Погода

Перший крок до знищення

сільських шкіл зроблений

Отож, кампанія з оптимізації освітньої мережі, ініційована Теофіпольським селищним головою Михайлом Тененевим (всупереч передвиборчим обіцянкам про максимальне збереження сільських шкіл), отримала логічне завершення на п’ятій сесії селищної ради восьмого скликання, яка відбулася у п’ятницю, 2 квітня. Цьому передувало засідання робочої групи з питань оптимізації закладів освіти та погоджувальної ради депутатів селищної ради 31 березня, у середу. Участь у цьому зібранні взяли директор департаменту освіти та науки Хмельницької облдержадміністрації Олег Фасоля та експерт з місцевого самоврядування Сергій Яцковський. Виступали дуже толерантно, це фахівці високого рівня. Внаслідок обговорення на спільне засідання постійних комісій селищної ради були винесені зміни до проєкту порядку денного. Хоч треба зазначити, що чи не щодня варіанти змінювалися.
У роботі постійних комісій селищної ради та пленарного засідання взяли участь депутат обласної ради від політичної партії ВО «Батьківщина» Олександр Розізнаний, помічник народного депутата України Сергія Лабазюка, радник голови обласної ради Віолети Лабазюк Сергій Ковальчук, помічник-консультант депутата обласної ради Віктора Лебединського від політичної партії «За конкретні справи» Юрій Кучерук, громадські активісти з Коров’єго, Колісця, Карабіївки та Теофіполя. Виступили Олександр Розізнаний, Сергій Ковальчук, закликали депутатів прийняти виважені рішення. Вкрай рішуче висловила свою незгоду щодо намірів влади чи ліквідації, чи пониження ступеня шкіл ветеран педагогічної праці, колишній начальник відділу освіти райдержадміністрації Ніна Ткачук. Переконана, що законних підстав для цього немає. Є діти – повинна бути школа.
Виступила і представниця батьківської спільноти Карабіївської ЗОШ І-ІІ ступеня Мар’яна Стасюк. Передала позицію батьків: школа прекрасна, тут надаються якісні освітні послуги, діти почувають себе комфортно та у безпеці. Навіщо знищувати школу?


Депутат від політичної партії ВО «Батьківщина» Микола Корнійчук проаналізував виконання Михайлом Тененевим своїх передвиборчих обіцянок. Виявилося, що це чистий популізм. Інвентаризація земель нібито проводиться, але ж результатів ніяких немає, робочі місця не створюються, бюджет не наповнюється, тіньова зайнятість процвітає, зате взятий курс на знищення сільських шкіл. А треба ж було спочатку розробити стратегію розвитку освітньої галузі на 5 років, так як робиться в області, в інших громадах. Депутат від політичної партії «За конкретні справи» Василь Демчук передав позицію батьків та вчителів Строковецької школи: категорично не згодні з пониженням ступеня школи, бо це прямий шлях до її закриття.
Отож, з порядку денного сесії були зняті питання про ліквідацію Ординецької гімназії та Мар’янівської ЗОШ І ступеня. Також на розгляд сесії були внесені проєкти про перепрофілювання Бережинецької, Кузьминецької, Строковецької, Карабіївської, Колісецької, Великолазучинської, Михнівської, Михиринецької ЗОШ І-ІІ ступенів – замість їх ліквідації. А щодо Турівської ЗОШ І-ІІ ступенів та Коров’єнської гімназії, то відповідно до звернень педагогічних колективів цих закладів, пропонувалося надати їм фінансову автономію.
Які ж рішення були прийняті на сесії, де, загалом, було розглянуто 41 питання? Позитивних моментів, як на мене, лише два: залишили в спокої Ординецьку гімназію (чи надовго?) та Мар’янівську ЗОШ І ступеня, тут буде створений НВК ЗОШ І ступеня-ДНЗ. Як і планувалося, коли минулого року дев’ятирічну школу реорганізували в початкову. Тож буде тут тепер, крім початкової школи, і дитячий садочок. Надали фінансову автономію Турівській ЗОШ І-ІІ ступенів та Коров’єнській гімназії. Але як це буде, незрозуміло. Зате замість ліквідації перепрофілювали, тобто понизили ступінь вісьмох шкіл - Бережинецької, Кузьминецької, Строковецької, Карабіївської, Колісецької, Великолазучинської, Михнівської, Михиринецької ЗОШ І-ІІ ступенів. Тепер це будуть початкові школи.
Хто ж за таке рішення проголосував? Звісно, селищний голова Михайло Тененев, депутати Віктор Стецюк, Віталій Ткачук, Олексій Купчевич, Олена Ковцун («Слуга народу»), Сергій Сапсай, Олександр Камінський («Європейська солідарність»), Назар Волкотруб, Сергій Мороз (Радикальна партія Олега Ляшка), Василь Мастій, Сергій Прокопчук, Роман Непотас, Володимир Лейві («За майбутнє»), а ще Юрій Семенюк (ВО «Батьківщина»), Володимир Пицюк, Володимир Бомащук («Сила і честь»).
Чи було це Соломоновим рішенням? Ніби ж жодного закладу не ліквідували, лише Колісецький дитячий садок (бо нема дітей), ще реорганізували Колковецький НВК ЗОШ І ступеня-ДНЗ, дитячого садка у Колках тепер вже не буде, залишиться лише початкова школа. Та з пониженням ступеня у вісьмох школах не згодні ні батьки, ні вчителі. Влада їх не почула. А просто зробила перший крок до знищення сільських шкіл. Бо ж другий – питання часу.
А тепер про трудовлаштування вчителів. Адже вчителі 5-9 класів втрачають роботу, наприклад, у Колісецькій школі – 8 вчителів, у Строковецькій - 10, у Карабі-ївській - 6. Чи отримають вони роботу в інших школах? Чи є десь вакансії? Хоч начальник відділу освіти, молоді та спорту селищної ради Майя Мельник стверджує, що всі будуть трудовлаштовані. Михайло Тененев ж під час громадських обговорень радив вчителям створювати молочні сімейні ферми, ставати блогерами, малювати мультики, вирощувати саджанці кущів. Високопрофесійним фахівцям, педагогам за покликанням, подвижникам, бо в школах залишилися саме такі, а не випадкові люди.
Та маємо те, що маємо. А далі будемо бачити, чи будуть ремонтуватися дороги, чи будуть нові автобуси, чи буде наповнюватися бюджет, чи, можливо, щось похитнеться, щось зміниться.
Галина Тебенько