У нашій Теофіпольській територіальній громаді продовжується динамічний перехід релігійних громад Української Православної Церкви московського патріархату до Православної Церкви України. Нагадаємо, що такі рішення вже прийняли люди у Лідихівці, Немиринцях, Воронівцях, Шибені, Гаївці, Підлісках, Гальчинцях, Бережинцях та Рідці, селищі цукрового заводу, Ільківцях, Колісці, Волиці, Поляховій, Кунчі та Дмитрівці. Бо вважають, що коли йде страшна війна, коли російська федерація знищує Україну, українців та все українське, треба розірвати будь-які зв’язки, в тому числі, культурні, духовні, з державою-агресором.
Виникає питання: чи має право втручатися у цей процес влада, якщо згідно Конституції церква в Україні відділена від держави? Відповідь однозначна: не має, але при цьому саме влада зобов’язана забезпечити дотримання законності та правопорядку. Бо що таке свобода совісті – людина може вірити, обирати собі віру, може ходити до церкви, а може не ходити, молитися або не молитися у себе вдома; може прийти на збори релігійної громади, а може не прийти. Тому не важливо, скільки людей живе в селі, а скільки прийшло на збори релігійної громади, важливий результат: за яке рішення проголосувала більшість учасників зборів.
Тим паче, процес зміни канонічності від УПЦ до ПЦУ відстежує Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. Саме він повідомив, що перехід релігійних громад УПЦ до Православної церкви України відбувається за дотриманням усіх норм та канонів, порушень не зафіксовано. Про це він написав у Telegram 5 травня. Зазначається, що працівники Секретаріату Уповноваженого на постійній основі здійснюють моніторингові візити загальних зборів релігійних громад в регіонах України щодо зміни конфесійної належності від Української Православної Церкви до ПЦУ.
За словами Дмитра Лубінця, встановлено, що загальні збори релігійних громад проходять відповідно до Конституції України та Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації”. Однак частина громади, не згідна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову релігійну громаду й укласти договір про порядок користування культовою будівлею і майном з їхнім власником. Або оскаржити рішення зборів в судовому порядку.
Велике село Святець, проживає тепер у ньому біля 2 тисяч людей. Вийшли з села у широкий світ тисячі розумних, обдарованих, талановитих людей, стали успішними та відомими в Україні і за її межами. Та найбільше серед інших сіл громади зі Святця учасників АТО/ООС, найбільше зі Святця мобілізованих до лав Збройних Сил України з початку повномасштабного вторгнення російської федерації. Тож дуже болить родинам, матерям, дружинам бійців, які там, на фронті, у суцільному пеклі боронять Вітчизну, поливають українську землю своєю кров’ю, а в селі діє московська церква.
І от 16 липня, у неділю, відбулися у Святці, у сільському будинку культури, збори релігійної громади села. Участь у ньому взяли благочинний Теофіпольського округу Православної Церкви України отець Василь Крисак, Теофіпольський селищний голова Михайло Тененев. Прихильників УПЦ МП, настоятеля храму Різдва Пресвятої Богородиці отця Юрія Капітонюка приїхав підтримати благочинний отець Сергій Філик, група людей з Лисогірки.
Такого ще не було, градус напруги зашкалював, відбувалися сварки, суперечки. Питали матері та дружини бійців, де сини тих, хто запекло тримається за московську церкву, чому не на фронті? А лисогірчани викрикували, що заб’ють отця Василя Крисака, коли він виступав, не давали сказати слова. Просили святчани отця Юрія переходити до Православної Церкви України, бо ж був з ними в радості та горі, давав пожертви на ЗСУ, півчі готували страви для воїнів, вже й деякі молитви проказувалися українською мовою. То чого ж не переходити, віру ж не треба міняти! Дали люди йому тиждень на роздуми, та він стояв на своєму – переходити не буде. Просив людей дозволити йому служити у трапезній, не погодилися. Бо то люди все зробили.
Прийняли рішення перейти до Православної Церви України, віддали за це свої голоси 145 людей.
Ось як прокоментував збори отець Василь Крисак:
– Такого ще не було, це якийсь жах, нема у прихильників московської церкви нічого святого. Але що ж, незалежність, в тому числі церкви, здобувається нелегко, за правду треба боротися. Тому я щиро радий, що у Святці перемогли патріотично налаштовані люди, бо інакше бути не може. Закликаю вірян церков, які ще не перейшли до Православної Церкви України, зробити це мирно і спокійно, бо так мають діяти набожні, віруючі люди. Це буде нашим внеском у перемогу.
Днями ж з’явилася ось така інформація:
«Глава Російської православної церкви (РПЦ) патріарх Кирило (Володимир Гундяєв), який благословляє окупантів убивати українців, заявив, що УПЦ МП на чолі з митрополитом Онуфрієм є невіддільною частиною РПЦ. Про це патріарх заявив під час своєї проповіді 18 липня 2023 року.
«Зберігається, хоч і недостатньо яскраво виражена і недостатньо, на мій погляд, міцна єдність Російської православної церкви. І сьогодні ті ж сили, які прагнули розділити країну та народ наш, роблять все для того, щоб відірвати Православну церкву в Україні від повноти Російської Православної Церкви», – заявив Гундяєв.
Таким чином патріарх Кирило спростував усі заяви керівництва УПЦ МП, яке намагається переконати українців, що не має відношення до Москви та РПЦ. Також Гундяєв цинічно заявив, що РФ веде війну «не проти плоті та крові, але проти мироправителів пітьми».
То про що можна ще сперечатися?
Галина Тебенько