажу.

Учителька географії уміла надавати цікаві відомості про нашу планету, маловідомі факти про країни та людей, а й уміла переконати учнів вивчати свій предмет. На літніх канікулах учні самостійно вивчали географічну карту, запамʼятовували столиці держав. Недарма колишні учні вдячні за знання про світ. Вміла Марія Пилипівна зацікавити учнів знаннями про Всесвіт і вперше відкривала нове про інші цивілізації й можливе життя розумних істот на інших планетах. Саме вона познайомила учнів із думкою, що в Космосі ми не одні.

Народилася в Білогірʼї, пережила там період Другої світової війни. Окрім важких спогадів про злиденні, важкі роки памʼятає гуманність деяких німців, які осуджували війну і мріяли повернутися до своїх сімей. Згадує про те, як малою дівчинкою разом з подругою збирали на дорозі мерзлі буряки, які перевозили селяни на підводах до цукроварень. Потрапила під німецьку машину. Але вижила завдяки гуманності німців. Вони надали першу допомогу, привезли лікаря. Памʼятає, як радянська влада після війни встановлювала великі щорічні зобовʼязання для селян: 250 літрів молока, 200 яєць, 25 кг мʼяса птиці та інше. Памʼятає, як представники влади забрали з хати горня квасолі, якою бавилися діти

Після війни вирішила стати вчителькою, як її улюблена перша вчителька. А ще вирішила бути “чесною вчителькою й гарно ставитися до усіх дітей”.

Навчалася в Кременецькому та Камʼянець-Подільському педучилищах. Разом займалася акробатикою і танцями. Це згодилося згодом, коли організовувала в школі танцювальні вечори та спортивні акробатичні виступи учнів.

Працюючи в Теофіпольській середній школі, закінчила географічний факультет Одеського педуніверситету. Вимоглива до себе і до людей, відзначалася в школі справедливістю та чесністю, а ще постійним самовдосконаленням. Цікавилася різними методиками зцілення, лікарськими рослинами та різними таємницями Всесвіту.

Можливо, усе це дало можливість прожити 90 років, тішитися двома прекрасними доньками, онуками та правнуком. Нині залишається мудрою берегинею Роду. Шкода, що у засвіти відійшов чоловік, відомий краєзнавець Іван Архипович Стасюк (але у його працях є велика частка підтримки його пошуків дружиною). Ось секрет формули життя Марії Пилипівни: постійна праця, доброта, щирість, чесність, справедливість і творчість.

Наперекір прожитим літам, Марія Пилипівна залишається молодою душею (ще одна невідомість Всесвіту, яку слід осягнути).Має проблеми зі здоровʼям, мужньо їх долає і мріє дочекатися Перемоги України. Тоді обовʼязково згадає молодечу пристрасть до танців, і затанцює. Віримо в Перемогу, щасливе і радісне майбутнє вільної України, де буде легко жити нашим ветеранам праці, які будуть творити й жити та тішитися життям.

Олена Станчук, вчитель історії Теофіпольського ліцею N1.