24 грудня відзначаємо наше професійне свято – День працівників архівних установ. Щирі вітання з нагоди професійного свята працівникам та ветеранам архівних підрозділів Теофіпольщини, побажання миру, якого так чекаємо, віри у силу і незламність українських захисників, які цінною власного життя і здоров’я продовжують здобувати свободу для мільйонів українців, виборювати право на існування нашої держави. Бажаємо міцного здоров’я вам і вашим родинам, щирих друзів, затишку в ваших оселях.
Закінчується важкий рік, рік війни України проти країни – агресора, який знищує все на своєму шляху, все те, що для нас рідне, миле, наші домівки, а, головне, наші родини, але ми знаємо і віримо всім серцем, що Перемога буде тільки за нами, бо за нами правда.
Наш архівний відділ за весь період війни ні одного дня не призупиняв роботи, працюємо задля людей, задля Перемоги, вселяючи віру в людей, що все наладиться і буде ще краще, як було.
За всю історію існування архіви переживали різні часи: голодомор1939-1947 років, політичні репресії 30-х років, війни. Але, незважаючи на складні історичні періоди, найголовнішим завданням у архівістів завжди було зберегти документальний фонд. Всі покоління працівників архіву виконували свій професійний обов’язок – вони зберігали національне надбання.
Знаючи цінність кожної упорядкованої справи, аркуша, написаного в минулому, цінність документів, які створюються сьогодні. Оскільки інформація, як і людина, народжується та відходить у вічність, архівісти прагнуть зберегти документальну спадщину нашої країни, яка віддзеркалює її історію від найдавніших часів до сьогодення. Саме завдяки нашій роботі історико-культурна спадщина нашого народу надійно зберігається і постійно примножується.
Постійно проходять зміни, час не стоїть на місці, змінюються форми власності установ, територіальні зміни, що тривають у державі, і це призвело за останні роки до реорганізації та ліквідації значної кількості установ, організацій та закладів освіти, які не мають правонаступників. Документи постійного зберігання та документи з кадрових питань (особового складу), які утворилися в процесі їх діяльності, важливі для вирішення соціальних проблем членів територіальних громад району.
Підводячи підсумки роботи за 2023 рік, повідомляю, що архівним відділом було прийнято1069 од.зб. від 33 установ. В тому числі на державне зберігання прийнято погосподарські книги від 20 сільських, селищних рад району в кількості 377 справ за період з 1942 по 1949 рік включно.
А також прийнято в архівний відділ 13 нових фондів, це заклади освіти ліквідованих та реорганізованих установ. Фактично проведена титанічна робота, хто упорядковував та описував документи, зрозуміли наскільки це важливо і вклавши в цю роботу сили і знання, за що хочу всім причетним щиро подякувати. Хоча є і такі керівники ліквідованих установ, яким байдуже що, документи не здано в належному стані в архіви району, а ще й досі зберігають їх у закритих закладах освіти. Та не проявляють бажання здати документи на постійне зберігання, оскільки на це треба потратити певний час.
В архівному відділі на стелажах, що сягають 202 погонних метрів, зосереджено 135 фондів періоду 1939-2023 років та 21726 справ Національного архівного фонду на паперовій основі, а також 3427 документів на нетрадиційних носіях: фото-, фоно-, відеодокументів про найважливіші події історії та сьогодення рідного краю.
Районне керівництво Теофіпольської громади гарно спрацювало для ефективного обслуговування населення району, а саме: для виконання запитів тематичних та соціально-правових характеру. Надавши приміщення для роботи комунальній установі «Теофіпольський трудовий архів» Теофіпольської селищної ради в одному приміщенні на першому поверсі поруч з приміщенням архівного відділу Хмельницької районної державної адміністрації (віддалене робоче місце смт. Теофіполь).
В комунальній установі «Теофіпольський трудовий архів» Теофіпольської селищної ради зберігаються документи 170 фондів періоду 1938-2023 років та 15178 справ з кадрових питань (особового складу) (тобто розпорядження, накази на прийняття, звільнення, переведення, відомості нарахування заробітної плати, особові справи звільнених працівників тощо) є підставою для виконання запитів до трудового архіву для задоволення потреб громадян соціально-правового характеру.
Архівісти Теофіпольщини своїм головним обов’язком вважають збереження, примноження, популяризацію історико-документальної спадщини рідного краю та докладають для цього усіх зусиль.
Без минулого немає майбутнього, а історична памґять дбайливо зберігається і передається із покоління в покоління в надійних руках архівістів, які створюють всі умови для збереження, примноження і використання безцінного джерела правдивої інформації ім’я якому – Національний архівний фонд України.
Світлана Поліщук, головний спеціаліст архівного відділу