Погода

Безпечне довкілля – ось що головне

 

Не втихають пристрасті в Базалії стосовно діяльності трикотажної фабрики. Рибалки, які живуть поруч, і вже 10 років зариблювали ставок, продовжують стверджувати, що весною риба здохла через те, що внаслідок аварії на очисних спорудах у ставок потрапляла неочищена стічна вода. І що її було набагато більше, ніж два мішки. І чого тепер ловиться лише карась, а де короп, товстолобик, білий амур? Адже 240 кілограмів малька запустили 25 жовтня 2016 року, про що є відповідний акт. Навряд чи в тому ставку будуть купатися діти, батьки переживають за їх здоров’я. Та й господарі, які поруч на пасовищі випасають свою худобу, у ставку її не напувають, кажуть, що солона, не хочуть її корови пити, та й неясно, чи та вода безпечна. Ще ж люди кажуть, що час від часу на селище від фабрики, адже найчастіше дме західний вітер, поширюється задушливий сморід. Просили не називати їх прізвища, казали, що ще хочуть жити. Але рано чи пізно, терпіння лопне, буде вибух, будуть дорогу перекривати. Хай буде фабрика, ніхто ж не добивається її закриття, адже понесені величезні затрати, люди мають роботу, але хай не допускають збоїв в роботі очисних споруд, адже поруч селище, довкілля має бути безпечним. Не треба ж людей душити. А на схід селища керівник підприємства не прийшов, хай би розказав людям, що роблять все по совісті, дотримуються відповідних норм, заходів безпеки.


Адміністрація ж ПП «Aslan Текстиль» відстоює свою позицію: підприємство виконує всі приписи екологічної інспекції, завершуються роботи з модернізації очисних споруд, осад з використаної води є безпечним, на це є висновок лабораторної установи, він вивозиться на сміттєзвалище Теофіпольського ВУЖКГ. Та це виробництво, є виробничі моменти, але вони вирішуються. Поки немає офіційних висновків судової експертизи, із звинуваченнями, що риба у ставку загинула через стічні води, погодитися не можуть. Хоч ставок цей нічий, та й громада рибалок, як громадське об’єднання, не зареєстроване, допомогли в зарибленні, закупили в орендаря з Єлизаветпіля більше 200 кілограмів малька карася. Ще ж підприємство постійно підтримує громаду селища, вже поставили 5 сучасних вікон в Базалійській АЗПСМ, закупили 50 комплектів постільної білизни для дитячого садка «Берізка», активну музичну колонку для Базалійської школи.
Як просувається кримінальне провадження, порушене за статтею 242 Кримінального Кодексу України (злочин проти довкілля), ми поцікавилися в заступника начальника-начальника слідчого відділення Теофіпольського відділення поліції Олександра Савчука.
- Наразі продовжуємо проводити слідчі пошукові дії,- повідомив, - та поки немає результатів судової експертизи, висновків зробити не можемо. Бо для проведення повного неупередженого кримінального розслідування висновків лабораторних досліджень для встановлення істини недостатньо. Якщо у жителів Базалії є достовірна інформація щодо забруднення ПП «Aslan Текстиль» води та грунту, звертайтеся до нашого відділення поліції, конфіденційність гарантуємо.
А ставок, який став каменем спотикання між фабрикою та рибалками, мілкий, зарослий кропивкою. Досвідчені орендарі кажуть, що у такому ставку навряд чи буде водитися короп, товстолобик та білий амур. Хто його має почистити? Це ж дуже великі затрати. То ж, скоріш за все, спіткатиме його доля інших висохлих ставків на Теофіпольщині.
Та поки це станеться, треба спільними зусиллями, районної та селищної влади, звісно, і адміністрації підприємства, зняти соціальну напругу, знайти компроміс, щоб люди могли спокійно жити.
Галина Тебенько