Погода

Україна стримує повномасштабну агресію Росії вже більше 100 днів. Лідери деяких західних країн починають говорити про “неминучість” перемоги Києва в цій війні. Інші ж – звертають увагу на недопустимість ескалації конфлікту.

ВВС News Україна зібрала прогнози експертів щодо подальших подій на фронті.

“Всіх нас об’єднує спільна мета – не дозволити Росії перемогти у цій війні. Україна має вистояти”, – публічно заявляє канцлер Німеччини Олаф Шольц.

“Ця війна має бути виграна на полі бою”, – підливає масла в полум’я Жозеп Боррель, представник Європейського Союзу з питань безпеки і закордонних справ.

Президент США Джо Байден, який є найбільшим постачальником зброї для України, трохи вгамовує войовничі настрої. “Сполучені Штати продовжуватимуть працювати над зміцненням України та підтримувати її зусилля, спрямовані на досягнення завершення конфлікту шляхом переговорів”.

То ж чого очікувати найближчим часом – вирішальної битви на фронті чи заморозки конфлікту і переходу в стадію переговорів?

“Цілком можливо, що Росія спробує в період до першого липня закінчити свою оперативно-тактичну наступальну операцію по захопленню Донецької і Луганської областей”, – прогнозує військовий оглядач, координатор групи “Інформаційний спротив” Костянтин Машовець.

В Росії вже заявили, що саме в липні можливе проведення так званих “референдумів про приєднання до РФ” на окупованих територіях Донбасу і Херсонщини. Про таку ідею заявив голова комітету з закордонних справ російської Держдуми Леонід Слуцький.

Станом на перше червня військам РФ залишилось захопити близько 5% території Луганщини і 30% – Донеччини.

Колишній міністр оборони України Андрій Загороднюк впевнений, що Росії насправді вигідне розтягування війни у часі, бо сил на стрімку ескалацію найближчим часом вона не має.

Водночас Україна, наголошує він, зараз працює над тим, щоб підготувати резерви, накопичити зброю та боєзапас і почати потужний контрнаступ на позиції противника.

Про “потужний український контрнаступ” говорять ледь не з середини весни. Експерти і чиновники впевнені, що Збройні сили готуються до завдання максимально потужного удару по противнику на фронті.

Наразі певні контрнаступальні операції тактичного рівня вже проведені. Так, силам оборони вдалось відтіснити росіян від Харкова і навіть вийти до державного кордону.

В кінці травня українські сили почали також наступ на півночі Херсонщини, щоб розсікти і оточити російське угруповання між ручками Дніпро і Інгулець.

Аналітик Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак вказує, що обидві сторони лише готуються до справді потужної атаки українських сил.

“Зараз відбувається щось схоже на оперативну паузу при взаємній підготовці до контратаки ЗСУ”, – каже експерт.

Він погоджується з тезою, що сил РФ на масштабні операції вже немає. Водночас Кремль буде намагатись тримати в напрузі Україну надалі, в основному, для того, щоб показати західним союзникам Києва, що треба припинити допомогу, бо “Росію все одно ніколи не перемогти”.

Фактично на закінченні першої сотні воєнних днів західні союзники почали нарешті постачати потужну зброю Україні, що може кардинально змінити ситуацію на фронті.

Президент США Джо Байден 1 червня оголосив про направлення Києву чергового пакету військової допомоги на 700 млн доларів. Головне, що в ньому є довгоочікувані ракетні системи HIMARS. Британія також дає схожі MLRS M270.

Це високоточна і мобільна зброя, яка, безумовно, вплине на перебіг бойових дій, пояснює Андрій Загороднюк.

Постачання ракетних систем для України викликало сильну стурбованість в Росії. І це при тому, США публічно заборонили Києву завдавати удари з американської зброї по російській території.

Фахівець в питанні ядерної зброї, аналітик Інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак каже, що не треба виключати застосування Росією зброї масового ураження зі зміною розстановки сил на фронті.

Особливо, в разі успішного контрнаступу українських сил, якщо вони дійдуть до території анексованого Криму. Це Кремль може охарактеризувати як “неприйнятну загрозу стратегічного плану”, а це вже підстава для застосування ядерної зброї.

“Якщо контрнаступ України дійде до таких територій, які психологічно і політично занадто важливі для виживання путінського режиму, я маю на увазі Крим, то буде певний ризик (застосування ядерної зброї)”, – вважає експерт.

При цьому Київ публічно декларує, що має намір ввести свої війська на півострів вже в цьому році.

“До кінця року ми маємо, як мінімум, зайти на територію Криму”, – заявив в інтерв’ю “Українській правді” очільник головного управління розвідки міноборони України Кирило Буданов.

З інтернет-видань