Створити найкращий продукт, не робити зайвої шкоди, здійснювати бізнес, щоб надихати – місія шкільного підприємництва, яке віднедавна функціонує в Новоставецькому ліцеї. Шкільне соціальне підприємництво – це заснування школярами власної справи просто у школі. Це можуть бути різноманітні ідеї – рукоділля, випікання, вирощування. Тобто, все залежить від бажань та вмінь школярів.
Напрям Новоставецького ліцею – виготовлення напівфабрикатів. Учні 10 класу готують млинці, а учні 11 класу – шкільну міні-піцу. Головна мета такого проекту – дати можливість дітям створити власну справу, спробувати реалізувати себе в межах школи.
– Створення підприємництва є рекомендацією нашого голови ОТГ Михайла Михайловича Тененева. Поки що ми вирішили, що будемо готувати і продавати. Для цього в нас є хороші плити та достатньо місця в харчоблоці. Ми тільки розпочали роботу і ми не перші. У нашій громаді є освітні заклади, які вже дуже гарно проявились, і продовжують активно просувати своє підприємництво, – розповідає директорка ліцею Людмила Маринюк.
На перших етапах розвинути підприємництво допомагають батьки. Небайдужим залишається і місцевий благодійник, фермер Юлій Вальчук.
– Юлій Григорович дав нам мішок борошна, яке необхідне як і на млинці, так і на піцу. Батьки забезпечили нас яйцями, молоком, сиром, консервованими вишнями. Саме з таких домашніх продуктів ми розпочали наш процес, щоб менше було витрат. Те, що потрібно було докупити – батьки-підприємці Інна та Олександр Федчуки продали нам по закупівельних цінах – ділиться Людмила Василівна.
Учні разом із вчителями працюють якісно згідно усіх вимог.
– Ми розробили фінансовий та інвестиційний плани нашої організації, що має назву «Crazy Pizza». Також створили бізнес-модель підприємництва по нашому напрямку. Розподілили ролі у команді. Тобто, кожен має свої доручення. Підписали меморандум про співпрацю з директором школи. Батьки теж дали письмову згоду на те, щоб їхні діти брали участь у функціонуванні підприємництва, – розповідає класний керівник 10 класу Людмила Лісова.
Днями відбувся перший продаж. Купували свіжі смаколики вчителі та учні ліцею. Одинадцятикласники за млинці з сиром, вишнями та маком заробили 800 гривень. Десятикласники за шкільну піцу трьох видів– капрі, гавайську та маргариту, вторгували 1700 гривень. Відтак, згодом, необхідні продукти школярі зможуть купувати за кошти з продажів. Певна частина зароблених коштів піде і на допомогу ЗСУ та на потреби школи.
Як розповідають вчителі, діти проявили бажання працювати самостійно, ніхто їх не змушував. Навпаки – готують і продають з радістю, в дружній атмосфері.
Таку ініціативу учні разом із класними керівниками планують проводити двічі на місяць. В планах у дирекції школи працювати не лише за одним напрямком.
– Будемо вирощувати і продавати розсаду капусти. Весною доглядатимемо за яблунями, які ростуть в нашому шкільному саду. Готові плоди підуть в харчоблок й на допомогу ЗСУ. Також плануємо збирати і сушити лікарські рослини, яких є багато у нашій місцевості. Окрім того, хочемо зайнятися більше бісероплетінням і випалюванням по дереву, – каже директорка школи.
Варто зазначити, що Новоставецький ліцей завжди допомагає нашим воїнам. 19900 гривень школярі наколядували. 12000 гривень з цієї суми – задонатили на дрони. На свято Миколая – відправили 35 посилок місцевим захисникам. Не перестають й робити окопні свічки та плести маскувальні сітки. Кожен робить свій внесок в Перемогу!
Божена Волинець, студентка Тернопільського Національного Педагогічного Університету