Відповідальний колектив та нові технології:
як працює сучасна молочно-товарна ферма у Філії “Рідний край”
Молочне виробництво на підприємствах МХП останнім часом значно підвищило свою ефективність. Обсяги отриманого з однієї корови молока продовжують збіль-шуватися. У Філії «Рідний край» ПрАТ «Зернопродукт МХП» – це стало можливо завдяки продуктивній селекційно-племінній роботі, збалансованій годівлі та комфортному утриманню тварин, оновленню доїльного обладнання.
«З 2010 року розпочалась модернізація тваринницької галузі на підпри-ємстві. Угосподарстві утримується дві молочні ферми, дві ферми для вирощування нетелей та відгодівлі бичків. За останні рокиФілія «Рідний край» закупила іноземні змішувачі кормів, кормозбиральну техніку Claas, косарки, силосні комбайни Jaguar, що дало можливість якісно заготовляти корми і як наслідок збіль-шити надої молока», – зауважив Андрій Король, начальник відділу тваринництва підприємства.
Про розвиток тваринництва у відділенні №2 Філії «Рідний край» розповів завідуючий молочно-товарноюфермою (МТФ) Іван Шатайло.
У далекому 1995 році після закінчення Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту, Іван Шатайло розпочав свою трудову діяльність у галузі тваринництва на посаді ветлікаря. У 1996 році доля занесла Івана Васильовича у НовоставціТеофіпольського району. Робота на посаді ветлікаря, технолога по вирощуванню ВРХ в агрофірмі «Полква», а з 2010 року у Філії «Рідний край» вимагала постійної відповідальності, професіоналізму та любові до власної справи. З вересня 2019 року Іван Шатайло очолює МТФ.
«Вступивши на посаду, взявся продовжувати реконструкцію тваринницьких приміщень та доїльної зали МТФ. У старій доїльній залі погано працювали доїльні апарати, корови не видоювались або передоювались, були проблеми з гиперкератозом. До того ж були доволі старі танки-охолоджувачі – молоко повільно охолоджувалось. Зараз на доїльне обладнання нарікань жодних, молоко охолоджується в потоці, доярки також задоволені», – повідомив Іван Шатайло.
Реконструйована ферма є прикладом ферми європейського типу. Оператор машинного доїння Галина Водзінська розповідає,що її функції полягають лише у «надяганні» доїльного апарату на вим’я корови, увесь подальший процес механізований – не треба тягати та вручну мити важкі 40-літрові бідони. Не робота – казка.
На кожній зміні працюють по два оператори машинного доїння. Перед доїнням вим’я корови обробляється пінним розчином, після –гелеподібним йодом, який утворює плівку на вимені.
Всі корови навчені і знають своє місце. Над кожним доїльним місцем висить табло, яке показує номер корови, секцію і середню кількість молока.
Крім основного залу, в доїльному блоці є танкерний зал, де зберігається і охолоджується молоко. Свіже молоко з 30 градусів охолоджується до п’яти у танках ємкістю 17 тонн, а потім вирушає на завод молоковозами. Добовий надій становить 17 тонн молока.
У модернізованій залі доять 525 корів два оператора. Середній добовий надій молока на фуражну корову становить 23,5 кг, на дійну – 27,3 кг. Доїльний зал працює у дві зміни. Також 100 корів доїться універсальною доїльною системою.
Сировину екстра ґатунку реалізують молочним заводам компаній «Люстдорф», «Галичина» та «Молокія».
«Щоб були гарні надої, необхідно надавати худобі калорійні корма. Комбінований корм складається з силосу, сіна, сінажу, жому, концентрованих кормів та патоки. За добу на фермі споживається 45 тонн корму. При правильній годівлі корів буде і молоко», – продовжив Іван Шатайло.
Загалом на МТФ утримується 910 голів ВРХ, із них 130 телят до 2 місячного віку та 55 нетелей. ВРХ розміщуються у 4 сучасних реконструйованих приміщеннях, де є усі умови для комфортного утримання худоби.
На завершення Іван Васильович зазначив, що основне –це команда. На фермі сьогодні трудяться 38 працівників. Це важливо, оскільки мова йде не лише про агробізнес, але й про робочі місця. Колектив ферми об’єднує працівників різних професій: і ветлікарів, і операторів машинного доїння, і трактористів, і доглядачів худоби, однак працює як один злагоджений механізм.Колектив підібрався відповідальний та професійний, співробітники люблять свою роботу та вміють досягати поставлених цілей. А де відповідальна праця, там гарні показники, високі надої та гарна заробітна плата.
Олександр Юрчук