Влада повинна
служити людям
Центральна влада вважає, що реформа децентралізації є однією з успішних в Україні, зокрема міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов нещодавно підкреслив, що «у результаті реформи децентралізації повноваження органів місцевого самоврядування розширилися. Відтак вони можуть реалізовувати більше про-єктів, спрямованих на посилення потенціалу громад. І в такий спосіб збільшувати місцеві бюджети».
Швидко летить час, вже якраз минає рік, відколи утворилася Теофіпольська об’єднана територіальна громада та запрацювала нова влада. Чи відбулися на територіях колишніх сільських рад позитивні зміни, чи стало людям краще жити? Адже під такими лозунгами проходили місцеві вибори у 2020 році. Будемо відстежувати це по старостинських округах. Бо ж відтепер саме староста уособлює собою найближчу для людей владу, саме він має відстоювати інтереси громади у селищній раді, саме він має бути незламним патріотом своєї території.
Розпочнемо цикл публікацій з Шибенського старостинського округу, де старостою працює Володимир Петрук. Варто визнати, що саме він згуртував сільську громаду, коли у січні-лютому цього року над Шибенською ЗОШ І-ІІІ ступенів нависла загроза її знищення,та залишається на чіткій позиції – школі в Шибені бути!
- Своїм головним завданням на цій посаді, - каже Володимир, - вважаю докласти максимум зусиль задля збереження всіх закладів соціальної сфери, які ще залишилися. Власне, йдеться про Шибену, про школу, дитячий садок, амбулаторію, будинок культури, бібліотеку, відділення натуральної та грошової допомоги «Центру надання соціальних послуг». Адже в Гаївці вже нічого нема – початкова школа припинила свою діяльність ще 9 років тому, сільський клуб, бібліотека та фельдшерський пункт – кілька років тому. Звісно, головною причиною є складна демографічна ситуація, але ж завдання децентралізації полягає в збереженні сільських громад, створенні робочих місць, це основний показник успішності ОТГ.
Отож, розмовляємо з старостою, як працюється, що отримав округ в цьому році від селищної ради – кошти, матеріали.
- 50 тисяч гривень виділила селищна рада на реалізацію проєкту бдагодійного фонду «МХП –громаді» «Час діяти,Україно!», - перераховує, - завдяки спільним зусиллям учасників проєкту тепер у нас найкраща сільська бібліотека, з комп’ютерною технікою, Інтернетом та, що дуже важливо, з опаленням. Також були виділені будівельні матеріали для ремонту приміщення старостату (у цьому нам також допоміг голова ФГ «Євроколос» Леонід Стецюк), бензин на заготівлю дров для дитячого садка, бензин для заготівлі дров для школи, в користування надали нам дві бензопили. Ще планується до кінця року в Шибені встановити вуличне освітлення на частині вулиць Водопровідна та Центральна, тобто, освоїти 50 тисяч гривень. Дуже хочу, щоб так сталося. Та мені прикро, що Гаївка нічого не отримала. Сумно, що тут занепадають, руйнуються приміщення комунальної власності - школи, клубу, фельдшерського пункту. Якби ж знайшлися підприємливі люди, які б організували якусь свою справу. Взагалі ж, вважаю, що в наступному році на розвиток округу має бути виділено набагато більше коштів, зокрема, на ремонт сільських доріг. Адже від округу у селищний бюджет надходить за рік понад мільйон гривень податків. Частина цих коштів, однозначно, має повертатися назад, вкладатися у розвиток школи, дитячого садка, амбулаторії, будинку культури. Та добре, що до підготовки Шибенської ЗОШ І-ІІІ ступенів до нового навчального року долучилися патріоти села, благодійники – Філія «Рідний край», В’ячеслав Шведа, Володимир Шведа, Віктор Стецюк, Юрій Воронюк, Віктор Воронюк, Максим Домчук, Володимир Надал, Іван Домчук, Сергій Мовчан, Наталія Мізерна, що все задумане нам вдалося.
Дійсно, школа змінилася на краще, адже були замінені ще 20 вікон, встановлені сучасні санвузли, чотири умивальники біля їдальні, біля яких поклали плитку. Повністю змінилося оформлення фойє та шкіль-них коридорів, над цим працювали вчителі, долучилися і талановиті випускники школи, студенти Ольга Шведа та Андрій Іванюк.
