Погода

ОСЬ  ТАК  МИ  І  ЖИВЕМО

Вибори до ОТГ в нашому районі пройшли по останньому дзвіночку (тобто не добровільно, а примусово), оскільки час для добровільного об’єднання громад вже сплив. Підготовку та роз’яснення, щодо проведення виборів в ОТГ, законодавством було покладено на районну державну адміністрацію, але ця робота проводилась адміністрацією в темпі, «як мокре горить». Та воно і зрозуміло, адже після створення ОТГ, адміністрація не має впливу на громаду та її рішення, а тим більше на її бюджет. Але в зв’язку з непроведенням виборів до ОТГ наш район втратив приблизно 40 - 50 млн. грн, які повинна була б профінансувати держава на виконання інвестиційних проектів. Так що втрати очевидні. Незрозумілим залишається й те, з якою метою районна державна адміністрація «штурмувала» розробку планів забудови територій сільських та селищних рад. На розробку цих планів сільські ради витратили по декілька сотень тисяч гривень (а в цілому по району - це мільйони). А хто ж виконуватиме (чи, в кращому випадку, візьме до відома) ці плани, коли більшість сільських та селищних голів вже не працюють (а саме вони приймали ці рішення). В той же час всім було відомо, що в кінці 2020 року пройдуть вибори до ОТГ і ось саме в ОТГ потрібно було б розробити ці плани, погодивши їх з усіма зацікавленими сторонами по всіх населених пунктах району. Але кого це хвилює – це ж кошти платників податків.


Не було також створено ініціативних груп по населених пунктах району, які могли б зустрітися з кандидатами на посаду голови та депутатів ОТГ, та донести б їм своє бачення подальшого розвитку їхніх населених пунктів. А вже після цих зустрічей виборці б більш обдумано робили свій вибір.
А тепер коротко щодо самих виборів. На сторінках газети «Життя Теофіпольщини» юрист Теофіпольської селищної територіальної виборчої комісії Юрій Кондратюк вже відмічав, що нове виборче законодавство далеке від досконалості, тому що воно не повністю враховує волевиявлення виборців (це стосується політичних партій, а також кандидатів в депутати). Що стосується партій, то Юрій Петрович це вказав, а от що стосується депутатів, то тут є питання. Із 26 депутатів нашої селищної ради практично 17 депутатів пройшли до ради за місцем у виборчому списку партії. Тобто, кандидати в депутати, які набрали 120 -130 голосів виборців, не стали депутатами, а ті, які отримали 20-40 голосів, стали депутатами селищної ради, оскільки вони займали 1-3 місце в виборчому списку партії. Звідси випливає, що волевиявлення виборців враховані однобоко і викривлено. А якщо це так, то я не думаю, що наші місцеві депутати будуть відстоювати інтереси виборців. Але що вже маємо, те маємо.
А як же працює новостворена Теофіпольська селищна рада? Оцінку роботі ради, звичайно, ще давати дуже рано, але деякі фрагменти з роботи ради нагадати не завадить. Першим викликом для керівництва селищної ради стало питання опалення шкіл та дитячих садочків, які опалюються газифікованими котельнями. Є офіційна точка зору Теофіпольської селищної ради щодо цієї проблеми. За їхньою інформацією 10 грудня 2020 року був оголошений тендер на закупівлю газу, але аукціон мав відбутися лише 18 січня 2021 року, після чого мав бути укладений договір з постачальником газу. Звичайно, це не було виходом з ситуації, яка склалась на теренах громади, а тому керівництво ради звернулося за допомогою до небайдужих. На звернення відгукнувся народний депутат України Олександр Герега, виділивши через свою фірму 100 тис.грн, VITAGRO також проплатило 100тис.грн, долучилось і ТОВ «Зімертал» спрямувавши на ці цілі 100тис.грн. Це, в свою чергу, частково згладило ситуацію, яка склалась з питанням опалення шкіл та дитячих садочків. На даний час це питання практично вирішено, не дивлячись на те, що по деяких приміщеннях довелось проводити роботи по ремонту систем опалення (були розморожені) і не всі заклади освіти розпочали навчання вчасно.
А чи була можливість не допустити таку ситуацію? Так, була. За інформацією депутата обласної ради Віктора Лебединського через форс-мажорні обставини керівництву селищної ради можна було б укласти угоду з ТОВ «Хмельницькгаззбут» на постачання газу, бо така можливість передбачена чинним законодавством. В аналогічній ситуації опинились і ряд інших громад, які проводили свої перші вибори, але ж вони знайшли вихід. Так що нехай це залишиться на совісті керівництва селищної ради.
Коли в питаннях опалення закладів освіти та дитячих садочків дійсно потрібно було приймати виважені та відповідальні рішення, то що заважало керівництву ради дати розпорядження комунальним службам, під час ожеледиці, посипати сумішшю тротуари і дороги в смт. Теофіполь (за села вже і мови не ведеться) та регулярно прибирати сміття з урн, щоб його не розтягували собаки. Я думаю, що це просто банальна безвідповідальність.
Причину всього цього я бачу в відсутності цілей та задач. Виборча компанія давно закінчилась, але цілі та задачі на рівні селищної ради так і не з’явились. Звідси – хаос в кадровій політиці. Повторюю ще раз: базова функція керівника селищної ради (чи любої організації) – це формування перспективи, яка за тим визначає критерії для підбору кадрів (під конкретні задачі). Нічого цього немає. Ми ж розуміємо, що загалом все зводиться до дефіциту коштів та кваліфікованих кадрів. А нестачу коштів не вирішити без професійних рішень та фахових управлінців у владі. Звісно, не можна брати медичну пораду в чоботаря, і пораду ремонту взуття у лікаря. У кожного спеціаліста треба взяти пораду за його спеціальністю і поводити себе саме так. І в кадровій політиці потрібно розуміти, що слон – це велика тварина, але це ж не означає, що його можна призначити директором зоопарку.
Втім, можливо, що для наших керівників селищної ради і їх спонсорів влада потрібна зовсім не для побудови нової ефективної громади.
Не знаю, чи відомо керівництву селищної ради, що у порядку та умовах надання субсидії з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, зміни до яких Кабмін затвердив 3 лютого 2021 року, ще більше посилюють залежність розподілу субсидій від «побажань» депутатів. На цю субсидію у Держбюджеті – 2021 заплановано рекордні 6 млрд. грн. Відповідно до Закону про Держбюджет Мінфін повинен утворити комісію з розподілу цієї субсидії, до складу якої мають увійти народні депутати – члени комітету ВРУ з питань бюджету, при цьому не менше 50% складу комісії. І саме ця комісія (а не Кабмін, як було раніше) затверджує перелік об’єктів. Пропозиції щодо об’єктів і заходів, що фінансуються за рахунок субвенції, комісії надаватимуть народні депутати та обласна державна адміністрація. Чи потрапить в перелік об’єктів, що фінансуються з Держбюджету, будинок культури в смт. Теофіполь, залежить лише від співпраці керівництва селищної ради з народними депутатами та ОДА. І насамкінець: найкраща характеристика людини – це зрівняння між тим, що він обіцяв, і тим, що в результаті зробив. Якщо сьогодні нічого не зробиш – завтра нічого не зміниться. Але є надія, що керівництво Теофіпольської селищної ради отримає «вакцину» від безвідповідальності та відкладання проблем і жителі громади заживуть так, як вони на це заслуговують.
Володимир Курбацький