Погода

Господарює

 


«Рідний край»

 

 

Безперечно, що серед 108 сільськогосподарських підприємств та фермерських господарств усіх форм власності Теофіпольського району, філія «»Рідний край» ПрАТ «Зернопродукт МХП» - у числі лідерів. Адже стабільно отримує високі врожаї, застосовує новітні технології обробітку землі, вирощування сільськогосподарських культур, розвиває тваринництво, проводить активну соціальну політику. Ще ж філія знаходиться на першому місці серед агропідприємств району із показника середньої заробітної плати, її розмір за останній звітний місяць складає 13 860 гривень.


Господарство має три відділення — в селах Новоставці, Квітневе на Біло-гірщиніта Гніздичне. Збаразького району. Терно-пільської області. Обробляють 29 438 га землі, вирощують зернові та олійні культури, цукровий буряк. З 2010 року у філії проходить реконструкція молочно-товарних ферм та будуються нові приміщення для утримання великої рогатої худоби. У господарстві є три молочні ферми, дві ферми для вирощування нетелів та ферма для відгодівлі бичків. Всього ж у «Рідному краї» утримують 3700 голів ВРХ, з них 1655 корів. На сьогодні середньодобовий надій на фуражну корову становить 21,67 кг молока. Сировину реалізують молочним заводам компаній «Люстдорф» та «Галичина». Запроваджується безприв’язне утримання корів, в Новоставцях у цьому році провели реконструкцію доїльної зали.
- Ми завжди ставимо перед собою високу планку, - каже директор філії Володимир Прокопчук, - якщо річний надій молока від корови у 8 тисяч кілограмів, то на всіх фермах, як і, наприклад, урожайність кукурудзи не менше 100 центнерів з гектара. А тваринництво це напрям, яким ми живемо.
Запорукою успішного господарювання «Рідного краю», підвищення продуктивності рослинництва та тваринницької галузі, однозначно, є застосування сучасних технологій. Ось нещодавно у Новоставцях недалеко від молочно-товарної ферми організували майданчик з виробництва компосту з органічних відходів. Заклали 12 буртів довжиною по 360 метрів та вже отримали перші 18 тисяч тонн органічних

добрив.Ось що розказує агроном філії із захисту рослин Юрій Парфенюк:
- Ми вивчили досвід промислового виробництва компосту, це вже успішно роблять окремі агропідприємства у Київській та Чернігівській областях, підготували фахівця по переробці та утилізації органічного добрива. Це Микола Герешко, він тут на майданчику найголовніший. Отож, з чого ми зробили компост? Навозили гною, адже поруч – гноярка, додали мінеральні добрива та бактерії, постійно вимірювали температуру у бурті, вона повинна не перевищувати 50-68 градусів. Для цього перетрушувач кілька разів перемішував вміст компостної купи, це змінює температуру у масі, забезпечує доступ кисню та однорідність переробки відходів. Аби мікроорганізми могли пероробити все, що містить компостна купа, їм потрібне повноцінне харчування: вуглець з рослинних відходів та азот з гною тварин. За 60 днів бурти майже наполовину втратили висоту та перетворилися на однорідну розсипчасту масу бурого кольору, яка не має неприємного запаху. Хоч це тривалий та копіткий процес, але вартий сил та часу, адже це не гній, який має надлишок аміаку, ще ж внаслідок високої температури всередині купи у компості гинуть усі збудники хвороб та насіння бур’янів.
Також Юрій Парфенюк зазначає, що витрати компосту на гектар значно менші: норма внесення гною – 40-50 тонн, компосту – 10-15 тонн. Правильно підготовлений компост не тільки забезпечує потреби посівів у поживних компонентах, а й значно поліпшує структуру грунту. Ще ж, а це дуже важливо, утилізація органічних речовин шляхом компостування не забруднює навколишнє середовище.То ж у планах господарства – будівництво капітального майданчика з виробництва компосту з твердим покриттям, збіль-шення його потужності.
Добігає до завершення сільськогосподарський рік, підводить філія підсумки своєї напруженої роботи. Є здобутки, адже, незважаючи на складні погодні умови, отримали гарний урожай. Зібрали пшениці 38 211,976 тонн, площа – 5540,07 га, урожайність – 69 ц/га, озимого ячменю38 211,976 тонн, площа – 5540,07 га, урожайність – 69 ц/га, ярого ячменю – 7249,73 тонн, площа – 1565 га, урожайність – 46,3 ц/га, сої 18675,774 тонн, площа – 5569,02 га, урожайність – 34 ц/га, ріпаку озимого 10304 тонн, площа – 3204,99 га, урожайність – 32,15 ц/га, ріпаку ярого 3089,766 тонн, площа – 1007,5 га, урожайність – 31 ц/га, соняшнику високоолеїнового2327,08 тонн, площа – 571 га, урожайність – 41 ц/га, соняшнику 12754,585 тонн, площа – 3042,14 га, урожайність – 42 ц/га,кукурудзи 68937,34 тонн, площа – 6080 га, урожайність – 113,3 ц/га.


Здобутки господарства, звісно, це дуже добре, однак найбільша його цінність – це трудівники, і рядові працівники, і спеціалісти. Нещодавно філія зробила десятьом спеціалістам тваринницької галузі (в тому числі заступнику директора філії із тваринництва Андрію Королю, головному зоотехніку Івану Шатайлу, техніку з племінної справи Володимиру Шовкомуду, завідуючим МТФ у Кривовільці та Човгузові Любові Гуменюк та Олександру Клапощуку) гарний подарунок – чудовий відпочинок у Туреччині. Протягом 10 днів вони мали можливість поніжитись на морському березі Аланії.
- Безкоштовний відпочинок у Туреччині замість роботи на фермі, про це можна тільки мріяти. Нам все сподобалося, отримали багато незабутніх вражень, побували зовсім на іншому світі, - зауважив керуючий молочно-товарною фермою у Човгузові Олександр Клапощук, - та все ж ми сумували, переживали, як там справляються без нас. То ж з новими силами приступили до роботи.
Так господарюють у «Рідному краї», агропід-приємстві з потужним агропромисловим потенціалом та значними перспективами розвитку.
Галина Тебенько

 

 

,