Погода

Якість  медичних  послуг

 

 повинна  покращуватися

Наприкінці 2018 року в Україні стартувала медична реформа. ЇЇ мета – трансформувати сферу охорони здоров’я, щоб зробити якісними медичні послуги, ліки – доступними, поліпшити ефективність використання бюджетних коштів, долучити місцеве самоврядування до розвитку медичної галузі, підвищити рівень задоволення населення системою охорони здоров’я, зміцнити здоров’я та продовжити тривалість життя громадян. Як і при запровадженні будь-якої реформи, у медичної реформи є прихильники, є противники, але вона триває. Так, у 2019 році завершилося реформування закладів первинного рівня, а з 1 квітня 2020 року стартує другий етап медреформи– реформування закладів вторинного та третинного рівнів.Про це знову розмовляємо з головою районної ради Андрієм Петринюком.

Розпочнемо з первинної ланки. Комунальне некомерційне підприємство «Теофіпольський Центр первинної медико-санітарної допомоги» пройшло шлях реформування і з 1 жовтня 2018 року був укладений договір з Національною службою охорони здоров’я України. Звісно, в роботі цього медичного закладу є ще ряд проблем, які потребують розв’язання, підтримки місцевої влади. Що на це скажете?
- Закон України «Про місцеве самоврядування» передбачає, що саме влада на місцях відповідає за медичне обслуговування населення. Тому ми розуміємо свою роль у реформі і своє завдання. Саме тому у 2018 році районна рада прийняла рішення про реформування ЦПМСД, а в 2019 – Програму розвитку та підтримки первинної медико-санітарної допомоги Теофіпольського ра-йону на 2019 рік, Програму медико-соці-ального забезпечення пільгових та соціально незахищених верств населення Теофіпольського району на 2020 рік.

На наступну сесію районної ради, яка відбудеться в березні, буде винесена Програма розвитку та підтримки первинної медико-санітарної допомоги Теофіпольського району на 2020 рік. Адже йдеться про збереження малопотужних фельдшерських пунктів, доплату заробітної плати фельдшерам, які були в минулому році переведені на 0,5 ставки, безоплатний відпуск за лікарськими рецептами у разі амбулаторного лікування окремим групам населення. Також щороку у районному бюджеті передбачаються кошти на енергоносії.
Давайте конкретніше поговоримо про сільську медицину, про роботу фельдшерських пунктів. Адже виходить так, що в районі є небагато сіл, чисельність населення у яких відповідає нормам Міністерства охорони здоров’я – один ФП має обслуговувати 750 жителів. Через це вже раніше були скорочені ставки фельдшерів у маленьких селах (Підліски, Караїна, Червоний Случ, Гаївка, Котюржинці, Малі Жеребки), а минулого року переведені на 0,5 посадового окладу ще 20 фельдшерів. Яка ваша позиція у цьому питанні?
- Перш за все, я категорично незгодний з такими нормами, бо якраз у маленькому селі, де залишилися літні хворі люди, найбільше потрібна допомога фельдшера. Та що поробиш, так вирішили зверху. Тому моя позиція чітка та непорушна: треба зберегти ФПи, які залишилися, вирішувати питання дофінансування заробітної плати фельдшерам через прийняті програми районної ради, за підтримки місцевих агропідприємств. Бо ж за минулий рік поки що недофінансували заробітну плату фельдшерам в Ільківцях, Колісці, Олійниках, Червоній Дубині, Воронівцях. Щодо Великого та Малого Лазучинів, це питання практично вирішене, дофінансування за 2019 та 2020 роки закладене в бюджет сільської ради. То ж на сьогодні в нас виходить, що в районі працює 35 ФПів та 8 МПТБ (медичних пунктів тимчасового базування). Правда, розпорядженням обласної державної адміністрації від 22.01 2020 року «Про затвердження Плану спроможних мереж надання первинної медичної допомоги по Теофіпольському району затверджено функціонування 31 ФПу, тобто в МПТБ потрібно реорганізувати ще 4 малопотужні ФПи. Особисто я буду докладати зусиль, щоб так не сталося, щоб існуюча мережа залишилася незмінною до кінця року. Вихід є – коли в жовтні утвориться Теофіпольська ОТГ, взяти малопотужні ФПи на свій баланс, аби виплачувати заробітну плату, утримувати приміщення.
Давайте виокремимо питання опалення медичних пунктів тимчасового базування. Вони не опалюються. Як бути? Яке ваше бачення цієї проблеми?
- Я вважаю, що в цих пунктах мають бути комфортні умови для фельдшера, який обслуговує цей населений пункт, для людей,які мають сюди приходити. Тобто, тут повинно бути тепло. Розумію, що на це не вистачало коштів на енергоносії, виділених районною радою. Коли створиться ОТГ, і приміщення ФПів будуть передані на її баланс, питання опалення повинне бути вирішене. Само собою, всі приміщення ФПів мають опалюватися, і звісно, не через місяць від початку опалювального періоду, що, на жаль, мало місце.
Які ще питання діяльності Центру первинної медико-санітарної допомоги вас турбують?
- З цього приводу скажу наступне: на 2020 рік підписано договір з Національною службою здоров’я України про фінансування закладу на суму 10 552 448 гривень. Аби ця сума збільшилася, потрібно завершити укладання декларацій жителів району з сімейними лікарями та педіатрами. Тут ще є резерви. Також потрібно придбати комп’ютер для Шибенської амбулаторії, модернізувати опалення, завершити ремонт приміщення. Нарешті вже скоро у новому приміщенні запрацює Святецька амбулаторія, адже замовник – ДП «Хмельницька обласна служба єдиного замовника» - нарешті надав всі необхідні документи, без яких не можна прийняти цей об’єкт у комунальну власність районної ради і передати його на баланс ЦПМСД.
А тепер про реформування Теофіпольської центральної районної лікарні. Що змінилося за останній тиждень, після засідання спільних комісій районної ради?
- От чогось так вийшло, що Центр ПМСД успішно пройшов шлях реформування, зробив все вчасно. Зрозуміло, що це заслуга головного лікаря Олени Кравчук. А з ЦРЛ виникли проблеми. Останнє засідання комісії по видачі ліцензій на медичну практику в Міністерстві охорони здоров’я відбулося 13 лютого, але на сайті комісії немає Теофіпольської ЦРЛ в переліку закладів, яким вже видали ці ліцензії, ні в переліку тих, кому відмовили. Будемо сподіватися, що таки на сайті з’являться повідомлення про отримання нашою ЦРЛ ліцензій і на медичну практику, і на наркотики. Без них заклад не може працювати. Ще раз повторю, що так сталося через безвідповідальність головного лікаря Сергія Шкраби. А йдеться про долю медичного закладу, де жителі ра-йону мають отримувати медичні послуги вторинного рівня. Ще в мене виникли сумніви, чому потрібно закупити МІС (Медична інформаційна система) саме за 288 тисяч гривень? Адже не якесь одне підприємство надає ці системи, їх є достатньо, є дешевші, є пробні. Треба вивчити досвід, вибрати оптимальний варіант. Все це мене дуже турбує. Бо ж я, як лікар за першою освітою, вважаю, робив усе для того, щоб наша лікарня була конкурентоспроможною, щоб і відділення гемодіалізу було відкрите, щоб в лікарні було сучасне оснащення, як, наприклад МРТ. Але ж конкретні кроки щодо цього мав робити головний лікар. Бо ж, загалом, якість медичних послуг має покращуватися, медицина повинна стати якіснішою та доступною для жителів нашого району. Мені б дуже хотілося, щоб цим переймалися і всі депутати районної ради.
Галина Тебенько