Погода

На Йордан освятили воду

Свято Водохреща, що відзначається 19 січня, має й іншу назву - Богоявлення. На відміну від багатьох інших свят, що поєднали традиції народні й церковні, це суто християнське свято, воно прийшло до нас із запровадженням християнства. Коли Ісусу Христу виповнилося тридцять років, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя на річці Йордан. Християнські перекази оповідають, що коли Син Божий виходив із води, небеса розкрилися, і в цю саму мить на плече його опустився голуб. Це був Святий Дух. Звідси й пішла традиція хрещення у воді.


Своїм водохрещенням у Йордані Спаситель започаткував Таїнство водохрещення – одне із семи головних церковних таїнств, через яке людина ніби наново народжується для життя во Христі. На честь євангельської події в цей день, а також напередодні (у водохресний Святвечір) у всіх православних храмах відбувається чин Великого водоосвячення.
До речі, усі більш-менш значні церковні свята супроводжуються освяченням води. Уперше людина занурюється у святу воду під час хрещення, зазвичай невдовзі після народження. Таким чином людина «оновлюється» для майбутнього достойного життя. Свячена вода неодмінно має бути присутня під час освячення храмів, жилих і господарських будівель, а також усіх предметів, що використовуються під час богослужіння. Свячена на Водохреще вода має вживатися натще. Вважається, що саме за цієї умови вона має найбільшу силу. До магічних властивостей свяченої води відносять здатність гамувати пристрасті, відганяти від оселі злих духів, дарувати хворому одужання часто навіть від невиліковних хвороб.
То ж 19 січня, на Водохреще, у Теофіполі, в храмі Покрови Пресвятої Богородиці Православної Церкви України з дотриманням суворих карантинних обмежень відбулася урочиста божественна літургія. За всіма церковними канонами її відслужив благочинний, митрофорний протоієрей отець Василь Крисак, освятив заздалегідь заготовлену воду. Прихожани, які в таку морозну погоду прийшли до храму, з радістю черпали її, бо ж треба мати свячену воду вдома аж до наступного Водохреща. Зважаючи на погоду, на сильний мороз, цьогоріч не рубали ополонку на ставку, аби люди не застудилися, аби не було їх масового скупчення. Бо ж, головне, не захворіти, дочекатися новорічно-різдвяних свят 2022 року.
А.Джус