- В тому, що в нас сталися такі позитивні зміни, завдячуємо і нашому старості Володимиру Фроловичу, - каже директор школи Людмила Креденцар, - адже він все організовував, ми ні в кого нічого не просили, не шукали грошей. А коли було прийняте рішення про те, що школа буде опалюватися твердопаливною котельнею, організував заготівлю дров, був вирубаний та зачищений старий шкільний садок. На перших порах цих дров вистачить, а весною посадимо на цьому місці молодий сад з фруктових дерев. В рамках акції «Зелена планета з МХП» ми нещодавно вже висадили перед школою біля 100 фруктових та декоративних саджанців. А завдяки сприянню депутата обласної ради, випускника нашої школи Віктора Лебединського на території школи з’явився дитячий майданчик.
Переймається Володимир Петрук і Шибенською амбулаторією загальної практики сімейної медицини. Адже тут потрібно ремонтувати приміщення, тож ще влітку ремонтні роботи розпочалися у двох кімнатах та коридорі.
- І знову допомогли благодійники, фермери, які на території громади обробляють землю, - розповідає, - це Володимир Шведа, Віктор Стецюк, Володимир Надал та Олександр Бурлак. Сучасний ремонт власними силами розпочали робити небайдужі жителі громади – Анатолій Шведа, Федір Далінчун, Олександр Миханчук, Іван Хоптяний, Анатолій Відаєвич. Але ремонту потребують і інші приміщення, тут треба робити стяжку, поставити нові вікна, двері, які, правда, вже є. Тож звернувся до народного депутата України Олени Копанчук, за її сприяння з державного бюджету було виділено 200 тисяч гривень. Ці кошти надійшли на рахунок Центру первинної медико-санітарної допомоги, це цільове призначення для Шибенської амбулаторії, їх треба використати. Цих коштів вистачить, аби закупити твердопаливний котел, завершити ремонт, закупити меблі та обладнання. Адже планувалося, щоб тут був фізіотерапевтичний та масажний кабінети, запрацював приватний стоматологічний кабінет, сучасна аптека, де б люди змогли через Інтернет зв’язатися зі своїм сімейним лікарем, підключитися до програми «Доступні ліки». Але, нещодавно, з’ясувалося, що в керівництва селищної ради та головного лікаря Теофіпольського Центру первинної медико-санітарної допомоги Олени Кравчук зовсім інші плани. Вони хочуть скоротити затрати та перевести амбулаторію, яка до цього часу не опалюється, хоч ще вторік придбаний сучасний газовий котел, в приміщення старостату. Люди обурені такими намірами, адже медичний заклад повинен бути в окремому приміщенні згідно певних санітарних норм. З таким баченням погодитися не можемо, треба зробити все, аби амбулаторія працювала, щоб тут було тепло, щоб жителі Шибени, Гаївки, Колісця, Ільковець, Воронівець а Немиринець могли отримувати тут якісні медичні послуги.
Працювати сьогодні старостою непросто, бо на все потрібні кошти, більшість проблемних питань, якщо майже не всі, треба вирішувати за рахунок благодійників. Але ж безкінечно теж так не може бути. Бо ж якщо підприємець чи фермер чесно сплачує податки, то ці кошти чи їх частина повинні повернутися назад у громаду, на ремонт доріг, розвиток соціальної інфраструктури. Аби людям жилося краще.
- Свідомі жителі нашої громади, - каже наостанок Володимир Петрук, - сподівалися, що реформа децентралізації сприятиме збереженню сіл та їх інфраструктури, що жити стане краще. Натомість бачимо, що селищна рада, замість того, щоб служити людям, наповнювати бюджет, хоче скоротити затрати на утримання закладів соціальної сфери, йде наступ на знищення села. У нашій громаді є багато молодих сімей, які дають собі раду, виховують дітей, окремі з них відважуються на відкриття власної справи. Як от Віктор та Альона Воронюки, які створюють сімейну молочну ферму. Всі хочуть, щоб у села була перспектива, щоб був дитячий садок, середня школа, амбулаторія, будинок культури, бібліотека. У переддень Дня місцевого самоврядування хочу сказати, що, як староста, буду і надалі відстоювати інтереси громади, сумлінно будуть працювати наш діловод Галина Мартинюк, працівник комунгоспу Володимир Зиборєв. Бо ми працюємо для наших людей.
Галина Тебенько