Погода

16 червня відбулася чергова сесія Теофіпольської селищної ради. Депутати розглянули аж 54 питань. В основному вони стосувалися комунальної власності, комунальних підприємств, землі. Та, звісно, головним було питання освітянської галузі, адже на розгляд депутатів виносилися питання про реорганізацію Турівської, Ординецької, Гаврилівської та ліквідації Коров’єнської гімназій.

Нагадаю, що Теофіпольська селищна рада ще 26 серпня 2022 року, у розпал війни, без громадських слухань, прийняла рішення про припинення діяльності шляхом ліквідації юридичних осіб Турівської, Коров’єнської, Ординецької та Гаврилівської гімназій з 1 вересня 2023 року з таким формулюванням – для створення належних умов для здобуття якісної освіти та впорядкування освітньої мережі загальноосвітніх закладів Теофіпольської селищної ради. Зрозуміло, що освітянська спільнота цих закладів була обурена, та люди сподівалися, що війна закінчиться, що ці рішення не набудуть чинності. Та, виявилося, марно та наївно вони сподівалися. Бо по малокомплектних школах б’є рішення селищної ради про фінансову автономію закладів середньої освіти, прийняте ще у 2021 році(хоч інші територіальні громади області такі рішення не приймали).

Тож наприкінці травня цього року на сайті селищної ради з’вилися нові проєкти: Турівську, Гаврилівську та Ординецьку гімназію пропонувалося реорганізувати у початкові школи – філії Теофіпольського ліцею № 2, Теофіпольського ліцею № 3 та Базалійського ліцею, а Коров’єнську гімназію – таки ліквідувати. Батьки та вчителі Ординецької та Турівської гімназій звернулися до селищного голови Михайла Тененева, до народного депутата України Олени Копанчук, голови Хмельницької обласної ради Віолети Лабазюк. До Олени Копанчук та Віолети Лабазюк звернулися і батьки та вчителі Коров’єнської гімназії. Бо вважають, що під час війни приймати такі рішення недоцільно, адже поспішність дій щодо скорочення шкільної мережі без отримання згоди мешканців громади завдає шкоди учасникам навчально-виховного процесу та жителям малих громад, порушуюється право сільських дітей на отримання рівного доступу до освіти, педагогічних та інших працівників – право на працю, жителів сільських громад позбавляють освітніх, соціальних та культурних послуг, що їм надають заклади освіти. У Турівській гімназії станом на 1 червня нараховувалося 63 учнів, але тут немає укриття(сподівалися, що допоможе вирішити це питання ТОВ «Україна-2001», яка орендує землю, керівник відділку, депутат селищної ради Віктор Стецюк). В Ординецькій гімназії навчається 45 учнів, тут створені всі умови для надання якісних освітніх послуг, село віддалене, дорога до Базалії – у жахливому стані. В Коров’єнській гімназії навчається 53 учнів, в цьому ж приміщенні працює дитячий садок, який відвідують 17 дошкільнят. У Гаврилівській гімназії навчається 46 дітей.

Підтримала батьків та вчителів Віолета Лабазюк, як депутат обласної ради на нашому окрузі, написала пост на своїй сторінці у Фейсбук: нагадала, що в державі запроваджено воєнний стан, Верховна Рада прийняла закон № 7325, яким зупинено положення законів щодо загальної середньої освіти, зокрема, в частині ліквідації закладів у сільській місцевості. Закликала спільно шукати вихід з цієї ситуації.

Що ж відбулося на сесії селищної ради 16 червня? Прийшли сюди батьки та вчителі з Ординецької, Коров’єнської та Турівської гімназій, всіх було біля 50 чоловік. Стояли у коридорі, сиділи на сходах пів дня, поки пройшли засідання постійних комісій, поки розпочалася сесія та були прийняті рішення по гімназіях. Працювала знімальна група телеканалу Перший Подільський з Хмельницького, селищний голова Михайло Тененев прокоментував ситуацію: все це робиться для головного – аби надавати дітям якісні освітні послуги. Іншу точку зору висловила мама школярки Ординецької гімназії Галина Бас: в гімназії працюють вчителі з вищою освітою, мають вищі категорії, в жодній опорній школі нічим не краще, тож гімназія повинна і надалі працювати. На засіданні постійних комісій радник голови обласної ради Сергій Ковальчук зачитав лист Віолети Лабазюк до депутатів з проханням відкласти розгляд цього питання. Однак у відповідь Михайло Тененев висловився, що це популізм, що люди ведуться на подачки, продаються.

Отож, які рішення прийняла селищна рада: за реорганізацію Гаврилівської та Турівської гімназій було 16 голосів – Михайло Тененев, Володимир Бомащук, Назарій Волкотруб, Микола Іванюк, Олександр Камінський, Олексій Купчевич, Олена Лошанюк, Василь Мастій, Володимир Пицюк, Ольга Поліщук, Сергій Прокопчук, Сергій Сапсай, Юрій Семенюк, Віктор Стецюк, Лілія Тененева, Віталій Ткачук. Рішення про ліквідацію Коров’єнської гімназії набрало 15 голосів, тіж самі депутати та селищний голова, крім Володимира Пицюка, який утримався. Рішення про реорганізацію Ординецької гімназії набрало 14 голосів, Володимир Пицюк проголосував «проти», утримався Сергій Прокопчук. Не підтримали ці рішення депутати від фракції «За конкретні справи» Олександр Сапуга, Алла Лебединська, Василь Демчук, від ВО «Батьківщина»– Микола Корнійчук та Анатолій Вальчук.

Люди кричали, плакали, вигукували «ганьба!». Але їх не почули ті, за кого вони голосували на місцевих виборах у жовтні 2020 року, ні голова, ні депутати-керівники відділків ТОВ «Україна-2001». Маємо те, що маємо. Чомусь у нашої влади та громади різне бачення розвитку сільської освіти. Влада повторює мантри про якісну освіту, про соціалізацію та конкурентне середовище і більше нікого не хоче чути. Хоч стверджує, що почує кожного.

Галина Тебенько